Ижтимоий тармоқларда Жиззах вилоятида бўри болаларининг сотилиши ҳақида тарқалган хабар юзасидан Экология бошқармасининг Бахмал тумани ИИБ билан суриштирув ўтказди. Бу ҳақда Жиззах вилояти Экология бошқармаси матбуот хизмати хабар берди.
Аниқланишича, Бахмал туманидаги «Ўсмат» ШФЙда истиқомат қилувчи Т.Х.исмли ва Бахмал туманидаги «Новқа» МФЙда яшовчи Ж.М. исмли фуқаро 3 та бўри боласини ушлаб, уларни сотиш учун эълон берган.
Тезкор назорат рейд тадбирида фуқаро Х.Т.нинг автомашинаси юкхонасида 3 та бўри боласи топилган ва ашёвий далил сифатида олинган.
Ҳуқуқбузарларнинг ҳар бирига МЖтКнинг 90-моддаси, 1-қисмига (ҳайвонот дунёсидан фойдаланишнинг бошқа турларини амалга ошириш қоидаларини бузиш) асосан жарима қўлланилган.
«Айни вақтда бўри болалари экологлар томонидан парвариш қилинмоқда. Об-ҳавонинг қулай бўлган вақтида уларни ушланган жойига олиб бориб, табиат қўйнига қўйиб юбориш режалаштирилмоқда», — дефилади хабарда.

Сотрудники отдела сохранения биоразнообразия, оцифровки и кадастра Управления по экологии и охране окружающей среды и ОВД Бахмальского района Джизакской области расследовали факт продажи волчат в социальных сетях, сообщила пресс-служба Госкомэкологии.
На продажу диких животных обратил внимание Telegram-канал Еkologuz, автор обнаружил, что некто Бахром в торговой группе предлагает двух волчат за 200 долларов.
Выяснилось, что жители Бахмальского района Т. Х. и Ж. М. поймали трёх волчат и разместили в социальной сети объявления об их продаже.
В ходе оперативного мероприятия в багажнике автомобиля гражданина Х. Т. были обнаружены три волчонка, их изъяли в качестве вещественного доказательства.
Каждый из правонарушителей был оштрафован в соответствии с частью 1 статьи 90 (Нарушение правил охоты и рыболовства) Уголовного кодекса Узбекистана.