Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси Қашқадарё вилоятидаги Ҳисор тоғ тизмаларининг жануби-ғарбий этакларида денгиз сатҳидан 1800 м дан 4500 м гача баландликда жойлашган Ҳисор давлат қўриқхонасининг Миракий қисми суратлариини эълон қилди.
Қўриқхона ноёб арча ўрмонларини муҳофаза қилиш учун ташкил этилган бўлиб, у тўрт қисмдан иборат: Қизилсув, Танхаздарё, Мираки ва Ғилон. Бу ерда камёб, қўриқланадиган турлар, жумладан, Тян-Шан қўнғир айиғи, қор қоплони, Туркистон силовсини, Ўрта Осиё қундузи ва бошқа жониворлар яшайди. Қўриқхонада камдан-кам учрайдиган тоғ қушлари — болтаютар калхат, қор калхати, бургут ва бошқалар ҳам ҳаёт кечиради.
Қўриқхонанинг умумий майдони қарийб 8100 гектар, муҳофаза зонаси 11231 гектар бўлиб, унда машҳур Амир Темур ғори, динозаврлар излари қолган ҳудудлар, Сувтушар шаршараси ва Ҳазрати Султон платоси жойлашган.

Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды опубликовал фото участка Мираки Гиссарского государственного заповедника в Кашкадарьинской области, расположенного на юго-западных отрогах Гиссарского хребта на высотах от 1800 до 4500 м над уровнем моря.
Заповедник создан для охраны уникальных арчовых лесов, он состоит из четырёх частей: Кизилсу, Танхаздарё, Мираки и Гилан. В нём обитают редкие, охраняемые виды, в том числе тянь-шаньский бурый медведь, снежный барс, туркестанская рысь, среднеазиатская выдра. В заповеднике живут редкие горные птицы — бородач, снежний гриф, беркут и другие.
Общая площадь заповедника составляет около 8100 га, охранная зона — 11231 га, в ней расположены знаменитая пещера Амира Темура, участки со следами динозавров, водопад Сувтушар и плато Хазрат Султан.