Қозоғистоннинг Туркистон вилояти Ўтирар тумани полиция бўлими ходимлари мамлакат ҳудудида ноқонуний тарзда бўлиб турган 51 нафар чет эл фуқаросини аниқлади, деб хабар берди Туркистон вилояти Полиция департаменти.
Уларнинг барчаси Қорақўнғир ҚФЙнинг чўл ҳудудларида доривор каврак йиғиш билан шуғулланган. Маълум бўлишича, улардан 31 нафари Ўзбекистон, 17 нафари Тожикистон фуқаролари ҳисобланади.
Уларга нисбатан Қозоғистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 517-моддаси 5-қисми (Чет эллик ёки фуқаролиги бўлмаган шахс томонидан Қозоғистон Республикасининг аҳоли миграцияси соҳасидаги қонунчилигини бузиш) бўйича маъмурий баённомалар тузилган.

Сотрудники отдела полиции Отырарского района Туркестанской области Казахстана выявили 51 иностранного гражданина, незаконно пребывавшего на территории страны, сообщил Департамент полиции Туркестанской области.
Все они занимались сбором лекарственной ферулы в степных районах Караконырского сельского округа. Как оказалось, 31 из них — гражданин Узбекистана и 17 — граждане Таджикистана.
В отношении граждан составили административные протоколы по части 5 статьи 517 Кодекса Казахстана об административных правонарушениях (Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения).