Душанба куни бўлиб ўтган 27-ялпи мажлисда Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати «Инсон аъзолари ва тўқималарини трансплантация қилиш тўғрисида»ги (шу йилнинг май ойидан кучга кирган) қонун қабул қилингани муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритишни маъқуллади. Бу ҳақда Сенат матбуот хизмати хабар берди.
Мажлисда трансплантация тўғрисидаги қонун қабул қилингандан сўнг кўплаб ватандошлар томонидан буйрак ва жигар трансплантацияси масаласида мурожаатлар сони ортиб бораётганлиги таъкидланди. Шу билан бирга, кўплаб одамлар органлар ва тўқималарни олиш мақсадида одам ўғрилаш ёки одам савдоси хавфидан ташвишда эканлигини билдирмоқда.
Қабул қилинган қонун трансплантация соҳасида қонунчилик нормаларини бузганлик учун Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига, шунингдек, «Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида»ги ҳамда «Дафн этиш ва дафн иши тўғрисида»ги қонунларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни назарда тутади.
Жумладан, ҳужжатда инсон аъзолари ва тўқималарини олиш, трансплантация қилишнинг белгиланган шартлари ҳамда тартибини бузганлик, шунингдек, вафот этган одамнинг аъзоларини ёки тўқималарини у тириклигида унинг розилигини олмай туриб, илмий ёки таълим мақсадларида бузилмайдиган ҳолда сақлаш учун олганлик, инсон аъзоларининг ва тўқималарининг олди-сотдиси билан шуғуллаганлик, инсоннинг трансплантация қилинадиган аъзоларини ва тўқималарини Ўзбекистондан ташқарига олиб чиққанлик учун жавобгарлик белгилаш назарда тутилган.
Бундан ташқари, инсон аъзолари ва тўқималарини олиш мақсадида одам ўғирлаганлик ёки одам савдоси билан шуғулланганлик учун ҳам жавобгарлик белгиланмоқда.
Сенат матбуот хизматининг «Газета.uz»га маълум қилишича, Жиноят кодекси учта модда билан тўлдирилмоқда:
115−1-модда «Шахсни трансплантация қилиш учун тана аъзолари ва (ёки) тўқималарини кўчиришга розилик беришга мажбурлаш»
Инсонни ундан тана аъзоси ва (ёки) тўқималарни трансплантация қилиш учун олишга рози бўлишига мажбурлаш, зўрлик қўллаш ёки уни қўллаш билан таҳдид қилиш билан содир этилган бўлса, 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 1 йилдан 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш билан 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Худди шундай ҳаракатлар ночор аҳволда ёки моддий, хизмат ёки бошқа қарамликда бўлган шахсга нисбатан содир этилган бўлса,5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
133−1-модда «Инсон тана аъзолари ва (ёки) тўқималарини сотиб олиш ва сотиш»
Инсон аъзолари ва (ёки) тўқималарини сотиб олиш ва сотиш 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 1 йилдан 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади. Ўша ҳаракатлар: а) такроран ёки хавфли рецидивист томонидан; б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса, беш йилдан ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
133−2-модда «Инсоннинг трансплантация қилинган тана аъзолари ва (ёки) тўқималарини Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқиш»
Трансплантация қилинган органлар ва (ёки) инсон тўқималарини Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқиш 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 1 йилдан 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
135-модда «Одам савдоси» — инсон аъзолари ва (ёки) тўқималарини олиб қўйиш мақсадида одам савдоси билан шуғулланиш 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади, деган қоида билан тўлдирилди.
137-модда «Одам ўғирлаш» — эса инсон тана аъзолари ва (ёки) тўқималарини олиб қўйиш мақсадида одам ўғирлаш 10 йилдан 15 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши билан тўлдирилди.
