Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати раиси, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси раиси Танзила Нарбаева бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси АҚШга ташрифнинг илк кунида АҚШ расмийлари, жамоатчилик ва ишбилармон доиралари вакиллари билан бир қатор учрашув ҳамда музокаралар ўтказди, дея хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
Хусусан, АҚШ давлат котибининг Фуқаролар хавфсизлиги, демократия ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича ўринбосари Узра Зея билан учрашув чоғида томонлар мамлакатда мажбурий меҳнатга барҳам бериш, одам савдосининг олдини олиш ва унга чек қўйиш, қишлоқ хўжалиги соҳасини ислоҳ қилиш, бу борада халқаро тузилмалар ва фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича кўрилаётган ҳуқуқий ҳамда институционал чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
«Давлат котиби ўринбосари мамлакатимизда мажбурий меҳнатга барҳам бериш борасидаги саъй-ҳаракатларни юқори баҳолади, Ўзбекистон нисбатан қисқа вақт ичида ақл бовар қилмас ютуқларга эришганини, Қўшма Штатлар мамлакатимиздаги ўзгаришларнинг ижобий динамикасини қўллаб-қувватлашни давом эттиришга тайёрлигини таъкидлади. Унинг фикрича, эришилган ютуқлар тўқимачилик соҳасида жаҳон бозорида Ўзбекистоннинг рақобатбардошлигини мустаҳкамлайди», — дейилади хабарда.
Узра Зея Давлат департаментининг одам савдоси тўғрисидаги маърузасида Ўзбекистоннинг ўрни «назорат остидаги рўйхат»дан иккинчи даражага (Tier-2) кўтарилганини қутлар экан, ушбу саъй-ҳаракатлар давом эттирилишига умид билдирди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистонда меҳнат муносабатларини янада яхшилаш учун янги лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олди.
Бундан ташқари, Танзила Нарбаева АҚШ Конгресси Ташқи ишлар қўмитасидаги Осиё, Тинч океани ва Марказий Осиё минтақаси бўйича қуйи қўмита раиси, Калифорния штатидан сайланган конгрессмен-демократ Ами Бера билан ҳам учрашди.
Ами Бера Ўзбекистон-Америка ҳамкорлиги истиқболлари ҳақида гапирар экан, Қўшма Штатлар иқтисодиёт ва савдо соҳасидаги ҳамкорликни яхшилаш учун барча имкониятларни излаётганини, шунингдек, Ўзбекистонда ва умуман Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни таъминлашда кўп қиррали ҳамкорликни давом эттиришдан манфаатдорлигини айтиб ўтди.
Учрашув якунида Ўзбекистон-Америка кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш бўйича келишувга эришилди.
Танзила Нарбаева ташриф доирасида АҚШнинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик бўйича комиссиясининг (Хельсинки комиссияси) катта сиёсий маслаҳатчиси Женис Хелвиг билан учрашди
Женис Хелвиг Ўзбекистоннинг ЕХҲТ, айниқса Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) билан алоқалари барқарорлигига урғу берди. У мамлакатда ЕХҲТ тавсиялари ва бош принципларини татбиқ этиш давом эттирилишига умид билдирди.

Делегация Узбекистана во главе с председателем Сената Олий Мажлиса Узбекистана и Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду Танзилой Нарбаевой в первый день визита в США провела встречу с заместителем государственного секретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и правам человека Узрой Зея, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Стороны обсудили предпринятые в Узбекистане правовые и институциональные меры по прекращению принудительного труда, предупреждению и пресечению торговли людьми и реформе сельскохозяйственного сектора.
«Замгоссекретаря высоко оценила усилия Узбекистана по искоренению принудительного труда в стране, отметив, что за сравнительно короткий период Узбекистан достиг невероятного прогресса. Узра Зея подчеркнула, что Соединенные Штаты готовы и далее поддерживать позитивную динамику преобразований в стране. По ее мнению, достигнутый прогресс приведет к укреплению конкурентоспособности Узбекистана на мировом рынке текстиля», — говорится в сообщении.
Приветствуя повышение позиции Узбекистана в докладе Госдепартамента о торговле людьми с «контрольного списка наблюдения» до второй категории (Tier-2), замгоссекретаря выразила надежду на продолжение этих усилий.
В завершение встречи стороны договорились о реализации новых проектов для дальнейшего улучшения трудовых отношений в Узбекистане.
Кроме того, Танзила Нарбаева встретилась с председателем подкомитета по региону Азии, Тихому океану и Центральной Азии в Комитете по иностранным делам Конгресса США, конгрессменом-демократом от штата Калифорния.
Говоря о перспективах узбекско-американского партнерства, конгрессмен сообщил, что Соединенные Штаты изыскивают все возможности для улучшения сотрудничества в области экономики и торговли, а также привержены продолжению многоплановой кооперации в деле обеспечения безопасности как в Узбекистане, так и во всем регионе Центральной Азии.
По итогам встречи достигнута договоренность об активизации межпарламентских контактов по актуальным вопросам узбекско-американской повестки дня.
Танзила Нарбаева в рамках визита встретилась также со старшим политическим советником Комиссии США по безопасности и сотрудничеству в Европе (Хельсинская комиссия) Дженис Хелвиг.
Советник подчеркнула устойчивую динамику взаимоотношений Узбекистана с ОБСЕ, особенно по линии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ). Она выразила надежду на продолжение имплементации в стране рекомендаций и руководящих принципов ОБСЕ.