«Газета.uz» таҳририятига Тошкент шаҳрининг Учтепа тумани, Чилонзор 15-мавзесида яшовчи Татьяна Бабак бутун пойтахт бўйлаб «Обод маҳалла» дастури доирасида ўрнатилган хавфли болалар майдончаларига мутасаддиларнинг эътиборини қаратишни сўраб мурожаат қилди.
20 апрель куни Татьяна Бабакнинг 9 ёшли ўғли Данил Чилонзор 15-мавзе 13-уй ёнидаги болалар майдончасига ўрнатилган воркаут мосламасида бармоғини қисиб олган. Боланинг ўнг қўли ўрта бармоғининг дисталь фалангаси йиртилиб кетган.
Фото: Татьяна Бабак.
«Биз касалхонага 99% ампутация эҳтимоли билан келдик. Яъни, фаланга терининг ипига осилиб қолганди, — дейди аёл. «Аммо 16-шаҳар касалхонасининг ажойиб жарроҳи уни тикди … Биз буни омадли ўтди, дейишимиз мумкин».
Унинг қўшимча қилишича, майдондаги барча арғимчоқлар занглаган темирдан ясалган. Улар шунчаки бўяб қўйилган.
«„Обод маҳалла“ дастурида замонавий стилдаги, хавфсиз мутлақо янги майдонча бўлиши кўзда тутилган. Эҳтимол, ҳатто пластикдан бўлиши мумкин. Ерда эса газон ётқизилиши керак эди. Бу ерда фақат шағал ва тошлар бор. Майса ҳақида умуман гап йўқ, лекин ҳеч бўлмаса спорт ускуналари ва арғимчоқларни хавфсиз қилиб ўрнатишса яхши бўларди», — деди Татьяна Бабак.
Унинг сўзларига кўра, жарроҳга навбатдаги ташрифидан сўнг, ҳамшира бу арғимчоқлар билан боғлиқ биринчи ҳолат эмаслигини айтган.
«Мана сизлардан олдин болалар келди. Бир қизчанинг бармоғи илдизидан кесилиб кетган эди», — дея ҳамширанинг сўзларини келтиради аёл.
Татьяна Бабак «Боғобод» маҳалла фуқаролар йиғини раисига хавфли иншоотларни демонтаж қилиш илтимоси билан мурожаат қилган, бироқ маҳалла раҳбари мазкур участка Учтепа ҳокимлиги балансида эканлигини таъкидлаган.
«Болалар болалар-да. Бола майдончада ўйнаса, ким қараши керак? Маҳалла қўмитаси ҳар бир болага қарашга улгурмайди. Фарзандлар ота-оналари билан бўлишсин», — дея изоҳ берди маҳалла фуқаролар йиғини раиси Қўчқор (эркак фамилиясини айтишдан бош тортди) «Газета.uz»га.
Унинг қўшимча қилишича, аҳоли болалар майдончаси ўрнатишни сўраган. Бундан ташқари, унга кўра, улар президент фармони билан ўрнатилган.
«Мен ўйин майдончаларини бошқармайман. Арғимчоқларда фақат болалар учмайди. Катталарни таъқиб қилишга менинг ваколатим йўқ», — деди маҳалла раиси. Уй-жойларнинг фойдаланишга яроқлилиги уй-жой мулкдорлари ширкати томонидан назорат қилиниши керак, чунки участка қўшни ҳудудда жойлашган, дея қўшимча қилди у.
«Боғобод коммунал» хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати директори Диана Таранованинг айтишича, Татьяна Бабак истиқомат қиладиган 13-уй ёнида болалар майдончаси 2021 йил сентябрь ойида 16А, 16Б ва 16 В уйлар аҳолиси учун «Обод маҳалла» дастури доирасида ўрнатилган. Ширкат директорининг сўзларига кўра, бу уйлар ҳокимлик томонидан кам таъминланган оилалар учун қурилган.
«Мен сантехникимга қўнғироқ қила оламан ва икки соатдан кейин бу майдон бўлмайди. Лекин кадастр бўйича ҳудуд [ширкатга] тегишли эмас», — деди Диана Таранова.
