Ўзбекистондаги 143 та маданият ва истироҳат боғларидаги барча 1879 та йирик ва кичик ҳажмдаги аттракцион текширувдан ўтказилди.
«Газета.uz»га Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси хабар беришича, шундан 574 та аттракцион техник носоз эканлиги аниқланган.
Барча аттракционларнинг 450 га яқини истироҳат боғлари тасарруфида бўлса, қолганлари хусусий тадбиркорларга тегишли бўлиб шартнома асосида фойдаланилади.
Техник носоз деб топилган аттракционлар фаолияти чекланиб, ишлатмаслик чоралари кўрилгани айтилмоқда.
Ҳудудлар кесимида:
- Қорақалпоғистоп Республикасида 12 та маданият ва истироҳат боғларида жами 104 та аттракцион бор. Аттракционларнинг деярли ярми — 50 таси техник носоз ҳолатда.
- Андижонда 16та маданият ва истироҳат боғлари, унда 259 та аттракцион мавжуд. Шундан 69 таси носоз.
- Бухорода мавжуд 9 та маданият ва истироҳат боғидаги 115 та аттракционнинг — 27 тасида нуксонлар бор.
- Жиззахда эса 67 та турли аттракционлар мавжуд бўлиб, у 7 тамаданият ва истироҳат боғида жойлашган. Уларнинг 46 таси техник носоз ҳолатда.
- Қашқадарёда 12 та боғда ўрнатилган 135 та турли аттракцион бор. Шундан 44 таси техник носоз, 73 таси таъмирталаб ҳолатда.
- Навоийдаги 6 та маданият ва истироҳат боғида 69 та ҳар хил турдаги аттракцион бор. Шундан 13 таси таъмирланмокда, 20 таси эса яроқсиз — уларнинг электр тармоқларидан узиб қўйилди.
- Наманганда эса 9 та мадаиият ва истироҳат боғи бор. Ундаги 159 та аттракционнинг 73 таси техник носоз ҳолатда.
- Самарқандда маданият ва истироҳат боғи 9 та. Ундаги аттракционлар — 167 та, шундан 41 таси техник носоз.
- Сирдарёдаги 2 маданият ва истироҳат боғининг 38 та аттракционида — 6 таси техник носоз.
- Сурхондарёда жами 146 та ҳар хил турдаги аттракцион 10 та маданият ва истироҳат боғида жойлашган. Шундан 11 таси техник носоз.
- Фарғонада олиб борилган мониторинг ишлари натижаларига кўра вилоятнинг 19 та маданият ва истироҳат боғларида жами 257 та ҳар хил турдаги аттракцион мавжуд. Уларнинг 87 таси техник носоз деб топилган.
- Хоразмда ҳам жами 10 та маданият ва истироҳат боғи бор. Аттракционлар 112 та. Шундан 39 таси носоз, 32 таси таъмир талаб, 17 таси кўлбола усулда ясалган.
- Тошкенг вилоятидаги 7 та маданият ва истироҳат боғларида жами 52 та ҳар хил турдаги аттракцион мавжуд. Аттракционларнинг 22 таси техник носоз ҳолатда.
- Тошкент шаҳрида 7 та маданият ва истироҳат боғи бор. Ундаги 52 дона аттракционнинг 39 таси техник носоз ҳолатда.
Маълум қилинишича, аниқланган камчиликлар бўйича далолатномалар расмийлаштирилган. Камчилик аниқланган аттракционлардан фойдаланмаслик шарти ҳамда камчиликлар бартараф қилингунга қадар тўхтатиб қўйиш бўйича маҳаллий давлат органларига ахборотномалар киритилган. Шунингдек, маданият ва истироҳат боғлари раҳбарларига 116 та тақдимномалар киритилган.
Маълумот учун, «Аттракционлардан фойдаланиш ва уларга техник хизмат кўрсатиш қоидалари» Саноат хавфсизлиги давлат қўмитасининг қарорида белгиланган. Бироқ, «Аттракционлардан хавфсиз фойдаланиш қоидаларини тасдиқлаш ҳақида»ги қарор лойиҳаси ҳали ҳам вазирлик ва идоралар томонидан билдирилган таклиф ва эътирозларни инобатга олган ҳолда Адлия вазирлигига киритиш учун қайта кўриб чиқилмоқда.

Во II квартале 2022 года Государственный комитет промышленной безопасности и другие ведомства проверили состояние 1879 аттракционов в 143 парках и зонах отдыха в Узбекистане. Об этом на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций сообщила пресс-секретарь комитета Малика Миржамолова.
По результатам проверки 574 аттракциона (30,5%) были признаны технически неисправными. Хокимиятам и руководителям парков было направлено 116 представлений с требованием не использовать выявленные аттракционы и приостановить их деятельность до устранения недостатков.
В разрезе регионов:
• В Республике Каракалпакстан — 104 аттракциона в 12 парках и садах, из которых почти половина — 50 — находятся в неисправном состоянии.
• В Андижанской области — 16 парков и 259 аттракционов. Из них 69 неисправны.
• В Бухарской области из 115 аттракционов в 9 парках 27 имеют дефекты.
• В Джизакской области насчитывается 67 аттракционов в 7 парках культуры и отдыха, 46 из них — в аварийном состоянии.
• В 12 парках Кашкадарьи — 135 аттракционов. Из них 44 технически неисправны и 73 требуют ремонта.
• В 6 парках Навоийский области — 69 аттракционов. Из них 13 на ремонте, а 20 находятся в негодном состоянии — отключены от электросети.
• В Наманганской области 9 парков культуры и отдыха. Из 159 аттракционов 73 — в аварийном состоянии.
• В Самаркандской области — 167 аттракционов в девяти парках и садах, 41 из них технически неисправен.
• В Сырдарье из 38 аттракционов в двух парках культуры и отдыха 6 технически неисправны.
• В Сурхандарье в 10 парках — 146 аттракционов, 11 из них технически неисправны.
• В Ферганской области насчитывается 257 аттракционов в 19 парках и зонах отдыха области, 87 из них технически неисправны.
• В Хорезмской области — 10 парков. Из 112 аттракционов 39 неисправны, 32 нуждаются в ремонте, 17 — самодельные.
• В Ташкентской области в 7 парках культуры и отдыха насчитывается 52 аттракциона, 22 из них находятся в аварийном состоянии.
• В Ташкенте в семи парках культуры и отдыха из 52 аттракционов 39 находятся в неисправном состоянии.
Около 450 аттракционов из этого числа принадлежат паркам, остальные — частным предпринимателям и используются на договорной основе.
В ходе проверок были приняты меры по созданию условий для беспрепятственного движения пожарно-спасательной, медицинской техники в каждом парке, организации путей эвакуации граждан при чрезвычайных ситуациях и обеспечению их постоянной доступности.
Помимо этого, усилены меры безопасности с учётом резкого увеличения использования аттракционов-батутов в парках, аллеях и других увеселительных местах, в том числе в жилых кварталах и на открытых площадках перед многоквартирными домами.
В августе 2019 года Госкомитет промышленной безопасности сообщал о результатах проверки 1845 аттракционов по всей стране. Тогда почти 60% из них не имели технических паспортов, более половины — инструкций по установке, свыше 46% — возможности оказания первой медицинской помощи.