Хитойнинг Ўзбекистондаги элчиси Цзян Янь Alter Ego лойиҳасига берган интервьюсида Хитой кредитларининг хатарлари ҳақидаги хабарларга изоҳ берди.
Дипломат Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташқи қарзларсиз Тошкентда янги метро линияларини қуриш ёки тиббиёт ходимлари ва ўқитувчиларнинг маошларини ошириш мумкин эмаслиги тўғрисидаги сўзларига тўхталди.
«Шавкат Мирзиёев одамлар метро хизматидан фойдаланаётгани, ўз уйида яшаётганини айтди. Бу, хусусан, ташқи қарз билан ҳам боғлиқ. Ҳозирда ташқи қарз, Ўзбекистон томони эълон қилган маълумотларга кўра, ЯИМнинг 38 фоизини ташкил этади. Халқаро стандартга кўра, [бу] хавфсиз чегарада», — деди у.
Элчининг таъкидлашича, ҳозир Ўзбекистоннинг асосий кредиторлари Осиё тараққиёт банки ва Жаҳон банки ҳисобланади, Хитой эмас.
«Аслида Хитой имтиёзли кредитлар тақдим этамоқда. Бу ерда асосий кредиторлар — Эксимбанк [ХХР] ва Хитой тараққиёт банки ҳисобланади. Сиз келтирган мисоллар, Ғарб банклари ёки халқаро молия институтлари қарз берса — пишлоқ, Хитой қарз ёки кредит берса — тузоқ. Одамлар баъзида фарқига боришмайди», — деди у.
Цзян Яннинг сўзларига кўра, «Бир камар — бир йўл» лойиҳасида иштирок этаётган давлатлар қарз борасида Хитойдан шикоят қилаётганлари йўқ.
«Бирорта ҳам давлат бизга қарз тузоғига тушиб қолгани ҳақида шикоят қилгани йўқ. Шунинг учун масалага реал қарашимиз керак. Биз ёрдам берамиз. Унинг устига бу биргаликда мустаҳкамлаш, биргаликда қуриш, биргаликда фойдаланиш тамойилига асосланади. Бу бизнинг лойиҳамиз монополияси бўлишини хоҳламаймиз. Биз бунга ҳеч қачон сиёсий шартларни қўшмаймиз. Бизда сиёсий шартлар йўқ», — дея таъкидлади Цзян Янь.
Хитой дипломатик миссияси раҳбари келишувларга «бозор конъюнктураси ва маълум қоидаларга мувофиқ» риоя қилиниши кераклигини таъкидлади.
«Бу қоидаларга Хитой томони ҳам, бошқа давлатлар ҳам риоя қилиши керак. Келишув руҳи сақланиши керак», — деди у ва «қарз ўпқони» ҳақидаги хабарлар «асоссиз» эканини таъкидлади.
Глобал кредитор
Кузда Forbes Американинг AidData тадқиқот лабораториясига таяниб, сўнгги 20 йил ичида ривожланаётган мамлакатларнинг Хитой олдидаги қарзлари ҳажми 385 лрд долларга етганини хабар қилди.
«Бир камар — бир йўл» лойиҳасини амалга ошириш даврида Хитой Африка ва Марказий Осиёнинг 163 та давлатида йўллар, кўприклар, портлар ва шифохоналар қурилишига 843 млрд доллардан ортиқ сармоя киритди ва бу маблағнинг деярли 70 фоизи давлат банклари ва давлатларнинг қўшма корхоналарига кредит шаклида берилган.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров ўтган йилнинг баҳорида давлат қарзини ўз вақтида тўламаса, айрим инфратузилма объектлари Хитой назоратига ўтиши мумкинлигини таъкидлаган эди.
ОАВ Тожикистонда Хитойнинг ТВЕА компанияси 2016 йилда Хитой Эксимбанкидан олинган ва «Душанбе-2» ИЭС қурилишига сарфланган 331,5 млн доллар қоплангунча «Шарқий Дуоба» ва «Юқори Кумарг» конларидан олтин қазиб олиш ҳуқуқига эга бўлгани ҳақда хабар тарқатган эди.
Ўзбекистон давлат қарзи
Ўзбекистоннинг давлат қарзи 2021 йилда 2,9 млрд долларга ошиб, 26,3 млрд долларни ташкил этди, бу ўша пайтда ялпи ички маҳсулотнинг 38 фоизини ташкил қилган. 60 фоизгача бўлган даражалар хавфсиз деб ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг асосий кредиторлари Осиё тараққиёт банки (5,2 млрд доллар) ва Жаҳон банки (4,3 лрд доллар) бўлиб, улар умумий давлат қарзининг 36,1 фоизини ташкил қилади. Улардан кейинги ўринларда Хитой Давлат тараққиёт банки (2,2 млрд доллар) ва Хитой Эксимбанки (2 млрд) ёки қарзлар таркибида 16,7 фоиз.
Ўзбекистон Молия вазирлиги давлат ташқи қарзи манбалари етарли даражада диверсификацияланганини қайд этди. Ушбу қарзнинг қарийб 42,6 фоизи (ўтган йил бошидаги 44 фоизга кўп) ёки 10,1 лрд доллари хорижий давлат молия институтлари ҳиссасига тўғри келади.