Унинг сўзларига кўра, ҳокимлик вакиллари унга участканинг саккизта элементи бюджетга 55 млн сўмга тушганини айтишган. Ҳатто у занглаган қувурлардан пайвандланган бўлсада. Агар ширкат ҳокимлик мулкини демонтаж қилса, майдончанинг нархи шериклик резидентлари томонидан қопланиши керак, деди Диана Таранова.
Чилонзор тумани 15-мавзедаги болалар майдончасидаги синган арғимчоқлар. Татьяна Бабакнинг сўзларига кўра, бу ускунада қўшни қиз 4 бармоғини шикастлаб олган. Фото: Татьяна Бабак.
«Бу шундай жароҳат олган тўртинчи бола», — деди ширкат директори Татьяна Бабакнинг ўғли ҳақида. Арғимчоқ нафақат маҳаллий аҳоли, балки болалар майдончаси ортида жойлашган 228-мактаб ўқувчилари орасида ҳам «машҳур».
Таълим муассасаси директори Саида Самигованинг «Газета.uz»га маълум қилишича, ушбу ўйин майдончасида 8−12 ёшли уч нафар ўқувчи худди шундай жароҳат олган. Бир мактаб ўқувчисининг кўрсаткич бармоғи ампутация қилинган. Мактаб раҳбарияти раис ва Боғобод тумани маҳалла фуқаролар йиғинига мурожаат қилиб, майдончани демонтаж қилиш ёки таъмирлашни сўради.
25-оилавий поликлиника жарроҳлик бўлими ҳамшираси Нигора Мухиддинова «Газета.uz»га бир ой давомида майдончаларда бармоқларидан жароҳат олган 10 га яқин боланинг ота-оналари тиббиёт муассасасига мурожаат қилганини айтди. Унинг сўзларига кўра, болалар олган жами жароҳатларнинг 20 фоизи кўп қаватли уйлар ташқарисида ўйин майдончасидаги арғимчоқда олинган бармоқ жароҳатларидир.
Данил Бабакнинг қўлидан олинган рентген нурлари. Фото: Татьяна Бабак.
«Ҳаммада чоклар бор. Кимнингдир яраси кесилган, кимдир ампутация қилинган. Икки бармоғи ампутация қилинганлари бор… Ёз келяпти, ҳамма кўчага чиқади», — дейди Нигора Мухиддинова.
30 апрель куни Чилонзор шаҳар 8-мавзеда яшовчи Ҳабиба Тўраеванинг 9 ёшли ўғлининг ҳам болалар майдончасида бармоғи кесилиб кетган. Аёлнинг сўзларига кўра, у ярани тикишга эришган. Ҳозир қаерга мурожаат қилишни билмайди.
Татьяна Бабак бир нечта жабрланган болаларнинг ота-оналари билан суҳбатлашган. Унинг сўзларига кўра, ота-оналарнинг ўзлари бу муаммони ҳал қилишни хоҳламаяпти.
«Улар бу қанчалик муҳим эканлигини тушунишмайди. Улар: „У тирик қолибди ва Худога шукур“, дейишади. Аммо бу бутун бир давлатнинг муаммоси. Уларга [хавфсизлик талаблари] риоя қилинган ҳақиқатан ҳам яхши майдончалар ўрнатилган ҳудудлар бор. Баъзи турар-жойларда улар бунга бутунлай бошқача муносабатда бўлишади, чунки бу ер марказ эмас-да. „Шуниси ҳам бўлаверади“ қабилида иш тутишади. Менимча, бу шундай қолиши керак эмас. Бизнинг келажагимиз ҳисобланган болалар билан бундай муносабат қилиб бўлмайди. Ғамхўрлик қилиш керак. Шунда одамлар [чет элдан] яхшироқ шароит қидирмайдилар», деди у.
Бектемир туманидаги болалар майдончаси. Фото: Татьяна Бабак.
12 май куни Татьяна Бабак Учтепа тумани ҳокимлиги вакили билан учрашган, унинг сўзларига кўра, у ҳар доим хавф-хатарга тайёр туришни эслатган ва техник камчиликларни бартараф этиш учун объект пудратчиларини топишга ваъда берган.
Данил Бабак жароҳатланган Чилонзор 15-мавзесидаги болалар майдончасидаги симулятордаги бўшлиқ. Фото: Татьяна Бабак.
