Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев душанба куни кечқурун Тошкент ерусти ҳалқа метросининг иккинчи босқич қурилишини бориб кўрди, деб хабар берди президент матбуот хизмати.
«Дўстлик-2» (собиқ Чкалов бекати яқинида) ва Қўйлиқ станцияларини боғловчи узунлиги 11,5 кмлик 7 та станциядан иборат линиянинг биринчи қисми 2020 йил август ойида очилганди. Бу йўл 17 дақиқада босиб ўтилади. «Ўзбекистон 24» телеканали хабарига кўра, мазкур линия кунига 22 мингдан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатади.
2020 йил декабрь ойида узунлиги 6,3 км бўлган 5 та бекатдан иборат Чилонзор йўлининг Сергели тармоғини ётқизиш ишлари ҳам якунланганди.
Ер усти ҳалқа метроси қурилиш лойиҳасининг иккинчи босқичида Қўйлиқдан Сергелига қадар бўлган йўналишни узайтириш кўзда тутилган. Лойиҳа қиймати 127,5 миллион долларни ташкил этади. Булар республика бюджети ва Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағларидир.
Дастлаб, Қўйлиқдан Сергелининг «Қурувчилар» массивигача 5 та янги станциядан иборат, узунлиги 8,5 км бўлган, ер усти метро йўналиши қурилади. Поездлар станцияларда 15 сония туриши ҳисобга олинса, оралиқ 13 дақиқада босиб ўтилиши кутилмоқда, дейилади хабарда.
Айни пайтда 8 ва 12-бекатлар оралиғида 205 та таянч ва ригеллар ўрнатилиб, эстакадалар қурилиши давом этмоқда. Биринчи марта эгри бурчак қисмини қуришда (расмда) эстакадани ўрнатишнинг монолит усули қўлланилган. Қурилишга 1100 дан ортиқ мутахассислар, 75 дан ортиқ қурилиш техникаси ва механизмлар жалб этилган.
Тошкент транспорт бошқармаси бошлиғи Анвар Жўраев телеканалга берган интервюсида ҳалқа линиянинг 12-бекати («Қурувчи») ва Сергели йўналишининг 5-бекати («Қипчоқ») оралиғида электробусларда бепул қатнов йўлга қўйилиши режалаштирилаётганини маълум қилди.
Кейинчалик халқа линиясининг яна 2 та станциясини қуриш режалаштирилган ва иккинчи босқичнинг умумий узунлиги қарийб 12 кмга етади.
Янги йўналишда кунига 40 мингга яқин йўловчи ташиш режалаштирилган. Умуман олганда, йўналиш пойтахтнинг Яшнобод, Миробод, Сергели ва Янгихаёт туманларидаги 62 та маҳалла фуқаролар йиғинининг 244 минг нафар аҳолисини қамраб олиши керак.
Бундан ташқари, Тошкент вилояти туманларининг 428 минг нафар аҳолиси шаҳардаги керакли жойларга тез етиб бориш имкониятига эга бўлади, дейилади хабарда.
«Роҳат» бекати ҳудудида вилоят аҳолисига бошқа транспортдан метрога ўтиш имконини берувчи транспорт ўзгартириш узели ташкил этилиши режалаштирилган.
Қолаверса, пойтахт меҳмонлари ўз автомобилларини қолдириб, метро орқали шаҳардаги керакли манзилга етиб олишлари учун 6 та тўхташ жойи қуриш режалаштирилган.
Иккинчи босқич ишга туширилиши билан метрополитен линияларининг умумий узунлиги 70 кмга, станциялар сони эса 48 тага (яна 2 та бекат ишга туширилганда 50 тага) етади, дейилади хабарда. Ташиладиган йўловчилар сони 450 мингдан 600 мингга ошиши кутилмоқда.
