Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги Тошкентнинг Мирзо-Улуғбек туманидаги номсиз меҳмонхона бино ва иншоотлар мажмуаси сотилганини маълум қилди.
Гап Шўртепа кўчаси 2-уйда жойлашган уч қаватли бино ҳақида кетмоқда. Мажмуанинг умумий майдони 2,99 гектар, бино ва иншоотларнинг майдони 12143 квадрат метрни ташкил этади.
Тендерда объект учун 78,75 млрд сўм таклиф қилган Torgoviy Dom Metalloinvest Vostok компанияси ғолиб бўлди. У мажмуа эгаси бўлиш учун қисқа муддат ичида тўловни амалга ошириши керак.
ДАБА маълумотларига кўра, ким ошди савдосида иштирок этиш учун беш нафар талабгордан аризалар келиб тушган.
Spot.uz`нинг ёзишича, меҳмонхона тижорат мақсадларида эмас, балки ҳукумат манфаатлари учун фойдаланилган (шунинг учун ҳам Booking.com каби хизматлар рўйхатида йўқ). ДАБА 2021 йилда мулкни сотишга ҳаракат қилган, аммо харидор топа олмаган эди.
КТЯДР маълумотларига кўра, Torgoviy Dom Metalloinvest Vostok 2021 йил 24 декабрда 10,8 млрд сўм устав капитали билан рўйхатга олинган. Асосий фаолият тури — металл ва металл рудаларининг улгуржи савдоси.
Компания таъсисчиларидан бири Лебединский тоғ-кон бойитиш комбинати (51%) — темир рудасини қазиб олиш ва бойитиш, темир рудаси хом ашёси ва металл ресурсларини ишлаб чиқариш бўйича Россия ва МДҲдаги энг йирик корхона. Корхона «Металлоинвест» таркибига, у эса, ўз навбатида, миллиардер Алишер Усмоновнинг USM холдинги таркибига киради.
«Торгови Дом» акциядорлик жамиятининг 49 фоизи темир, пўлат ва ферроқотишма ишлаб чиқарувчи Hamkor Temir Savdo компаниясига тегишли. Ушбу корхона Дилмурод Илясович Пўлатовга (3,7%) ва у ягона асосчиси бўлган Metall West компаниясига тегишли.

Агентство по управлению государственными активами (АУГА) Узбекистана сообщило о продаже безымянного комплекса зданий и сооружений гостиницы в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
Речь идёт о трёхэтажном здании по улице Шуртепа, 2. Общая площадь участка — 2,99 гектара, площадь зданий и сооружений — 12143 кв. м.
Победителем тендерных торгов стала компания Torgoviy Dom Metalloinvest Vostok, которая предложила за объект 78,75 млрд сумов. Она должна провести оплату в течение короткого срока, чтобы стать владельцем комплекса.
По данным АУГА, заявки на участие в торгах поступили от пяти претендентов.
По данным Spot.uz, гостиница использовалась в правительственных, а не коммерческих целях (поэтому в сервисах вроде Booking.com данные о ней отсутствуют). АУГА пыталось продать объект в 2021 году, но найти покупателя не удалось.
Согласно данным ЕГРПО, Torgoviy Dom Metalloinvest Vostok зарегистрирована 24 декабря 2021 года с уставным фондом 10,8 млрд сумов. Основной вид деятельности — оптовая торговля металлами и металлическими рудами.
Одним из учредителей компании указан Лебединский горно-обогатительный комбинат (51%) — крупнейшее в России и СНГ предприятие по добыче и обогащению железной руды, производству железорудного сырья и металлоресурсов. Предприятие входит в структуру «Металлоинвеста», который, в свою очередь, являются частью холдинга USM миллиардера Алишера Усманова.
49% «Торгового дома» принадлежит Hamkor Temir Savdo, занимающейся производством чугуна, стали и ферросплавов. Этим предприятием владеют Дилмурод Ильясович Пулатов (3,7%) и Metall West, где он же является единственным учредителем.
Предприниматель также владеет долями в Premium Polygraph (51,7%) и Orient Finans (15%).
В Узбекистане Алишер Усманов финансирует строительство Центра исламской цивилизации в Ташкенте, поддерживает проекты по сохранению культурного наследия Узбекистана, в том числе по регенерации архитектуры модернизма. Связанные с ним российские компании ранее приобрели долю в «Капиталбанке», «Ахангаранцементе» и Ташкентском металлургическом заводе.