Кеча, 12 май куни соат тахминан 15:50 да Қозоғистоннинг Жамбил вилояти ҳудудидан ўтган «Олмаота-Тошкент» автомобиль йўлининг 571-километрида ичида 53 нафар йўловчи бўлган автобус ағдарилиб кетди. Оқибатда ҳайдовчи ёрдамчиси ва бир нафар йўловчи вафот этди. Бу ҳақда «Казинформ» агентлиги хабар берди.
Дастлабки маълумотларга кўра, об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши оқибатида автобус ҳайдовчиси бошқарувни йўқотиб, шу йўналишда ҳаракатланаётган трактор тиркамаси билан тўқнашиб кетган.
Ўзбекистон ТИВ маълумотига кўра, ЙТҲ оқибатида автобус ҳайдовчисининг ёрдамчиси ва бир нафар йўловчи воқеа жойида вафот этган, 16 нафар фуқаро Жуалин тумани тез тиббий ёрдам бўлимида, жумладан, 2 нафари жонлантириш бўлимида қолмоқда.
Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси қошида жабрланганларга ёрдам кўрсатиш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этилди. Дипломатлар воқеа жойига етиб бордилар.
«Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлар ва тиббиёт муассасалари билан доимий алоқа ўрнатилган. Марҳумларнинг жасадларини ватанга олиб келиш билан боғлиқ ташкилий масалалар ҳал этилмоқда», — дейилади баёнотда.
Ташқи ишлар вазирлиги ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдирди. Фуқароларга Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги бош консулхонасига (тел.: +77779504422, +77779504433) ёрдам сўраб мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтди.

Правительственная рабочая группа, созданная по поручению премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова, отправилась в Казахстан для оказания помощи узбекистанцам, пострадавшим в ДТП в Жамбылской области 12 мая. Об этом сообщила пресс-служба МЧС.
В состав группы под руководством заместителя министра по чрезвычайным ситуациям вошли представители министерств внутренних дел, внешних дел, здравоохранения и транспорта. Задачей группы является оказание необходимой помощи пострадавшим в ДТП, их возвращение в Узбекистан и изучение причин произошедшего.
В автобусе, попавшем в ДТП, находились 53 пассажира, в том числе 47 граждан Узбекистана. Причиной аварии предварительно названо ухудшение погодных условий. В результате столкновения автобуса с прицепом трактора, двигавшегося в попутном направлении, погибло 2 узбекистанца, ещё 16 граждан находятся в районной больнице, в том числе 2 — в отделении реанимации.
Граждане Узбекистана могут обратиться за помощью в Генеральное консульство Узбекистана в городе Алматы по номерам +77779504422 или +77779504433.