8−9 июнь кунлари Бирлашган Миллатлар Ташкилоти бош котибининг биринчи ўринбосари Амина Муҳаммад Ўзбекистонга ташриф буюради, деб хабар берди ТИВ матбуот хизмати.
Ташриф доирасида Олий Мажлис Сенати ҳамда Ёшлар ишлари агентлигида музокаралар ўтказиш, Ўзбекистоннинг етакчи аёллари билан учрашувини ташкиллаштириш режалаштирилган. Улар учрашувлар давомида Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилади.
Амина Муҳаммад 5−12 июнь кунлари Марказий Осиё бўйлаб сафарни амалга оширмоқда, деб қайд этилган БМТ сайтида. У Тожикистонда бўлиб ўтадиган 2018−2028 йилларда «Барқарор ривожланиш учун сув» ҳаракатининг ўн йиллигига бағишланган иккинчи юқори даражадаги халқаро конференцияда бош котиб номидан иштирок этади.
БМТ бош котибининг биринчи ўринбосари минтақадаги бошқа давлатларнинг таклифига биноан Туркманистон, Қозоғистон ва Қирғизистонга ҳам боради.
Мамлакатларга ташрифи давомида у миллий ҳокимият органлари, БМТ ходимлари, шунингдек, ёшлар ва аёллар, фуқаролик жамияти ташкилотлари вакиллари билан ушбу мамлакатлар озиқ-овқат, енергетика ва молияга таъсир кўрсатадиган уч ўлчовли инқирозни қандай енгаётгани тўғрисида шахсан мулоқот қилади.

Визит в Узбекистан первого заместителя генерального секретаря Организации Объединённых Наций Амины Мохаммед состоится 8−9 июня, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
В рамках визита предусмотрено проведение переговоров в Сенате Олий Мажлиса и Агентстве по делам молодежи, а также встреч с женщинами-лидерами Узбекистана, в ходе которых будут обсуждены вопросы взаимодействия страны с ООН.
Амина Мохаммед находится в турне по Центральной Азии с 5 по 12 июня, говорится на сайте ООН. Она представит генерального секретаря на Второй Международной конференции высокого уровня, посвященной Международному десятилетию действий «Вода для устойчивого развития» на 2018−2028 годы в Таджикистане.
Первый заместитель генсека ООН по приглашению других стран региона также посетит Туркменистан, Казахстан и Кыргызстан.
Во время своего визита в страны она лично пообщается с национальными властями, персоналом ООН, а также представителями молодежи и женщинами, организациями гражданского общества, о том, как эти страны справляются с трехмерным кризисом, затрагивающим продовольствие, энергию и финансы.