Чоршанба куни соат 07:55 да Тошкентнинг Бунёдкор шоҳ кўчасида 56-йўналишдаги (7-автопарк) «Isuzu» русумли автобус қатнов қисмини ажратиб турувчи жойдаги чироқ устунига бориб урилди.
Ижтимоий тармоқлардаги суратлардан кўриш мумкинки, бу «Халқлар дўстлиги» саройи ёнидаги тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойи олдида содир бўлган.
«Тошшаҳартрансхизмат» матбуот хизмати ЙТҲ вақтида автобусда йўловчилар бўлмаганини маълум қилди. Ҳайдовчи 1991 йилда туғилган ва 6 йиллий иш тажрибасига эга эканлиги қайд этилган.
Ҳодисага эса автобус ҳаракатланаётган вақтида енгил автомобиль унинг ўнг томонидан кескин сиқиб ўтгани, автобус ҳайдовчиси эса олдида турган машина билан тўқнашиб кетмаслик учун рулни чапга бургани сабаб қилиб кўрсатилмоқда. ЙТҲда ҳеч ким жабрланмаган, дейилади «Тошшаҳартрансхизмат» хабарида.
Ижтимоий тармоқларда эса автомобиль пиёдалар ўтиш жойи олдида тўхтагани маълум қилинмоқда.
Ҳодисани Тошкент шаҳар ИИББ Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси ва «Тошшаҳартрансхизмат»нинг йўловчи транспортида ҳаракат хавфсизлигини назорат этиш бўлими томонидан ўрганилмоқда.
«Газета.uz» кенг автомобиль йўллари бўйлаб тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойларидаги муаммолар ҳақида кўплаб мақолалар ёзган.
Тошкент чорраҳаларини яхшилаш лойиҳасида иштирок этаётган россиялик урбанист Аркадий Гершман яқинда пойтахтга ташрифи чоғида бундай пиёдалар ўтиш жойини биринчи марта кўраётганини қайд этганди.
«Бу ерда тахминан 20 та ҳаракат йўлаги бор: асосий йўлда 4+4 ва иккинчи даражали йўлда 5+3+3. Светофорлар эса йўқ», — деганди Гершман.
Тошкентда ўтказилган матбуот анжуманида мутахассис тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойлари фақатгина биттадан ортиқ ҳаракат йўлаги бўлмаган жойларда бўлиши кераклигини таъкидлаганди.

В среду в 7:55 на проспекте Бунёдкор в Ташкенте автобус Isuzu маршрута 56 (7-й автопарк) врезался в фонарный столб на разделителе посередине улицы.
На фотографиях в социальных сетях видно, что это произошло перед нерегулируемым пешеходным переходом рядом с дворцом Дружбы народов.
В пресс-службе компании «Тошшахартрансхизмат» сообщили, что в автобусе в момент ДТП не было пассажиров. Водитель 1991 года рождения имеет стаж с 2016 года.
Причиной аварии называется то, что во время движения автобуса его с правой стороны подрезал легковой автомобиль, и водитель, чтобы не столкнуться со стоявшим спереди автомобилем, повернул влево. В результате ДТП никто не пострадал, говорится в сообщении.
В соцсетях сообщают, что машины остановились перед переходом, чтобы пропустить пешеходов.
Инцидент изучается УБДД ГУВД Ташкента и отделом контроля безопасности движения на пассажирском транспорте «Тошшахартрансхизмат».
О недопустимости нерегулируемых пешеходных переходов через широкие магистрали «Газета.uz» писала многократно.
Российский урбанист Аркадий Гершман, участвующий в проекте улучшения перекрёстков в Ташкенте, во время недавнего визита в столицу писал, что впервые видит подобный переход.
«Тут примерно 20 полос: 4+4 основного хода и 5+3+3 на дублёрах. Само собой, светофора нет», — отмечал он.
На пресс-конференции в Ташкенте специалист подчёркивал, что нерегулируемые переходы допустимо делать только через улицы, где не больше одной полосы движения в каждую сторону.