Аёл «Газета.uz» га у бундай натижадан қониқмаслигини қайд этди.
«Тормоз вазифасини бажарадиган ўткир қисмлари бўлган иккита арғимчоқ зудлик билан олиб ташланиши керак», деди у. Ҳокимлик пудратчини қидираётганда, болалар майдончадан фойдаланишда давом этяпти.
Мақола эълон қилинаётган вақтда Учтепа тумани ҳокимлиги «Газета.uz»га қайси компания болалар майдончасини қурганига аниқлик киритмади.
Тошкент ҳокимлиги ўйин майдончаларининг ўрнатилишини «Ягона буюртмачи хизмати» инжиниринг компанияси назорат қилишини таъкидлади. «Газета.uz» га маълум қилинишича, компанияда лойиҳалаш институтлари томонидан ўйин майдончаси лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Кейин ушбу лойиҳа қурилиш вазирлиги ҳузуридаги «Шаҳарсозлик ҳужжатлари экспертизаси» давлат унитар корхонаси томонидан кўриб чиқилиши керак. Объект Давлат архитектура ва қурилиш назорати ҳудудий инспекцияси томонидан қабул қилинади. Майдончаларда яраланган болаларнинг ота-оналари прокуратура билан боғланишлари керак, дея қўшимча қилди инжиниринг компанияси.
Инспекциянинг Чилонзор тумани бош назоратчиси «Газета.uz» га бу ўйин майдончалари инспекция ваколатига кирмаслигини қайд этди.
«Газета.uz»нинг Қурилиш вазирлигидаги манбаси ўйин майдончаларининг жиҳозлари Россиянинг «Спорт ва ривожлантириш жиҳозларининг дизайн хавфсизлиги ва синов усуллари» стандарти бўйича ишлаб чиқилиши кераклигини таъкидлади. Ушбу стандарт Ўзбекистон ҳудудида 2020 йил февралидан бери амал қилиб келмоқда.
Ўйин майдончаларига ўрнатилган симуляторларга қўйиладиган талаблар бўйича ушбу стандартда «баландлиги 1800 мм гача бўлган кириш жойларида ҳаракатланувчи қисмлар ва қўшни ҳаракатланувчи ёки стационар элементлар орасидаги масофа камида 60 мм бўлиши кераклиги, айрим истисно ҳолатларидан ташқари», шу жумладан «агар фойдаланувчи бармоқлари хавф остида бўлса, унинг орасидаги масофа камида 25 мм бўлиши керак» дейилади.
Мирзо Улуғбек туманидаги ушбу участкада симуляторнинг ҳаракатланувчи қисмлари мавжуд эмас, қолаверса шағал юзасини болалар учун хавфсиз жой деб бўлмайди.
Қурилиш вазирлигининг қўшимча қилишича, ўйин майдончаларини давлат томонидан қабул қилиш тўғрисидаги Актни Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, СЭС, Давлат архитектура ва қурилиш назорати ҳудудий инспекцияси, Кадастр агентлиги, Ободонлаштириш бошқармаси вакиллари, шунингдек туман меъмори имзолаши керак. Қабул комиссиясининг раиси, қоида тариқасида, туман ҳокими ҳисобланади.
«Газета.uz» ўтган йили «Обод маҳалла» дастури доирасида турар-жойларда ҳовлиларни «шафқатсиз ободонлаштириш» ишлари кетаётганлиги ҳақида ёзган эди. Туман ҳокимликлари томонидан жалб қилинган ишчилар тўсиқларни олиб ташлади, томорқалардаги тупроқни катта тошлар билан қоплади, улкан бордюрлар ўрнатди (уларнинг аксарияти аллақачон эскирган ёки қулаб тушган) ва майдончаларга бетон қуйди, сифатсиз машқлар ускуналари, арғимчоқлар ва бошқа иншоотларни ўрнатди. Кўп ҳолларда, бу ишлар аҳоли билан муҳокама қилинмай амалга оширилди.

Жительница 15-го квартала Чиланзара Учтепинского района Ташкента Татьяна Бабак связалась с редакцией «Газеты.uz» с просьбой обратить внимание властей на опасные детские площадки, установленные в рамках программы «Обод махалла» («Благоустроенная махалля») по всей столице.
20 апреля 9-летний сын Татьяны Бабак Данил защемил палец на тренажёре для воркаута, установленном на детской площадке у дома №13 15-го квартала Чиланзара. Ребёнку оторвало дистальную фалангу среднего пальца правой руки.
Фото: Татьяна Бабак.
«Мы приехали в больницу с вероятностью ампутации на 99 процентов. То есть фаланга висела на ниточке из кожи, — сказала женщина. — Но чудесный хирург из 16-й горбольницы её пришил… Можно сказать, повезло».
Она добавила, что все качели сделаны из ржавого железа. На него просто нанесли краску.
«Программа „Обод махалла“ предусматривала абсолютно новые площадки в современном стиле, безопасные. Возможно, даже пластиковые. И на земле должен быть постелен газон. Здесь один гравий и камни. Речи о газоне вообще не идёт, но хотя бы сделали бы безопасные тренажеры и качели для детей», — сказала Татьяна Бабак.
По её словам, после очередного посещения хирурга медсестра была в недоумении: «Сколько случаев с этими качелями».
«[Медсестра] говорит: „Вот только до вас приходили дети. У одной девочки вообще под корень отрезало палец“», — рассказала женщина.
Татьяна Бабак обращалась к председателю махалли «Богобод» с просьбой демонтировать опасные конструкции, однако глава схода граждан отметил, что площадка находится на балансе Учтепинского хокимията.
«Дети есть дети. Когда ребёнок играет на площадке, кто должен смотреть? За каждым ребёнком махаллинский комитет не поспеет. Дети должны находиться с родителями», — прокомментировал «Газете.uz» председатель махалли Кучкар (мужчина отказался называть свою фамилию).
Он добавил, что жители просили установить детскую площадку. Кроме того, по его словам, они устанавливаются по указу президента.
«Я не заведую детскими площадками. На качелях не только дети катаются. У меня нет полномочий гнать взрослых», — сказал председатель махаллинского комитета. Исправность площадок должно контролировать товарищество собственников жилья, так как площадка находится на придомовой территории, добавил он.
Директор ТЧСЖ «Богобод Коммунал» Диана Таранова рассказала, что детская площадка у дома №13, в котором проживает Татьяна Бабак, была установлена в сентябре 2021 года в рамках программы «Обод махалла» для жителей домов №№16А, 16Б и 16 В. Эти дома, по словам директора товарищества, были построены хокимиятом для малоимущих семей.
«Я могу позвать своего сантехника, и через два часа этой площадки не будет. Но по кадастру территория площадки [товариществу] не принадлежит», — сказала Диана Таранова.
По её словам, представители хокимията заявляли ей, что восемь элементов площадки стоили бюджету 55 млн сумов, хотя они сварены из ржавых труб. Если ТЧСЖ демонтирует собственность хокимията, стоимость площадки придётся возмещать жителям товарищества, отметила Диана Таранова.
Сломанные качели на детской площадке у дома №13 на 15-м квартале Чиланзара. По словам Татьяны Бабак, на этой конструкции соседская девочка повредила четыре пальца. Фото: Татьяна Бабак.
«Это четвёртый ребёнок с такой травмой», — сказала директор ТЧСЖ о сыне Татьяны Бабак. Качели пользуются популярностью не только у местных жителей, но и у учащихся школы №228, которая расположена позади площадки.
Директор учебного заведения Саида Самигова отметила «Газете.uz», что трое учеников в возрасте 8−12 лет получили аналогичные травмы на этой детской площадке. Ученице этой школы ампутировали указательный палец. Руководство школы обращалось к председателю и участковому махалли «Богобод» с просьбой демонтировать площадку или отремонтировать её.
Медсестра хирургического кабинета семейной поликлиники №25 Нигора Мухиддинова сообщила «Газете.uz», что за месяц в медучреждение обратились родители порядка 10 детей с травмами пальцев, полученных на детских площадках. По её словам, 20% от всех детских увечий — это травма пальцев, полученная на качелях детских площадок во дворах многоквартирных домов.
Снимок руки Данила Бабак. Фото: Татьяна Бабак.
