Япония ташқи ишлар вазири Ёсимаса Хаяси 29 апрел куни Тошкентга ташриф буюрди. Аэропортда уни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири в. б. Владимир Норов кутиб олди.Фото: Ўзбекистон ТИВ
Ўзбекистон ташқи сиёсат маҳкамаси матбуот хизмати маълумотларига кўра, учрашувда томонлар халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашди. Афғонистонда юзага келаётган вазиятга алоҳида эътибор қаратилди. Афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатишни давом эттириш зарурлиги таъкидланди. Музокараларнинг аниқ тафсилотлари маълум қилинмади.
Фото: Ўзбекистон ТИВ
Бош вазир ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков билан учрашувда Ёсимаса Хаяси Япония мева-сабзавотчилик, чорвачиликни ривожлантириш, узоқ ва қишлоқ жойларда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш бўйича янги лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди. Япония компанияларини соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликка жалб этиш ҳам қайд этилди.
Бундан ташқари, атмосферага углерод чиқиндиларнинг чиқарилишини камайтириш ва «яшил» технологияларни жорий этишга қаратилган ҳамкорлик доирасида навбатдаги тадбирлар кўриб чиқилди.
Фото: ИТСВ
JDS (Япония ҳукуматининг давлат идоралари ва тузилмалари учун юқори малакали кадрлар тайёрлашга қаратилган грант лойиҳаси) дастурида иштирок этаётган Япония университетлари рўйхатини кенгайтириш, шунингдек, ўзбекистонлик талабалар учун ушбу дастурда иштирок этиш квоталарини ошириш режалари борлиги маълум қилинди.
Япония ТИВ раҳбарини президент Шавкат Мирзиёев ҳам қабул қилди. Учрашувда Япониянинг ривожланиш ва ҳамкорлик институтларининг молиявий маблағлари иштирокидаги қўшма дастурлар портфели 7 млрд доллардан ошгани қайд этилди.
Давлат раҳбари Япония Бош вазири Фумио Кисидага Ўзбекистонга расмий ташриф билан келиш таклифини яна бир бор тасдиқлади ва ушбу мамлакатнинг иқтисодий тикланишига кўмаклашиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Ташриф доирасида Ёсимаса Хаясига Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг фахрий доктори унвони берилди.
Япония томони Сардор Умурзаков билан учрашувни батафсил ёритди. Япония ТИВ матбуот хизмати хабарига кўра, Ўзбекистон томони Specific Skills махсус меҳнат визасига эга бўлган ўзбекистонлик ишчилар сонининг кўпайиши, ривожланаётган мамлакатларда япон сармояси ҳисобига кам углеродли лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган «Қўшма кредитлаш механизми»дан (JCM, учинчи давлатларда атмосферага ажратмаларнинг камайиши Япониянинг ўзидаги ажратмаларни ҳисоблашда ҳисобга олиниши мумкин) кенг фойдаланишни кутмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Япония сунъий йўлдошлари ёрдамида иқлим ўзгариши оқибатларига қарши туришни режалаштирмоқда.
Ёшимаса Хаяси, шунингдек, боғдорчилик соҳасида қўшилган қиймат занжирини ривожлантириш лойиҳаси (2-босқич) учун Ўзбекистонга 200 млн долларгача кредит ажратилишини маълум қилди.
Япония ташқи ишлар вазири, шунингдек, унинг мамлакати Афғонистондаги вазият бўйича Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилиб, қизларнинг таълимини тезда тиклаш ва инклюзив сиёсий тизим яратишни исташини айтди.
Унинг сўзларига кўра, Япония Афғонистон ва Марказий Осиёнинг қўшни давлатларини чегара назоратини кучайтириш ва радикализм оқимининг олдини олишда қўллаб-қувватлайди, шунингдек, мамлакат Ўзбекистонда электр станциялари қурилишини ҳам дастаклайди.
Сардор Умурзаков Афғонистон хавфсизлиги Марказий Осиё, жумладан, Ўзбекистон учун ниҳоятда муҳим эканини таъкидлаб, икки давлат «Афғонистонни энергия билан таъминлашга салмоқли ҳисса қўша олгани ва минтақавий барқарорликни таъминлашда ҳамкорлик қила олганидан» мамнунлигини билдирди. Гап Япония томонидан Ўзбекистонда электр станцияси қурилиши ҳақида бормоқда.
Ёшимаса Хаяси Япониянинг Россиянинг яқинда Украинага бостириб киришига муносабатини тушунтириб, халқаро ҳамжамият ушбу можарога қарши биргаликда курашиши кераклигини таъкидлади. Бунга жавобан Сардор Умурзаков Ўзбекистон позициясини изоҳлар экан, «барча низолар халқаро ҳуқуқ нормалари асосида тинч йўл билан ҳал этилиши керак"лигини таъкидлади. Томонлар халқаро муаммолар, жумладан, Украина ва Афғонистон бўйича турли даражаларда яқин ҳамкорликни давом эттиришларини тасдиқладилар.