Расмийлар бу шахсий транспорт воситаларидан фойдаланишни қисқартириб, пойтахт кўчаларида оқимни камайтиришини кутмоқда. Ҳисоб-китобларга кўра, «Қўйлиқ — Сергели» йўналишида ҳаракатланадиган кунлик автомобиллар сони 32 мингтагача қисқариб, транспорт оқими 12 фоиз камайиши мумкин, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Тошкент давлат транспорт университети ректори Одил Абдураҳмонов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервюсида, агар қатор чора-тадбирлар амалга оширилса, метрополитендаги йўловчилар оқимини кузгача 600 мингга (йил охиригача 800 мингга) етказиш мумкинлигини айтди. Университет мутахассислари 38 мингдан ортиқ респондентнинг фикрини ўрганиб, хорижлик экспертлар билан биргаликда тавсиялар ишлаб чиққан. Улар орасида қўшимча жамоат транспорти йўналишлари очиш ва уларни йўловчи кам метро бекатларига боғлаш, поездлар вагонини 5 та қилиш ва қатнов оралиғини қисқартириш, велошеринг станцияларини қуриш ва бошқалар мавжуд.
Одил Абдураҳмоновнинг қайд этишича, Тошкентга ҳар куни 9 та йўналишдан 800 мингдан ортиқ киши кириб келади. Иш тўғри ташкил этилса, шундан 167 минг кишини метрога йўналтириш мумкин, дейди ректор. Шаҳарга кириб келувчи енгил автомобиллар сони 97 мингтагача, магистрал кўчаларда тирбандлик 10 фоизгача камайиши мумкин. Тошкент вилоятидан пойтахтга 9 йўналишда экспресс-йўналиш автобус қатновини ташкил этиш таклиф қилинмоқда.
«Президент маҳаллалар аҳолисининг метрога келиб-кетиши учун қулайликлар яратиш, бекатлар ёнида авто ва велотураргоҳлар ташкил этиш муҳимлигини таъкидлади. Жамоат транспорти учун яна электробуслар олиб келиш ва уларга техник хизмат кўрсатувчи мутахассислар тайёрлаш, трамвай йўли қурилишини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берди», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Шавкат Мирзиёев трамвай линияси қурилишини тезлаштириш бўйича ҳам топшириқ берди, дейилади хабарда. Лекин, президент матбуот хизмати ва «Ўзбекистон 24» телеканали бу борада батафсил маълумот бермаган.
Халқа метро линияси лойиҳаси 2017 йилда ишга туширилган (дастлаб шаҳар электр поездини қуриш режалаштирилган эди). Унинг умумий узунлиги 54,8 км бўлиб, жами 35 та станция қуриш режалаштирилган. Бу линияни бир неча босқичда — «Дўстлик» метро бекатидан «Қўйлиқ» бозоригача, сўнгра «Олмазор» — «Беруний» — «Бодомзор» — «Дўстлик» бекатларигача ётқизиш режалаштирилган эди. Лойиҳа вақти-вақти билан янгиланмоқда. Унинг якунланишининг аниқ муддати номаълум.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вечером в понедельник ознакомился с ходом строительства второго этапа надземного кольцевого метро в Ташкенте, сообщила его пресс-служба.
Первая часть линии, связавшей станции «Дустлик-2» (рядом с бывшей станцией «Чкалов») и «Куйлюк», протяжённостью 11,5 км с 7 станциями, была открыта в августе 2020 года. Этот участок преодолевается за 17 минут. Как сообщил телеканал «Узбекистан 24», линия за сутки перевозит более 22 тысяч пассажиров.
В декабре 2020 года была также завершена прокладка Сергелийской ветки Чиланзарской линии метро с 5 станциями и протяжённостью 6,3 км.
Второй этап проекта строительства кольцевого метро предусматривает продление линии от Куйлюка до Сергели. Стоимость проекта — 127,5 млн долларов. Это средства республиканского бюджета и Фонда реконструкции и развития Узбекистана.
Сначала будет построена линия протяжённостью 8,5 км с 5 станциями до массива «Строитель» («Курувчи») в Сергелийском районе. Ожидается, что участок будет преодолеваться за 13 минут с учётом того, что поезда будут стоять на станциях по 15 секунд, отмечается в репортаже.
