Президент Шавкат Мирзиёев имзолаган фармон билан талабаларнинг давлат олий таълим муассасаларига ўқишни кўчириш тартиби тасдиқланди.
Хорижий олий ўқув юртларидан Ўзбекистон давлат ОТМларига таълимнинг мос ва турдош бўлмаган йўналишларига кўчиришга йўл қўйилмайди.
Хорижий мамлакатларда фаолият юритаётган (жумладан, халқаро тан олинган рейтингларда биринчи 1 000 та ўриндан бирини эгаллаган) олий таълим ташкилотларидан давлат олий таълим муассасаларининг мос ва турдош таълим йўналишларига кўчиришда:
- талабадан алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналишлари бўйича касбий (ижодий) имтиҳонлар, бошқа таълим йўналишлари бўйича тест синовлари ўтказилади. Бунда, касбий (ижодий) имтиҳонлар тегишли олий таълим муассасаси томонидан, тест синовлари Давлат тест маркази томонидан ўтказилади;
- тест синовлари ва касбий (ижодий) имтиҳонлар бўйича ўтиш баллари ҳар йили 15 июлга қадар Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда тизимида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар томонидан белгиланади ҳамда Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади;
- ўтиш балидан паст балл тўплаган талабалар бакалавриатга қабул қилишдаги тартибга мувофиқ табақалаштирилган тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинади;
- тест синовлари ва касбий (ижодий) имтиҳонлар натижалари Давлат тест маркази ҳамда тегишли олий таълим муассасасининг расмий веб-сайтларида эълон қилинади;
Ўқишни давлат олий таълим муассасаларининг биридан бошқасига кўчиришда талаба оила қуриши муносабати билан турмуш ўртоғи доимий яшайдиган ҳудуддаги олий таълим муассасасига ўқишини кўчириш учун мурожаат қилганда ёки давлат органларининг ходимлари иш жойи ўзгарган тақдирда унинг турмуш ўртоғи ёки вояга етмаган фарзанди ўқишини кўчириш учун мурожаат қилганда, тегишли вазирлик (идора) раҳбарининг тавсияси асосида рухсат берилади.
Аввалроқ Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги раҳбари Абдуқодир Тошқулов Қонунчилик палатасининг 7 июндаги ялпи мажлисида ўқишни кўчириш билан боғлиқ ишларда фирибгарлик ҳолатлари борлиги ва шунинг учун энди фақат икки тоифадаги талабаларга ўқишни кўчиришга рухсат берилиши ҳақида маълум қилганди. Унинг қайд этишича, ўтган йили ўқишни кўчириш учун 60 минг киши ариза топширган, бу йил 150 мингтагача етиши кутилмоқда, бироқ «энди бу масала ҳал қилинди». «Талаба тупроқшуносликка ҳужжат топшираяпти, мақсади биологияда [факультет] ўқиш. Талаба биринчи курсдан мақсадини белгилаб олиши керак», — деди у.
Ўзбекистонда фаолият олиб бораётган хорижий ва нодавлат ОТМ талабалари давлат олий таълим муассасаларининг мос ва турдош бўлмаган таълим йўналишларига ўқишни кўчиришда тегишли бакалавриат таълим йўналиши учун белгиланган табақалаштирилган тўлов-контрактнинг минимал миқдорига тенг бўлган бир марталик тўлов амалга оширади. Мос ва турдош бўлган таълим йўналишларига ўқишни кўчиришда эса талабадан алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналишлари бўйича касбий (ижодий) имтиҳонлар, бошқа таълим йўналишлари бўйича тест синовлари ўтказилади.
Шунингдек, спорт мусобақалари ғолиби сифатида имтиёз билан олий таълим муассасаларига давлат гранти асосида ўқишга қабул қилинган ҳамда кундузги таълим шаклида таҳсил олаётган талабаларнинг ўқишини уларнинг аризаларига мувофиқ, сиртқи таълим шаклидаги мос ва турдош таълим йўналишига (сиртқи таълим шакли мавжуд бўлган тақдирда) давлат гранти асосида кўчиришга рухсат берилади.

Постановлением президента Шавката Мирзиёева утверждён порядок перевода учёбы студентов в государственные вузы.
Перевод из зарубежных вузов в государственные вузы Узбекистана на несоответствующие и неродственные направления образования не допускается.
При переводе из зарубежных вузов (в том числе из топ-1000 международных рейтингов) на соответствующие и родственные направления образования государственных вузов:
• проводятся профессиональные (творческие) экзамены — на направления образования, требующие особой одарённости студентов, тестовые испытания — на иные направления образования. Творческие экзамены проводят сами вузы, тестовые испытания — Государственный центр тестирования;
• проходные баллы по тестам и творческим экзаменам определяются Министерством высшего и среднего специального образования, а также министерствами и ведомствами, имеющими в ведении вузы, ежегодно до 15 июля и публикуются на вебсайте Государственного центра тестирования;
• студенты, набравшие баллы ниже проходного балла, принимаются на учёбу на основе дифференцированного контракта — в соответствии с порядком приёма в бакалавриат;
• результаты тестов и творческих экзаменов публикуются на вебсайтах Государственного центра тестирования и соответствующего вуза.
Перевод учёбы из одного государственного вуза в другой разрешается исключительно в случае обращения студента для перевода учёбы в вуз, расположенный на территории постоянного проживания супруга (супруги) в связи с созданием семьи либо обращения супруги (супруга) или несовершеннолетнего ребёнка работника госоргана при изменении его места работы на основании рекомендации руководителя соответствующего министерства (ведомства).
Ранее глава Минвуза Абдукодир Тошкулов заявил на заседании Олий Мажлиса, что в процессе перевода учёбы в другой вуз присутствует бытовая коррупция, поэтому осуществить перевод можно будет лишь в двух случаях. Он указал, что в прошлом году поступило 60 тысяч заявлений о переводе учёбы, в этом году планировалось 150 тысяч, но «этот вопрос теперь решён». «Студент подаёт документы на почвоведение, но цель учиться [факультете] биологии. Студенты должны определиться с целью с первого курса», — подчеркнул министр.
Перевод учёбы студентов из зарубежных и негосударственных вузов, осуществляющих деятельность в Узбекистане, проводится на соответствующие и родственные направления образования и на основе разовой оплаты, равной минимальному размеру дифференцированного платного контракта для соответствующего направления образования бакалавриата, — на несоответствующие и неродственные направления образования государственных вузов.
Установлено также, что разрешается перевод учёбы студентов, принятых в вузы по льготе на основе гранта в качестве победителей спортивных соревнований и на дневную форму обучения, а также на заочное обучение (при его наличии) соответствующих и родственных направлений образования на основе гранта в соответствии с заявлениями студентов.