Жиззах шаҳрида молиявий пирамидани тарғиб қилиш орқали фуқароларнинг 692,3 млн сўмини қўлга киритган шахслар аниқланди, дея хабар қилди Бош прокуратура Департаменти матбуот хизмати.
Қайд этилишича, Департаментнинг Жиззах шаҳар бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда, фуқаролар Ю. М., Ш. И. ва бошқалар 2022 йилнинг март ойида Instagram ижтимоий тармоғи орқали Gift Of Legacy номли ўйинни ўтказиб, пластик картасига камида 200 минг сўм ёки 50 АҚШ доллари миқдоридаги маблағни ўтказиб беришса, қисқа муддатда ушбу маблағни 7−8 баробарга кўпайтириб беришни ваъда қилишган.
Улар Telegram мессенжерида «200 минг сўмлик ва 50 АҚШ долларлик онлайн гап» номли гуруҳни ташкил этишиб, ўйин иштирокчиларининг 692,3 млн сўмини ўзлари ва танишларининг пластик карталарга ўтказиб олишга эришишган. Пул маблағларининг бир қисмини эса кейинги иштирокчилар ҳисобидан дастлабки иштирокчилар ҳисобига ўтказиб беришган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 188−1-моддаси (пул маблағларини ва (ёки) бошқа мол-мулкни жалб этишга доир ноқонуний фаолият) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Управление Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана выявило деятельность финансовой пирамиды в Джизаке, сообщила пресс-служба департамента.
По данным ведомства, граждане Ю. М., Ш. И. и другие в марте провели в Instagram рекламу игры Gift Of Legacy, пообещав, что вложившие минимум 200 тысяч сумов или 50 долларов смогут вернуть эту сумму в 7−8-кратном размере.
Они открыли в мессенджере Telegram группу, назвав её «онлайн-гап» (гап — неформальные посиделки). Подписчики перевели на пластиковые карты организаторов и их знакомых 692,3 млн сумов. Полученные от новых участников деньги переводились тем, кто присоединился к группе ранее.
В отношении организаторов финансовой пирамиды возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 188 Уголовного кодекса (незаконная деятельность по привлечению денежных средств и (или) иного имущества). Ведётся следствие.