Ўзбекистон ташқи олтин бозорида Россия билан рақобатлашишни режалаштирмаяпти. Бу ҳақда инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари Шуҳрат Вафоев РБКга маълум қилди.
Нашрнинг ёзишича, санкциялар туфайли Россиянинг олтин қазиб олувчи компаниялари ўз маҳсулотларини сотишда муаммоларга дуч келган. Хусусан, Россиядаги энг йирик олтин қазиб олувчилардан бири Petropavlovsk кредитори «Газпромбанк» Британия санкцияларига тушиб қолгани сабабли олтин сота олмаяпти. Шунингдек, улар компанияга ушбу банкдан олинган кредитлар бўйича фоизларни тўлашни тақиқламоқда.
«Олтин бозори жуда ўзига хос ва биз сотганимиздан ҳам кўпроқ ишлаб чиқарамиз. Бугунги кунда Ўзбекистонда қазиб олинаётган олтин тўлиқ Ўзбекистон Марказий банки томонидан сотиб олинади ва олтин-валюта захираларининг бир қисми ҳисобланади. <...> Яъни, маркетинг бор ва мақсадли равишда йирик олтин бозорида ўз ўрнини эгаллашга ҳаракат қилиш деган нарса йўқ, — деди Шуҳрат Вафоев.
Ўзбекистонда йилига 100 тоннага яқин олтин қазиб олинади. Шу билан бирга, мамлакат Марказий банкига барча маҳаллий тозаланган олтинни сотиб олишда устувор ҳуқуқ берилган. Олтин маҳаллий Марказий банкнинг халқаро заҳираларининг қарийб 60 фоизини ташкил қилади.
2021 йилда Ўзбекистон хорижга 4,1 млрд долларлик олтин сотди, бу мамлакат умумий экспортининг 24,7 фоизини ташкил этади. Январь-март ойларида республика хорижга, асосан, МДҲдан давлатларидан ташқари 2,9 млрд долларлик олтин сотди. Қимматбаҳо металлар савдоси ушбу даврда жами экспортнинг 51,5 фоизини ташкил этди.
Иқтисодий мураккаблик обсерваторияси маълумотларига кўра, 2020 йилда Ўзбекистон олтин экспортининг деярли 92 фоизини ушбу қимматбаҳо метал бўйича энг йирик халқаро савдо маркази фаолият юритувчиси Буюк Британияга йўналтирган ва 7 фоизи (483 млн доллар) Россияга сотилган.
РБКнинг маълум қилишича, Ўзбекистон Россия билан бирга олтин экспорт қилувчи етакчи ўнталикка киради ва бир неча ой ичида республика энг кўп сотувчига айланади. Бу, масалан, Жаҳон олтин кенгаши маълумотларига кўра, 2022 йил февраль ойида содир бўлди.
Россияда чет элга олтин экспортининг ўсиши 2019 йилда бошланган. Мамлакат ўтган йили 17,4 млрд долларлик олтин сотган, деб ёзади РБК. Уларнинг 89 фоизи (15,4 млрд доллар) Буюк Британияга тўғри келган.

Узбекистан не планирует конкурировать с Россией на внешних рынках золота. Об этом РБК сообщил заместитель министра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев.
Издание сообщало, что из-за санкций российские золотодобывающие компании столкнулись с проблемами в реализации своей продукции. В частности, один из крупнейших в России золотодобытчиков Petropavlovsk не сможет продавать золото из-за того, что его кредитор «Газпромбанк» попал под британские санкции. Они также запрещают компании платить проценты по кредитам в этом банке.
«Рынок золота достаточно специфичный, и мы производим намного больше, чем продаём. То золото, которое производится в Узбекистане на сегодняшний день, полностью выкупается ЦБ [Узбекистана] и является частью золотовалютных резервов. <...> То есть такого, чтобы [был] маркетинг и [мы] целенаправленно пытались занять какую-то нишу на большом рынке золота, нет», — сказал Шухрат Вафаев.
Узбекистан производит около 100 тонн золота в год. При этом Центральному банку страны предоставлено приоритетное право на покупку всего местного аффинированного золота. На долю золота приходится около 60% международных резервов местного Центробанка.
В 2021 году Узбекистан продал за границу золота на сумму 4,1 млрд долларов, что составляет 24,7% всего экспорта страны. В январе-марте Узбекистан продал за рубеж золота на сумму 2,9 млрд долларов, в основном — в страны дальнего зарубежья. На продажи драгметалла в этот период пришлось 51,5% от общего экспорта.
По данным Обсерватории экономической сложности (OEC), в 2020 году почти 92% экспорта золота Узбекистана направлялось в Великобританию, где действует крупнейший международный хаб торговли этим драгметаллом, и 7% ($483 млн) золота было продано в Россию.
По данным РБК, Узбекистан наряду с Россией входит в десятку лидеров по экспорту золота, причём в отдельные месяцы республика становится крупнейшим продавцом. Так произошло, например, в феврале 2022 года, следует из данных Всемирного совета по золоту.
В России рост вывоза золота за рубеж начался в 2019 году. За прошлый год Россия продала золота на сумму 17,4 млрд долларов, писал РБК. Из них 89% ($15,4 млрд) было направлено в Великобританию.