На данный момент между 8-й и 12-й станциями возведено 205 опор и ригелей, продолжается строительство эстакад. Впервые при строительстве изогнутого участка (на фото) применён монолитный метод возведения эстакады (вместо использования балок). Задействовано более 1100 специалистов и свыше 75 единиц строительной техники и механизмов.
Глава Управления транспорта Ташкента Анвар Джураев в интервью телеканалу сообщил, что между 12-й станцией кольцевой линии («Строитель») и станцией 5 Сергелийской ветки (Кипчак) планируется запустить бесплатный шаттл на электробусах.
Впоследствии планируется построить ещё 2 станции кольцевой линии, и общая протяжённость второго этапа достигнет около 12 км.
На новом участке планируется перевозить около 40 тысяч пассажиров в день. В целом участок должен охватить 244 тысячи жителей 62 махаллей Яшнабадского, Мирабадского, Сергелийского и Янгихаётского районов столицы.
Кроме того, 428 тысяч жителей районов Ташкентской области смогут быстро добираться до нужных мест в городе, говорится в репортаже.
В районе станции «Рохат» планируется создать транспортно-пересадочный узел, который позволит жителям области пересаживаться с другого транспорта на метро.
Кроме того, намечено построить 6 перехватывающих парковок для гостей столицы, которые смогут оставлять свои машины и добираться до нужного места в городе на метро.
С запуском второго этапа общая протяжённость линий столичного метро достигнет 67 км (с запуском ещё 2 станций — 70 км), а количество станций — 48 (с запуском ещё 2 станций — 50), отмечается в репортаже. Число перевозимых пассажиров, как ожидается, вырастет с 450 тысяч до 600 тысяч.
Власти ожидают, что это позволит сократить пользование личным автотранспортом и снизить нагрузку на улицы столицы. По расчётам, ежедневный трафик автомобилей по направлению Куйлюк — Сергели может сократиться на 32 тысячи, или на 12%, отмечает пресс-служба президента.
Ректор Ташкентского государственного транспортного университета Одил Абдурахмонов в интервью «Узбекистан 24» сообщил, что увеличить пассажиропоток в метро до 600 тысяч можно уже к осени (до конца года — до 800 тысяч), если реализовать ряд мероприятий. Специалисты вуза изучили мнения более 38 тысяч респондентов и совместно с зарубежными специалистами разработали рекомендации. Среди них — открытие дополнительных маршрутов общественного транспорта, увеличение количества вагонов с четырёх до пяти, сокращение интервала движения, развитие велошеринга и другие.
Он отметил, что ежедневно в Ташкент по 9 направлениям приезжает более 800 тысяч человек. 167 тысяч из них можно направить на метро, если грамотно организовать работу, сказал ректор. Количество автомобилей, въезжающих в город, можно уменьшить на 97 тысяч, а трафик на магистральных улицах — на 10%. По 9 направлениям из Ташкентской области в столицу предлагается организовать экспресс-маршруты автобусов.
«Президент подчеркнул важность создания условий для проезда жителей махаллей до метро, организации автомобильных и велосипедных парковок рядом со станциями. Поручено расширить парк электробусов и подготовить специалистов по их техническому обслуживанию», — говорится в сообщении пресс-службы.
Шавкат Мирзиёев также поручил ускорить строительство трамвайной линии, говорится в сообщении. Каких-либо подробностей об этом пресс-служба президента и телеканал «Узбекистан 24» не приводят.
Проект кольцевой линии метро был начат в 2017 году (сначала планировалось построить городскую электричку). Общая её протяжённость — 54,8 км, всего намечено построить 35 станций. Линию планировалось проложить в несколько этапов — от станция метро «Дустлик» до рынка Куйлюк, далее до станций «Олмазор»  — «Беруни» — «Бодомзор» — «Дустлик». Проект периодически корректируется. Точные сроки его завершения неизвестны.