Футбол бўйича Ўзбекистон миллий жамоаси Осиё кубоги-2023 саралаш турнирининг учинчи босқичини ғалаба билан бошлади. 8 июнь куни Намангандаги «Марказий» стадионида бўлиб ўтган Шри-Ланкага қарши баҳс 3:0 ҳисобида якунланди.
Ўйиннинг 36-дақиқасида ярим ҳимоячи Жалолиддин Машарипов жарима зарбасини аниқ амалга ошириб, ҳисобни очди. 48-дақиқада иккинчи гол ҳам жарима зарбасидан урилди — ярим ҳимоячи Достонбек Ҳамдамов уни аниқ амалга ошириб, ҳисобни иккитага оширди.
Қанот ҳимоячиси Фарруҳ Сайфиев 60-дақиқада ҳисобни йирик кўринишга келтирди. Ўзбекистонлик футболчиларнинг рақиб жарима майдони ичида дарвозага 3 марта кетма-кет уринишларидан сўнг футболчи кучли зарба билан баҳсга нуқта қўйди.
Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Сречко Катанец ўйин учун футболчиларга миннатдорчилик билдирди.
«Аввало шогирдларимга раҳмат айтаман. Чунки бугун улар ўз жарима майдончаси ичида ҳимояланган жамоага қарши гол уриш учун максимал даражада имконият қидиришди. Ҳар хил услубда ҳужумлар ташкил этиб, рақиб ҳимоясини ёриб киришга ҳаракат қилишди. Учрашувдаги қийин вазиятларда стандартлар орқали мақсадига етишишди. Фақат ҳимояланадиган жамоаларга қарши ўйнаш ҳар доим қийин ҳисобланади. Мен ҳамиша ўйиннинг охирига қадар хотиржамликка берилиб бўлмаслигини таъкидлаб келаман. Олдимизда яна 2 та муҳим учрашувлар бор. Уларга жиддий тайёргарлик кўриб, натижамизни яхшилаб боришга ҳаракат қиламиз», — деди у.
Ўзбекистон 11 июнь куни соат 20:30да Малдив ороллари билан, 14 июнь куни соат 20:30да Таиланд билан баҳс олиб боради.
Гуруҳ ғолиблари ва ўз гуруҳларида иккинчи ўринни эгаллаган бешта энг яхши жамоалар Осиё кубоги-2023 финал босқичига йўл олади.

Национальная сборная Узбекистана по футболу одержала победу в третьем раунде отборочного турнира к Кубку Азии 2023 года. Матч против Шри-Ланки, прошедший 8 июня на стадионе «Марказий» в Намангане, завершился со счётом 3:0.
Счёт открылся на 36-й минуте после того, как полузащитник Джалолиддин Машарипов точно реализовал штрафной удар. Второй гол на 48-й минуте также был забит со штрафного — полузащитник Достонбек Хамдамов отправил в ворота соперника.
Полузащитник Фаррух Сайфиев сделал счёт разгромным на 60-й минуте. После трёх попыток команды поразить ворота футболист мощным ударом поставил точку в матче.
Главный тренер национальной сборной Сречко Катанец поблагодарил своих подопечных за игру.
«Потому что они сегодня искали максимальную возможность забить гол в ворота команды, обороняющейся в своей штрафной площади. Они организовывали атаки в разных стилях и пытались прорвать оборону соперника. В сложных ситуациях в матче они добились результата через стандарты. Всегда сложно играть против только обороняющихся команд. Я всегда подчёркиваю, что нельзя сдаваться до конца игры. Впереди у нас ещё 2 важные встречи. Будем серьёзно к ним готовиться и постараемся улучшить свои результаты», — заявил он.
11 июня в 20:30 Узбекистан сыграет против Мальдив, а 14 июня в 20:30 — против Таиланда.
В финальный турнир Кубка Азии выйдут победители групп и лучшие пять команд, среди тех кто займёт вторые места в своих группах.