Ўзбекистонда сентябр ойидан бошлаб «Реклама тўғрисида»ги янги қонун кучга киради. Ҳар қандай қувватдаги алкоголли ичимликларни реклама қилишни бутунлай тақиқловчи амалдаги қонун билан солиштирганда, янги ҳужжат маҳаллий пиво ва табиий вино ишлаб чиқарувчиларга нисбатан анча юмшоқроқ.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг май ойидаги «Алкогол маҳсулотлари зарарини камайтириш — трансчегаравий маркетинг, реклама ва рағбатлантиришни тартибга солиш» мавзусидаги ҳисоботида бир қатор бошқа мамлакатларда бўлгани каби Ўзбекистонда ҳам алкогол маҳсулотлар рекламаси тўлиқ тақиқланганини ижобий деб айтганди. ЖССТ бутун дунё ҳукуматларини трансчегаравий табиати туфайли алкогол рекламасига қарши курашга кўпроқ эътибор қаратишга чақирганди.
Ҳисоботда айтилишича, ижтимоий тармоқлардаги мақсадли реклама, айниқса у алмашиш имконини берганда, самарали назорат қилинмайди. Шунинг учун, ўсмирлар ва ёшларга алоҳида хавф туғдиради. ЖССТ муаммони ҳал қилиш учун алкогол маркетингини тартибга солиш кодексини, халқаро стандартни, жумладан, маҳсулотни жойлаштириш ва ижтимоий медиадаги рекламаси тартибини татбиқ этишга чақиради.
Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган пиво, табиий ва кўпикланадиган виноларни реклама қилиш
Янги таҳрирдаги «Реклама тўғрисида»ги қонун Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган пиво, табиий ва кўпикланадиган виноларни қуйидаги ҳолларда реклама қилишга рухсат беради:
- Меҳмонхоналарда, савдо ва умумий овқатланиш корхоналарининг савдо залларида, шунингдек бундай маҳсулотларни намойиш қилиш ва татиб кўриш жойларида;
- поездлар ва самолётларда;
- телевидение ва радиода — соат 23:00дан 07:00гача;
- ёш таснифини кўрсатган ҳолда — ичимликларни ишлаб чиқарувчилар ва сотувчиларнинг расмий веб-сайтларида.
Қонунга кўра, реклама материаллари спиртли ичимликларни ҳаддан ташқари истеъмол қилиш хавфи ҳақида огоҳлантириш билан чиқиши керак:
- Бунда ичимликни ичиш тавсия этилмайдиган одамлар тоифасини ҳам қайд этиш;
- Бундай маҳсулотларни истеъмол қилиш жараёнларини намойиш этмаслик, бу жараёнлар ижтимоий ва спортга оид мувафаққиятга эришиш ёки жисмоний ва руҳий ҳолатни яхшилаш учун муҳим аҳамиятга эга деган таассуротни юзага келтирмаслиги;
- шахсда уларни истеъмол қилишнинг зарарсизлиги ҳақидаги тасаввурни шакллантирувчи ғоялар, қарашлар ва бадиий образларни очиқ ёки яширин шаклда тарқатишга қаратилган ҳаракатлардан иборат бўлмаслиги;
- Унда инсон образидан фойдаланилмаган бўлиши керак.
Шунингдек, қонунда бу турдаги ичимликларни реклама қилишда:
- рағбатлантирувчи акциялар ёки шунга ўхшаш бошқа тадбирлар ўтказишга;
- маданий-кўнгилочар, оммавий ва спорт тадбирларига ҳомийлик қилишга йўл қўйилмайди.
Тамаки маҳсулотларини ҳамда тамакини ва никотинни истеъмол қилиш мосламаларини реклама қилиш
Янги қонунга кўра, тамаки маҳсулотлари, тамаки ва никотиндан фойдаланиш учун ишлатиладиган асбобларни реклама қилиш қонун билан тақиқланади. Бошқа маҳсулотларни реклама қилиш пайтида тамаки маҳсулотларини истеъмол қилиш, асбобларини намойиш қилиш, ошкора фойдаланиш тақиқланиши белгиланган.