Янгиланган 133-модда эндиликда «Одам тана аъзолари ва (ёки) тўқималарини олиб қўйиш ва трансплантация қилиш шартлари ва (ёки) тартибини бузиш» деб номланди. Унга кўра, бир гуруҳ шахслар томонидан, шунингдек, инсон томонидан ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, олдиндан келишувга кўра инсон аъзолари ва (ёки) тўқималарини олиб қўйиш ва трансплантация қилишнинг белгиланган шартлари ва (ёки) тартибини бузиш — 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Йиғилишда мазкур ўзгартиришлар аввалроқ сенаторлар томонидан манфаатдор вазирлик ва идоралар ҳамда илмий доиралар вакилларидан иборат ишчи гуруҳ билан биргаликда кўриб чиқилгани таъкидланди.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании в понедельник одобрил поправки в некоторые законодательные акты в связи с принятием закона «О трансплантации органов и тканей человека» (вступил в силу в мае текущего года). Об этом сообщила пресс-служба Сената.
На заседании говорилось, что после принятия закона о трансплантации увеличилось количество обращений соотечественников касательно трансплантации почек и печени. В то же время многие люди выражают обеспокоенность в связи с риском похищения человека или торговли людьми с целью изъятия органов и тканей.
Одобренный закон вносит изменения и дополнения в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы, а также законы «О противодействии торговле людьми» и «О погребении и похоронном деле».
Вводится ответственность за нарушение установленных условий и порядка изъятия, трансплантации органов и тканей человека, а равно изъятие органов или тканей умершего человека для консервации в научных или учебных целях без его прижизненного согласия, занятие куплей-продажей органов и тканей человека, вывоз за пределы Узбекистана трансплантируемых органов и тканей человека.
Кроме того, устанавливается ответственность за похищение человека или торговлю людьми с целью изъятия органов и тканей человека.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Сената, Уголовный кодекс дополняется тремя статьями:
Статья 115−1 «Принуждение человека к согласию на изъятие у него органов и (или) тканей для трансплантации»
Принуждение человека к согласию на изъятие у него органов и (или) тканей для трансплантации, совершенное с применением насилия или с угрозой его применения, наказывается ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет с лишением определенного права от 1 года до 3 лет.
Те же действия, совершенные в отношении лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии либо в материальной, служебной или иной зависимости от виновного, наказываются лишением свободы от 5 до 8 лет.
Статья 133−1 «Купля-продажа органов и (или) тканей человека»
Купля-продажа органов и (или) тканей человека наказывается ограничением свободы от 3 до 5 лет или лишением свободы от 3 до 5 лет с лишением определенного права от 1 года до 3 лет.
Те же действия, совершенные: а) повторно или опасным рецидивистом; б) по предварительному сговору группой лиц, наказываются лишением свободы от 5 до 10 лет.
Статья 133−2 «Вывоз за пределы Республики Узбекистан трансплантируемых органов и (или) тканей человека»
Вывоз за пределы Республики Узбекистан трансплантируемых органов и (или) тканей человека наказывается ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет с лишением определенного права от 1 года до 3 лет.
Статья 135 «Торговля людьми» дополнена положением о том, что торговля людьми с целью изъятия органов и (или) тканей человека, наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет.
Статья 137 «Похищение человека» дополнена нормой, согласно которой похищение человека, совершённое с целью изъятия органов и (или) тканей человека, наказывается лишением свободы от 10 до 15 лет.
Обновлённая статья 133 теперь называется «Нарушение условий и (или) порядка изъятия и трансплантации органов и (или) тканей человека». Согласно ей, нарушение установленных условий и (или) порядка изъятия и трансплантации органов и (или) тканей человека по предварительному сговору группой лиц, а также лицом с использованием своего служебного положения наказываются ограничением свободы от 3 до 5 лет или лишением свободы от 3 до 5 лет.
На заседании было отмечено, что поправки предварительно рассматривались сенаторами совместно с рабочей группой из числа представителей заинтересованных министерств и ведомств и научных кругов.