Умумий ташқи қарзга ҳукумат ва давлат томонидан кафолатланган (давлат) ҳамда кафолатланмаган (хусусий) ташқи қарзлар киради. Шу билан бирга, шуни таъкидлаш керакки, давлат улушига эга бўлган компания ва банклар асосан хусусий сегментда (давлат банк сектори улушининг 80% дан ортиғига эгалик қилади, шунингдек Uzauto Motors ва «Ўзбекнефтгаз», Ўзмиллийбанк, «Ўзсаноатқурилишбанк», «Ипотека-банк» умумий қиймати 1,92 млрд долларлик қарздорлик қимматли қоғозларини жойлаштирган).

Посол Китая в Узбекистане Цзян Янь в интервью проекту Alter Ego прокомментировала сообщения о рисках китайских кредитов.
Дипломат сослалась на слова президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, который отмечал, что без привлечения внешних заимствований не удалось бы ни построить новые линии метро в Ташкенте, ни поднять зарплаты медработникам и учителям.
«Шавкат Мирзиёев сказал, что люди пользуются услугами метро, люди живут в своих домах. Это, в частности, тоже благодаря внешнему долгу. Сейчас внешний долг по данным, опубликованным узбекской стороной, составляет 38% от ВВП. По международному стандарту [это] в безопасном пределе», — отметила она.
Посол подчеркнула, что сейчас главными кредиторами Узбекистана являются Азиатский банк развития и Всемирный банк, а не Китай.
«На самом деле Китай предоставляет льготные кредиты. Здесь главные кредиторы — это Эксимбанк [КНР] и Китайский банк развития. Те примеры, которые вы привели, это когда западные банки или международные финансовые учреждения предоставляют долг — это уже лепёшка, а когда Китай предоставляет долг или кредиты — это уже ловушка. Люди иногда не разбираются», — сказала она.
По словам Цзян Янь, страны, которые участвуют в проекте «Один пояс — один путь», не жаловались Китаю касательно долга.
«Ни одна страна нам не жаловалась, что они попали в долговую ловушку. Поэтому надо реально посмотреть на дело. Мы помогаем. Тем более, что это на принципе совместной консолидации, совместного строительства, совместного использования. Мы не хотим, чтобы это была монополия нашего проекта. Мы никогда не прибавим к этому политические условия. Нет у нас политических условий», — подчеркнула Цзян Янь.
Глава китайской дипломатической миссии отметила, что договорённости необходимо соблюдать «в соответствии с рыночными условиями и определёнными правилами».
«Эти правила должна соблюдать как китайская сторона, так и другие страны. Дух соглашения надо держать», — заявила она, подчеркнув, что сообщения о «долговой яме» являются «необоснованными».
Мировой кредитор
Осенью Forbes со ссылкой на американскую исследовательскую лабораторию AidData сообщал, что объёмы долгов развивающихся стран перед Китаем за последние 20 лет достигли 385 млрд долларов.
За время действия проекта «Один пояс — один путь» Китай вложил более 843 млрд долларов в строительство дорог, мостов, портов и больниц в 163 странах Африки и Центральной Азии, и почти 70% этой суммы было выдано госбанкам и совместным предприятиям стран в виде кредитов.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров весной прошлого года отмечал, что некоторые инфраструктурные объекты могут отойти под управление Китая, если страна не выплатит госдолг вовремя.
СМИ сообщали, что в Таджикистане китайская компания ТВЕА получила право добывать золото из рудников «Восточный Дуоба» и «Верхний Кумарг» до тех пор, пока не возместит потраченные в 2016 году на строительство ТЭЦ «Душанбе-2» 331,5 млн долларов, полученные от Эксимбанка Китая.
Госдолг Узбекистана
Государственный долг Узбекистана в 2021 году вырос на 2,9 млрд долларов — до 26,3 млрд долларов, что на тот момент составляло 38% от ВВП. Уровень до 60% считается безопасным.
Основными кредиторами Узбекистана являются Азиатский банк развития (5,2 млрд долларов) и Всемирный банк (4,3 млрд), на которых приходится 36,1% всего госдолга. Следом идут Государственный банк развития Китая (2,2 млрд долларов) и Эксимбанк Китая (2 млрд), или 16,7% в структуре долга.
В Минфине Узбекистана отмечали, что источники государственного внешнего долга достаточно диверсифицированы. Около 42,6% (в начале прошлого года было 44%), или 10,1 млрд долларов этого долга, приходится на иностранные государственные финансовые учреждения.
Совокупный внешний долг включает правительственный и гарантированный правительством (государственный), а также негарантированный (частный) внешний долг. При этом стоит отметить, что в частном сегменте в основном представлены компании и банки с государственной долей (государство владеет более 80% доли банковского сектора, а также владеет или имеет доли в компаниях Uzauto Motors и «Узбекнефтегаз», НБУ, «Узпромстройбанке», «Ипотека банке», которые суммарно разместили долговые бумаги на 1,92 млрд долларов).