Энергетик ичимликлар рекламаси
Аввалгидек, энергетик ичимликлар рекламаси тақиқланмаган, аммо чекланган. Хусусан, қуйидагилар тақиқланган:
- соат 7 дан 22 гача телевидение ва радиода энергетик муҳандисларни реклама қилиш;
- ташқи реклама ва ахборот объектларида реклама (билбордлар ва баннерлар);
- вояга етмаганлар ўртасида реклама мақсадида ичимликлар намуналарини бепул тарқатиш;
- вояга етмаганларга энергетик ичимликларни реклама қилиш;
- энергетик ичимликлар номи, савдо белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) ёки тасвиридан фойдаланилган ҳолда асосан вояга етмаганлар учун мўлжалланган тадбирларга ҳомийлик қилиш;
- номи, товар белгиси (хизмат кўрсатиш белгиси) ёки энергетиклар тасвиридан фойдаланган ҳолда вояга етмаганлар ўртасида товарларни (футболкалар, бош кийимлар ва бошқаларни) сотиш, шу жумладан тарқатиш;

Новый закон «О рекламе» вступит в силу в Узбекистане в сентябре. В сравнении с действующим законом, полностью запрещающим рекламу алкогольных напитков любой крепости, новый документ более мягок в отношении местных производителей пива и игристых и натуральных вин.
В майском докладе Всемирной организации здравоохранения «Снижение вреда от алкоголя — регулирование трансграничного маркетинга, рекламы и продвижения» с позитивом отмечалось, что в Узбекистане, как и в ряде других стран, действует полный запрет на рекламу алкогольной продукции. ВОЗ призывала правительства стран мира уделить больше внимания борьбе с рекламой алкоголя в силу её трансграничного характера, агрессивного цифрового маркетинга производителей через соцсети и «инфлюэнсеров».
Целенаправленная реклама в социальных сетях, особенно когда в ней предоставляется возможность делиться постами, не находится под эффективным контролем и представляет особую опасность для подростков и молодёжи, говорится в докладе. Решением проблемы ВОЗ называет введение международного стандарта, кодекса по регулированию маркетинга алкоголя, включая продакт-плейсмент и рекламу в соцсетях инфлюэнсеров.
Закон «О рекламе» в новой редакции допускает рекламу пива, натуральных и игристых вин, произведённых в Узбекистане, в следующих случаях:
• в залах гостиниц, предприятий торговли и общественного питания, где осуществляется торговля такой продукцией, а также в местах их демонстрации и дегустации;
• на вебсайтах производителей и лиц, осуществляющих реализацию отечественных пива и вин, с указанием возрастной классификации информационного продукта;
• на железнодорожном и воздушном транспорте;
• по телевидению и радио с 23:00 до 7:00.
При рекламе отечественного алкоголя не допускается проведение стимулирующих акций или других подобных мероприятий и спонсирование мероприятий.
Законом также запрещено стимулирование продажи алкоголя путём безвозмездного распространения образцов продукции, спонсирования мероприятий с использованием наименования, товарного знака (знака обслуживания) и другими путями. В рекламе любых других товаров не допускается демонстрация потребления алкоголя.
Табачная продукция и устройства для употребления табака и никотина
Реклама табачной продукции и устройств для употребления табака и никотина законом запрещена. В законе установлено, что в рекламе любых других товаров не допускается демонстрация потребления табачной продукции и использования устройств для потребления табака и никотина.
Энергетические напитки
Как и ранее, реклама энергетических напитков не запрещена, но ограничивается. В частности, запрещается:
• реклама энергетиков по телевидению и радио с 7 до 22 часов;
• реклама на объектах внешней рекламы и информации (щитах и баннерах);
• безвозмездное распространение образцов напитков в целях рекламы среди несовершеннолетних;
• реклама энергетиков несовершеннолетним;
• спонсирование мероприятий, предназначенных преимущественно для несовершеннолетних, если при этом используется наименование, товарный знак (знак обслуживания) или изображение энергетических напитков;
• распространение, в том числе продажа товаров (футболок, головных уборов и др.) среди несовершеннолетних с использованием наименования, товарного знака (знака обслуживания) или изображения энергетиков;
• реклама в печатных изданиях, предназначенных преимущественно для детей и подростков.
В каждом случае реклама этих напитков должна содержать предупреждение о вреде их чрезмерного употребления и информацию о том, кому они не рекомендуются.
Она не должна демонстрировать процесс потребления напитков, содержать изображения людей, добившихся успехов в спорте, создавать впечатление, что потребление этого продукта имеет важное значение для социального и спортивного успеха или улучшения физического и психического состояния.