Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати 5 май куни ўзбек-қирғиз чегарасида содир бўлган ҳодиса юзасидан баёнот берди.
Унда таъкидланишича, 5 май куни ўзбек-қирғиз давлат чегарасининг Наманган вилояти Янгиқўрғон тумани Оқтом қишлоғи ҳудудидан ўтган қисмида бир гуруҳ номаълум шахслар Ўзбекистондан Қирғизистонга ўтмоқчи бўлган. Ўзбек чегара нарядларилари уларнинг ноқонуний равишда кўп миқдордаги товар-моддий бойликларини олиб ўтилаётганлигини кузатган ва ушбу қонунбузарликни олдини олиш бўйича чоралар кўрилган.
«Чегара наряди томонидан Давлат чегараси бузғунчиларини қўлга олиш вақтида, қоидабузарларнинг бир гуруҳи ҳарбий хизматчиларга нисбатан қаршилик кўрсатиб, куч ишлатиб, тан жароҳатлари етказган ва қуролларни олиб қўйишга ҳаракат қилган. Ушбу ҳолатда ҳарбий хизматчилар қонунчиликда белгиланган тартибда қурол қўллашга мажбур бўлганлар. Натижада, 3 нафар шахслар яраланиб, уларнинг жиноий шериклари томонидан Қирғизистон ҳудудига олиб кетилган», — дейилади хабарда.
ДХХнинг қўшимча қилишича, ҳодиса тафсилотларини аниқлаш мақсадида, 5 май куни зудлик билан Ўзбекистон ва Қирғизистон чегара вакиллари учрашув ўтказди. 6 май куни Фарғона водийси йўналиши бўйича ва Қирғизистоннинг Жалолобод вилояти бўйича чегара вакилларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Ҳозирда ҳар икки томон ҳолат бўйича текширувларни давом эттирмоқда, чегарада вазият барқарор, дейилади хабарда.
Ҳолат юзасидан Ўзбекистоннинг тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари томонидан 6 май куни Жиноят Кодексининг 223 моддаси («Қонунга хилоф равишда чет элга чиқиш ёки Ўзбекистон Республикасига кириш») билан жиноят иши қўзғатилди. Тергов давом этмоқда.

Пограничные войска Службы государственной безопасности Узбекистана прокомментировали инцидент, произошедший 5 мая на узбекско-кыргызской границе.
Ранее кыргызстанское агентство «Кабар» со ссылкой на погранслужбу страны сообщило, что пограничники Узбекистана стреляли в троих граждан Кыргызстана в местности Добо-Коргон сельской управы Актам Ала-Букинского района Джалал-Абадской области республики. С полученными ранениями они были доставлены в больницу, где, не приходя в сознание, скончались от пулевых ранений.
«Пограничники Узбекистана, неся службу на узбекско-кыргызской границе, проходящей по территории кишлака Октом Янгикурганского района Наманганской области, обнаружили, что группа неизвестных лиц незаконно переправляет с территории Узбекистана в Кыргызстан товарно-материальные ценности в большом объёме, и приняли предупреждающие правонарушение меры», — говорится в заявлении Погранвойск СГБ Узбекистана.
Нарушители при попытке задержать их оказали сопротивление военнослужащим, применив силу, нанесли им телесные повреждения и пытались завладеть оружием, отметили в Погранвойсках.
«Военнослужащие были вынуждены применить оружие в установленном порядке. В результате трое были ранены, и подельники забрали их на территорию Кыргызстана».
Для выяснения подробностей произошедшего 5 мая была проведена экстренная встреча представителей пограничных служб Узбекистана и Кыргызстана.
Кроме того, 6 мая состоялась встреча пограничных представителей по направлению Ферганской долины и по Джалал-Абадской области Кыргызстана.
Обе стороны продолжают проверки по данному инциденту, ситуация на границе спокойная, сообщили в Погранвойсках.
Правоохранительные органы Узбекистана 6 мая возбудили уголовное дело по статье 223 (Незаконный выезд или въезд в Республику Узбекистан) Уголовного кодекса, ведется расследование.