Тошкент шаҳри Яккасарой тумани Қушбеги даҳасида яшовчи Хитой фуқароси 36 ёшли Т.В.нинг яшаётган хонадонга ўғри тушди, деб хабар берди ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти.
Воқеа 31 май куни соат тахминан 08:30 лар атрофида содир бўлган.
Гумондорлар хонадон ётоқхонасидаги шкафга ўрнатилган ва ичида 265 000 АҚШ доллари бўлган темир сейфни олиб, ҳодиса жойидан яширинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Яккасарой тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Жиноят кодекснинг 169-моддаси 4-қисми «а» банди (ўғирлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тергов-тезкор ҳаракатлари натижасида мазкур жиноятни Сурхандарё вилоятида яшовчи 24 ёшли Ж.М., Р.Л., 19 ёшли Н.Ж., Б.М., 20 ёшли О.О. ва 23 ёшли Т.А.лар содир этканлиги аниқланди, дейилади хабарда.
Таъкидланишича, улардан жами 246 000 доллар, 9 млн 771 минг сўм, 100 евро ҳамда мазкур пулларга сотиб олинган бир дона iPhone 13 телефон аппарати ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Ҳозирда юқоридаги шахсларнинг ҳар бирига ЖКнинг 169-моддаси 4-қисми «а» банди (жуда кўп миқдорда ўғрилик) билан айб эълон қилинди. Эҳтиёт чораси сифатида «қамоққа олиш» қўлланилган ва тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

31 мая примерно в 8:30 неизвестные, взломав замок, проникли в квартиру 36-летнего гражданина Китая в Яккасарайском районе Ташкента и украли сейф, в котором находилось 265 тысяч долларов США. Об этом 9 июня сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД.
В результате оперативно-розыскных мероприятий были установлены личности подозреваемых в преступлении — ими оказались жители Сурхандарьинской области 24-летние Ж. М. и Р. Л., 19-летние Н. Ж. и Б. М., 20-летний О. О. и 23-летний Т. А.
В качестве вещественных доказательств у них было изъято 246 тысяч долларов, 9,7 млн сумов, 100 евро и iPhone 13, приобретённый на украденные деньги.
В отношении задержанных возбуждены уголовные дела по пункту «а» части 4 статьи 169 (кража, совершённая в особо крупном размере) Уголовного кодекса Узбекистана и избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.