АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) пайшанба куни Жиззах вилояти тиббиёт муассасаларига туберкулёз касаллиги билан курашишга кўмаклашиш мақсадида тиббиёт асбоб-ускуналарини топширди. Бу ҳақда АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси матбуот хизмати хабар берди.
Умумий қиймати қарийб 75 минг долларга тенг бўлган электрон термометрлар, стетоскоплар ҳамда пульсоксиметрлар, вилоят тиббиёт муассасаларига ўз вақтида ва самарали ёрдам кўрсатиш, сурункали касалликлари бўлган беморларга тезда ташхис қўйиш ва даволаш имконини беради.
USAIDнинг Ўзбекистондаги Соғлиқни сақлашни ривожлантириш бўйича
ваколатхонаси раҳбари Черрй Гумапас (чапдан учинчи).
Тиббий асбоб-ускуналар АҚШнинг Welch Allyn ишлаб чиқарувчи компанияси томонидан USAIDнинг Марказий Осиёда туберкулёзни тугатиш лойиҳаси доирасида ҳадя қилинган. У Жиззах вилояти фтизиатрия ва пульмонология маркази, вилоятдаги туберкулёз диспансерлари, касалхона ва поликлиникаларига тарқатилади.
Ўзбекистонда туберкулёз ва у билан боғлиқ ўлим ҳолатларини камайтириш борасидаги катта муваффақиятларга қарамай, касалликнинг дориларга чидамли шакллари ҳали-ҳамон жиддий муаммо бўлиб қолмоқда.
USAID — туберкулёзга қарши курашда Ўзбекистоннинг энг йирик ҳамкорларидан биридир. Ўтган йилнинг октябрь ойида мазкур агентлик томонидан Фарғона вилоятидаги тиббиёт муассасаларига қарийб 150 минг долларлик, шу йилнинг февраль ойида эса Сирдарё вилоятидаги 12 та тиббиёт муассасасига жиҳозлар топширилган эди.
Шунингдек, USAID ўтган йилда туберкулёз касаллигининг тезлаштирилган диагностикаси учун Ўзбекистонга ўнлаб GeneXpert диагностика мосламаларини ҳам топширган эди.

Агентство США по международному развитию (USAID) в четверг передало оборудование медицинским учреждениям Джизакской области для содействия региону в борьбе с туберкулёзом. Об этом сообщила пресс-служба посольства США в Узбекистане.
Оборудование стоимостью почти 75 тысяч долларов, включая электронные термометры, стетоскопы, тонометры и пульсоксиметры, поможет медучреждениям области оказывать эффективную и своевременную помощь, обеспечивать быструю диагностику и лечение пациентов с хроническими заболеваниями.
Глава Офиса USAID по развитию здравоохранения в Узбекистане Черри Гумапас (третья слева).
Оборудование безвозмездно предоставлено американским производителем Welch Allyn в рамках проекта USAID «Ликвидация туберкулёза в Центральной Азии». Оно будет передано в Джизакский областной центр фтизиатрии и пульмонологии, а также противотуберкулёзные диспансеры, больницы и поликлиники области.
Туберкулёз с множественной лекарственной устойчивостью (МЛУ-ТБ) остаётся серьёзной проблемой в Узбекистане, несмотря на успехи, достигнутые в сокращении случаев туберкулёза и связанных с ним смертей.
USAID — один из крупнейших партнёров Узбекистана в борьбе с туберкулёзом. В октябре прошлого года агентство передало похожее оборудование стоимостью почти 150 тысяч долларов медучреждениям Ферганской области, а в феврале того же года — оборудование для 12 медучреждений Сырдарьинской области.
За последний год USAID также передало Узбекистану десятки диагностических аппаратов GeneXpert для ускоренной диагностики туберкулёза.