Самарқанд вилоятининг Жомбой туманида тадбиркорлик билан шуғулланиб келган, асли афғонистонлик Германия фуқароси бўлган 47 ёшли Абдулваҳоб Қаюмийнинг ўлими бўйича беш киши судланди, деб хабар берди «Севимли» телеканалининг «Замон» дастури.
Марҳумнинг турмуш ўртоғи Незаҳат Қаюмий судда жабрланувчи сифатида иштирок этиш учун Германиядан келди. У турмуш ўртоғи учун Ўзбекистон ўз ватанига айланганини таъкидлади. Германияга қайтишни сўрашганида, Абдулваҳоб Қаюмий бунга жавобан оиласини Ўзбекистонга таклиф қилган ва ушбу мамлакатда қиладиган ишлари кўп эканини айтган. «У бизнес билан шуғуллана бошлаганидан кейин Германияга кўп саёҳат қилмади», — деди аёл.
Дастурда қайд этилишича, ушбу туманда истиқомат қилувчи беш фуқаро Қаюмийнинг ижарага олган уйига ниқоб кийган ҳолда бостириб кирган. Босқинчилар дастлаб уйни электр тармоғидан, хавфсизлик камераларидан узишган. Айбланувчилар марҳумни таёқ ва металл буюмлар билан уриб, қўл ва оёқларини синдиришган. Жабрланувчи касалхонага ётқизилган ва ўша ерда вафот этган.
Айбланувчилардан бири, такси ҳайдовчиси бўлиб ишлаган шахс Германия фуқаросидан гиёҳванд моддаларни ўғриламоқчи бўлишгани, чунки бу ҳудуд ёшларини заҳарлаганини айтди.
Муқаддам жиноий жавобгарликка тортилган шахс Германия фуқаросининг уйига электрчи сифатида таклиф қилинган. Ишни тугатгандан сўнг у катта миқдорда пул бор деган гумонга бориб, ўғрилик уюуштиришни режалаштирган. Бу ишга ўзининг тўрт шеригини ҳам таклиф қилган ва уларга икки халта гиёҳванд моддаларни ўғрилаш режалари ҳақида маълум қилган. Бироқ улар уйда пул топа олишмаган.
Жиноят ишлари бўйича Жомбой туман суди судланувчиларни Жиноят кодексининг 164-моддаси 4-қисми «в» банди (уюшган гуруҳ томонидан ёки унинг манфаатларини кўзлаб талон-торож қилиш) ва 104-модда 3-қисми «д» банди (қасддан баданга оғир шикаст етказиш туфайли жабрланувчининг ўлимига сабаб бўлиш) билан айбдор деб топди.
Жиноий гуруҳ раҳбари 19 йилга, унинг уч шериги 16−18 йилга озодликдан маҳрум этилди. Уларни марҳумнинг уйига олиб борган такси ҳайдовчиси 13 йилга қамалди.

Пять человек осуждены за смерть 47-летнего гражданина Германии афганского происхождения Абдулвахаба Каюуми, который занимался предпринимательской деятельностью в Джамбайском районе Самаркандской области, сообщила программа Zamon телеканала Sevimli. Репортаж опубликовала пресс-служба областного УВД.
Супруга погибшего Незахат Каюуми прибыла из Германии, чтобы принять участие в суде в качестве потерпевшей стороны. Она сообщила, что для её мужа Узбекистан стал родиной. На просьбы вернуться в Германию Абдулвахаб Каюуми в ответ приглашал семью в Узбекистан и говорил, что ему предстоит сделать многое в этой стране. «После того, как он начал заниматься предпринимательской деятельностью, он мало ездил в Германию», — сказала женщина.
По данным программы, пятеро жителей района проникли в арендуемый дом Каюуми в масках. Они отключили дом от энергоснабжения, камеры видеонаблюдения и напали на него. Обвиняемые нанесли ему удары палками и металлическими изделиями, сломав ему руки и ноги. Пострадавший был госпитализирован в больницу, где позже скончался.
Один из подсудимых, работавший таксистом, заявил, что они пытались украсть у него наркотики, которыми якобы травили молодёжь района.
Другой обвиняемый, который уже имел судимость, был приглашён в дом гражданина Германии в качестве электрика. После выполнения работ он заметил у него большую сумму денег и спланировал кражу. Он пригласил ещё четверых сообщников, которым сообщил о планах украсть два мешка наркотических веществ. Однако они не смогли найти в доме деньги.
Джамбайский районный суд по уголовным делам признал подсудимых виновными по пункту «в» части 4 статьи 164 (разбой организованной группой или в её интересах) и пункту «д» части 3 статьи 104 (умышленное тяжкое телесное повреждение, повлёкшее смерть потерпевшего).
Глава преступной группы был приговорён к 19 годам лишения свободы, три его сообщника получили по 16−18 лет тюрьмы. Таксист, который довёз их до дома погибшего, осужден на 13 лет.