Томонлар Шарқий Осиёдаги вазиятни ҳам муҳокама қилдилар. Хаяси ва Умурзаков Шимолий Кореядаги вазиятни, жумладан, ядро қуроли, ракета учириш ва одам ўғирлаш муаммосини ҳал қилишда ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олди.
Бош вазир ўринбосари Сардор Умурзаков вазир Ёшимасе Хаясига Ўзбекистон томонидан илгари сурилаётган Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги транспорт лойиҳалари ҳақида сўзлаб берди.

Министр иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяси 29 апреля посетил Ташкент. В аэропорту его встретил и. о. главы МИД Узбекистана Владимир Норов.
Фото: МИД Узбекистана
По данным пресс-службы внешнеполитического ведомства Узбекистана, в ходе встречи стороны обсудили вопросы в разных сферах, отдельно поговорили о складывающейся обстановке в Афганистане и подчеркнули необходимость продолжения оказания гуманитарного содействия афганскому народу. О конкретных деталях переговоров не сообщается.
На встрече с заместителем премьер-министра, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым Ёсимаса Хаяси заявил, что Япония готова оказать Узбекистану поддержку в реализации новых проектов по развитию плодоовощеводства, животноводства и внедрению водосберегающих технологий в отдаленной и сельской местности. Японские компании также планируется привлечь к сотрудничеству в области здравоохранения.
Кроме того, стороны обсудили снижение выбросов углерода в атмосферу и внедрение «зелёных» технологий.
Фото: МИВТ
Кроме того, планируется расширить перечень японских вузов, участвующих в грантовой программе JDS («Программа стипендий для развития человеческих ресурсов»), а также увеличить квоты на участие в этой программе для студентов из Узбекистана.
Главу МИД Японии также принял президент Шавкат Мирзиёев. На встрече отмечалось, что портфель совместных программ с привлечением финансирования японских институтов развития и сотрудничества превысил 7 млрд долларов.
Фото: Пресс-служба президента
Глава государства передал приглашение премьер-министру Японии Фумио Кисиде посетить Узбекистан с официальным визитом, а также обсудил с главой МИД страны экономическое восстановление Афганистана.
В рамках визита Ёсимаса Хаяси также получил степень почётного доктора Университета мировой экономики и дипломатии.
Японская сторона осветила встречу с Сардором Умурзаковым более детально. По данным пресс-службы МИД Японии, узбекская сторона ожидает расширения числа работников из Узбекистана со специальной рабочей визой Specific Skills, широкого использования так называемого «совместного механизма кредитования» (JCM), нацеленного на поддержку за счёт японских инвестиций низкоуглеродных проектов в развивающихся странах (снижение выбросов в третьих странах может быть учтено при расчёте выбросов в самой Японии).
Кроме того, Узбекистан планирует противодействовать последствиям изменения климата с использованием японских спутников.
Ёсимаса Хаяси также анонсировал предоставление Узбекистану кредита до 200 млн долларов для проекта по развитию цепочки добавленной стоимости в секторе плодоовощеводства (фаза-2).
Министр иностранных дел Японии также заявил, что его страна хотела бы сотрудничать с Узбекистаном по ситуации в Афганистане для скорейшего возобновления образования для девочек и создания инклюзивной политической системы.
По его словам, Япония поддерживает Афганистан и соседние страны Центральной Азии в усилении пограничного контроля и предотвращении притока радикализма, а также страна поддерживает строительство электростанций в Узбекистане.
Сардор Умурзаков отметил, что безопасность Афганистана чрезвычайно важна для Центральной Азии, включая Узбекистан, и выразил удовлетворение тем, что две страны «смогли внести значительный вклад в энергоснабжение Афганистана и сотрудничать в региональной стабилизации». Речь идёт о строительстве Японией электростанции в Узбекистане.
Ёсимаса Хаяси объяснил позицию Японии в отношении недавнего вторжения России в Украину и подчеркнул, что международное сообщество должно работать вместе, чтобы справиться с этим конфликтом. В ответ Сардор Умурзаков разъяснил позицию Узбекистана, согласно которой «все споры должны решаться мирным путём в соответствии с международным правом». Обе стороны подтвердили, что продолжат тесное сотрудничество на различных уровнях по международным вопросам, в том числе по Украине и Афганистану.
Стороны также обсудили ситуацию в Восточной Азии. Хаяси и Умурзаков договорились продолжать сотрудничать в урегулировании ситуации в Северной Корее, включая вопросы ядерного оружия, запуска ракет и проблему похищения людей.
Вице-премьер Сардор Умрузаков также рассказал министру Ёсимасе Хаяси о транспортных проектах между Центральной и Южной Азией, продвигаемых Узбекистаном.