Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамкорликда WikiStipendiya марафонини йўлга қўйди, деб хабар қилди АОКА матбуот хизмати.
Ўзбек тилидаги Wikipedia муҳаррирлари WikiStipendiya марафонида қатнашишлари ва пул мукофотларини қўлга киритишлари мумкин.
Лойиҳа интернет тармоғида ўзбек тилидаги сифатли маълумотларни кўпайтириш ва иқтидорли талабаларни муносиб рағбатлантиришга қаратилган.
Марафон 20 майдан 20 декабрга қадар давом этади. Унда энг фаол қатнашган иштирокчилар қуйида кўрсатилган қийматдаги бир марталик стипендия билан тақдирланади:
- биринчи ўрин учун — 50 миллион сўм;
- иккинчи ўрин учун — 40 миллион сўм;
- учинчи ўрин учун — 30 миллион сўм;
- кучли бешталик — 20 миллион сўм;
- кучли ўнталик — 10 млн сўм.
Spot.uz`нинг ёзишича, марафонда мустақил равишда мақола ёзиш ва бошқа тиллардаги материалларни таржима қилишга ҳам рухсат берилади. Табиий фанлар, география, муҳандислик ва технология, ижтимоий фанлар, фалсафа, тарих, маданият ва санъат, шунингдек, ўйинлар ва спорт устувор йўналишлар ҳисобланади.
Лойиҳада 15 ёшдан ошган ҳар ким иштирок этиши мумкин. Бунинг учун @Wikistipendiya_bot марафон Telegram-ботида рўйхатдан ўтиш керак.
Танлов ташкилотчилари иштирокчиларнинг ишини баҳолайди. WikiStipendiya ҳар ой энг яхши муҳаррирлар рейтингини эълон қилади.
Батафсил маълумотни WikiStipendiya Telegram-каналида, шунингдек, лойиҳанинг Youtube`даги матбуот анжуманидан олиш мумкин.
Лойиҳа ташкилотчиларига кўра, Википедиянинг ўзбекча бўлими 2003 йилнинг декабрида очилган. Айни пайтда у ерда 139,7 мингдан ортиқ мақола чоп этилган, унда 259 та фаол муҳаррир, 15 та администратор бор. Апрель ойида ўзбекча Википедия саҳифалари 14,65 миллиондан ортиқ кўрилди (8 миллионга яқин кўриш Ўзбекистон ҳиссасига тўғри келмоқда).

Агентство по делам молодёжи и Агентство информации и массовых коммуникаций запустили марафон WikiStipendiya, сообщила пресс-служба АИМК.
Редакторы WIkipedia на узбекском языке смогут принять участие в марафоне WikiStipendiya и получить денежные призы.
Проект направлен на повышение количества качественной узбекскоязычной информации в интернете, а также достойно наградить талантливых студентов.
Марафон продлится с 20 мая по 20 декабря. Наиболее активные участники получат единовременную стипендию в следующих размерах:
- за первое место — 50 млн сумов;
- за второе место — 40 млн сумов;
- за третье место — 30 млн сумов;
- топ-5 — 20 млн сумов;
- в топ-10 — 10 млн сумов.
Как пишет Spot.uz, разрешается как самостоятельно писать статьи, так и переводить материалы с других языков. Приоритетные направления — естественные науки, география, техника и технологии, обществоведение, философия, история, культура и искусство, а также игры и спорт.
Участниками проекта могут стать все желающие старше 15 лет. Для этого необходимо пройти регистрацию в Telegram-боте марафона @Wikistipendiya_bot.
Организаторы конкурса будут оценивать работу участников. Ежемесячно WikiStipendiya будет публиковать рейтинг лучших редакторов.
Подробную информацию можно узнать в Telegram-канале WikiStipendiya, а также на пресс-конференции проекта на Youtube.
По данным организаторов проекта, узбекский раздел в Википедии был открыт в декабре 2003 года. На данный момент там опубликовано более 139,7 тысяч статей, 259 активных редакторов, 15 администраторов. В апреле страницы узбекской Википедии набрали свыше 14,65 млн просмотров (около 8 млн просмотров приходится на Узбекистан).