Тожикистон президентининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида 20 июндан бошлаб Тошкент — Душанбе йўловчи поезди қатновини йўлга қўйишга келишиб олинди. «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ матбуот хизмати «Газета.uz» сўровига кўра бу ҳақдаги маълумотларни тақдим этди.
Тожикистон томонининг таклифига кўра, «Душанбе — Самарқанд — Тошкент» йўналиши бўйлаб мунтазам темир йўл қатнови ташкил этилмоқда.
Халқаро йўловчи поезди ҳафтасига бир марта Душанбе — Қудуқли — Саросиё — Қумқўрғон — Дарбанд — Деҳқонобод — Қарши — Самарқанд — Жиззах — Гулистон — Тошкент йўналиши бўйича ҳаракатланади.
Душанбедан Тошкентгача бўлган масофа 916 км. Сафар вақти — 21 соат.
Кутилганидек, таркиб «Тожикистон темир йўли» томонидан шакллантирилади. Поезд 10 та вагондан иборат бўлиши таклиф қилинмоқда: 1 та СВ, 4 та купе, вагон-ресторан ва 4 та плацкарт вагондан иборат бўлади.

В ходе визита президента Таджикистана в Узбекистан был согласован запуск пассажирского поезда «Ташкент — Душанбе» с 20 июня. Подробную информацию о нем по запросу «Газеты.uz» предоставили в пресс-службе «Узбекистон темир йуллари».
По предложению таджикской стороны предлагается организовать регулярное железнодорожное сообщение по маршруту «Душанбе — Самарканд — Ташкент».
Международный пассажирский поезд будет курсировать один раз в неделю по следующему маршруту: Душанбе — Кудукли — Сарасия — Кумкурган — Дарбанд — Дехканабад — Карши — Самарканд — Джизак — Гулистан — Ташкент.
Расстояние от Душанбе до Ташкента — 916 км. Время в пути — 21 час.
Как ожидается, состав будет сформирован Таджикской железной дорогой. Предлагается, что поезд будет состоять из 10 вагонов: 1 СВ, 4 купе, вагон-ресторан и 4 плацкартных вагона.