Пойтахтдаги «А.А.» компаниясининг кассири Б. Р. апрель ойида харидорларнинг 1,6 млрд сўмлик 152 та чекларини рўйхатдан ўтказиб, 16,48 млн сўмдан ортиқ кешбэк ишлаб олгани маълум бўлди.
Давлат солиқ қўмитаси матбуот хизмати «шубҳали» чеклар учун тўлаб берилган сумма тўлиқ бекор қилинганини маълум қилди.
Ўз навбатида, кассир томонидан бир ой ичида 1,8 млрд сўмлик 443 та чек расмийлаштирилиб, 18 млн сўмдан ортиқ кешбэк жамғарилгани аниқланган.
Ҳукуматнинг 12 майдаги [255-сон] қарорига мувофиқ, ДСҚ онлайн назорат касса техникаси чекини солиқ органларининг мобил иловасида рўйхатдан ўтказган жисмоний шахсдан унинг ҳақиқий харидлари тўғрисидаги тасдиғини сўраб олишга, харид ҳақиқатда ушбу жисмоний шахс томонидан амалга оширганлиги шубҳали бўлган тақдирда товарлар (хизматлар) қийматининг бир қисмини қайтаришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилишга ҳақли.

Кассир столичной компании «А. А.» гражданин Б. Р. в апреле зарегистрировал 152 кассовых чека покупателей на сумму 1,6 млрд сумов, за которые ему был начислен кешбэк в размере более 16,48 млн сумов
Пресс-служба Государственного налогового комитета Узбекистана сообщила, что вся эта сумма, начисленная за «сомнительные» чеки, была аннулирована.
Всего за месяц кассир зарегистрировал 443 чека на сумму 1,8 млрд сумов, накопив более 18 млн сумов кешбэка,
Согласно постановлению правительства от 12 мая (№255), ГНК вправе отказать в возврате 1% от суммы покупки товаров и услуг, если факт приобретения данного товара (услуги) именно этим физическим лицом является сомнительным. Для этого комитет запрашивает у гражданина подтверждение реального совершения покупки.