«У всех есть швы. У кого-то рваная рана, у кого-то — ампутация. Бывает, два пальца ампутируют… Лето уже, все на улицу выходят», — сказала Нигора Мухиддинова.
30 апреля 9-летнему сыну жительницы 8-го квартала Чиланзара Хабибы Тураевой также оторвало палец на детской площадке. По словам женщины, его всё-таки удалось пришить. Она не знает, куда ей можно обратиться.
Татьяна Бабак общалась с родителями нескольких пострадавших детей. По её словам, сами родители не хотят решать эту проблему.
«Они не понимают, насколько это глобальная проблема. Они говорят: „Вроде жив остался, и слава богу“. Но это проблема всего государства. Есть районы, где установили действительно хорошую площадку, где соблюдены [требования безопасности]. В некоторых спальных районах относятся к этому совершенно по-другому, потому что это не центр. „И так сойдёт“. Я считаю, это недопустимо. Нельзя заниматься попустительством в отношении детей, которые считаются нашим будущим. Нужно заботиться. Тогда люди не будут искать лучшие условия [за границей]», — сказала она.
Детская площадка в Бектемирском районе. Фото: Татьяна Бабак.
12 мая Татьяна Бабак встретилась с представителем хокимията Учтепинского района, который, по её словам, напомнил, что нужно всегда быть готовым к опасности, и пообещал ей найти подрядчиков площадки, чтобы они исправили технические недоработки.
Щель в тренажёре на детской площадке 15-го квартала Чиланазра, на котором Данил Бабак получил травму.
Женщина отметила «Газете.uz», что её не устраивает такой итог.
«Две качели, где есть острые детали, служащие для тормоза, нужно срочно убрать», — сказала она. Пока хокимият ищет подрядчика, дети продолжают пользоваться площадкой.
На момент публикации материала хокимият Учтепинского района не уточнил «Газете.uz», какая компания строила детскую площадку.
В хокимияте Ташкента отметили, что установку детских площадок курирует инжиниринговая компания «Служба единого заказчика» (ИК «СЭЗ»). В компании «Газете.uz» отметили, что проект детской площадки разрабатывают проектные институты. Затем этот проект должен пройти экспертизу в государственном унитарном предприятии «Экспертиза градостроительной документации» при Министерстве строительства. Объект принимает инспекция Государственного архитектурно-строительного надзора (ГАСН). Родители детей, получивших травмы на детских площадках, должны обращаться в прокуратуру, добавили в ИК «СЭЗ».
Главный инспектор ГАСН Чиланзарского района отметил «Газете.uz», что детские площадки не входят в компетенцию инспекции.
Источник «Газеты.uz» в Министерстве строительства Узбекистана отметил, что оборудование детских площадок должны проектироваться согласно российскому стандарту «Безопасность конструкции и методы испытаний спортивно-развивающего оборудования». Стандарт действует на территории Узбекистана с февраля 2020 года.
В части требований к тренажёрам, устанавливаемым на детских площадках, в этом стандарте сказано, что «в зонах доступа при высоте до 1800 мм расстояние между подвижными частями и прилегающими подвижными или стационарными элементами должно быть не менее 60 мм, за исключением» нескольких случаев, в том числе «если пальцы пользователя подвергаются риску, расстояние должно быть не менее 25 мм».
На этой площадке в Мирзо-Улугбекском районе подвижные части тренажёра не доступны, однако гравийное покрытие — не самое безопасное для детей.
В Министерстве строительства добавили, что акт о государственном приёме детских площадок должны подписывать представители МЧС, СЭС, ГАСН, Агентства по кадастру, управления благоустройства, а также архитектор района. Председателем приёмочной комиссии, как правило, является хоким района.
«Газета.uz» в прошлом году писала о «беспощадном» благоустройстве дворов в жилых кварталах в рамках программы «Обод махалла». Привлечённые хокимиятами районов рабочие выкорчёвывали живые изгороди, засыпали палисадники почвой с крупными камнями, устанавливали огромные бордюры (многие из них уже покосились или развалились) и заливали бетоном детские площадки, устанавливая некачественные тренажёры, горки и другие конструкции. В большинстве случаев работы велись без обсуждения с жителями.