Президент Шавкат Мирзиёев 17 июнь куни Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси маркази фаолияти билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси маркази Республика ихтисослаштирилган гематология илмий-амалий тиббиёт маркази таркибидан чиқарилган эди. Президент марказга бир йил муқаддам ташриф буюрган эди. Давлат раҳбари матбуот хизматининг қайд этишича, дори таъминоти етарли бўлмагани, химия терапия усуллари йўлга қўйилмагани сабабли даволаниш самарадорлиги 30 фоиздан ошмасди.
«Бинодаги шароитлар ҳам ачинарли эди. Бир хонада 3−4 бемор ётар, санитар хоналар умумий эди. Овқат учун ҳар бир беморга кунига 11 минг сўм ажратилган холос. Лаборатор таҳлилларнинг ярми хусусий клиникаларда ўтказиларди», — дейилади хабарда.
Президентнинг 2021 йил 27 майдаги қарори билан Болалар гематологияси ва онкологияси кафедраси алоҳида марказга айлантирилди. Янги бино Тошкентнинг Чилонзор туманидаги Арнасой кўчасида қурилиб, январь ойида фойдаланишга топширилган эди.
Янги марказда ўринлар сони олдинги 85 тадан 160 тага етказилган. Бемор бола ва унинг ота-онаси учун алоҳида шарт-шароитлар яратилган. Бугунги кунда 101 нафар бола даволанмоқда. 130 дан ортиқ шифокор, жумладан, 38 нафар илмий ходим ва юзлаб ҳамширалар уларга қалб қўрини бағишлаётир, дейилади хабарда.
Болалар онкогематологияси, гематология, онкология, реанимация, гемодиализ ва плазмоферез бўлимлари, стационар ва маслаҳат поликлиникаси замонавий жиҳозланган. Бу йил аввалгиларига қўшимча 14 турдаги асбоб-ускуна келтириб ўрнатилди.
Дори воситалари билан таъминлаш даражаси ҳам оширилди. Масалан, 2016 йилда бунинг учун 2 миллиард 800 миллион сўм маблағ ажратилган бўлса, ҳозир бу миқдор қарийб 60 баравар оширилиб, 170 миллиард сўмга етди. 91 турдаги онкогематологик дори воситалари давлат ҳисобидан бепул берилмоқда.
Чет эллик консультантлар жалб этилиб, даволаш ва диагностика стандартлари янгиланди. Жумладан, ўзак хужайралари трансплантацияси сони ошди.
Молекуляр генетика, иммуногистохимия каби мураккаб ташхислар шу ернинг ўзида йўлга қўйилди. Илгари бунинг учун намуналар Ҳиндистон, Туркия, Россия каби давлатларга текшириш учун юборилар эди.
Аввалроқ Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси марказида даволанаётган болалар учун «Меҳрли мактаб» давлат таълим муассасаси ташкил этилгани ҳақида хабар қилган эдик. Муассасада 2 ёшдан 7 ёшгача бўлган болалар учун мактабгача таълим ҳамда 1−11-синфлар учун умумий ўрта таълим берилади.
Президент марказда даволанаётган болалар ва уларнинг оналарига далда берди.
«Ёнингизга яна келишдан мақсадим — сизларга куч бериш, умидни икки карра кўпайтириш. Бу ҳаммамизга синов. Биз давлат бўлиб, ақлимизни, кучимизни ишга солиб, бу касалликларни енгишимиз керак. Ота-оналарга кўмак бериб, болаларнинг дардига малҳам бўлиб, уларни соғайтиришимиз зарур», — деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси маркази фаолиятини кенгайтириш режалари тўғрисида маълумот берилди.
Унга кўра, гемапоэтик ўзак хужайраларини аллоген ва аутологик трансплантация қилиш учун 2 та асептик бино, ҳудудлардан узоқ муддатга келадиганлар учун 200 ўринли хостел барпо этилади. Йил якунигача марказга яна 67 турдаги жиҳозлар келтирилади.
«Бу соҳа юртимизда янги тизим. Энди уни ҳудудий шифохоналардаги шундай бўлимлар билан боғлаб, касалликларни эрта аниқлаш зарур. Қуйи поғонада скринингни кенгайтириб, „касалликдан олдин юриш“ керак», — деди президент.
Ушбу марказ негизида илмни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
«Бинода шароит бор, муваффақият йўқ. Муваффақият илмда! Шунинг учун бу ер касаллик омилларидан тортиб, самарали даволаш услубларигача ўрганиш бўйича илмий марказ бўлиши керак. Вилоятлардаги тиббиёт ходимлари келиб, малака оширсин», — деди давлат раҳбари.
Бу соҳа юксак ривожланган Германия тажрибаси асосида даволаш протоколини янгилаш, мутахассислар жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 июня ознакомился с работой Центра детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии, сообщила пресс-служба главы государства.
Детское медучреждение было выделено из состава Республиканского центра гематологии, обслуживавшего и взрослых, и детей. Президент посещал его год назад. В сообщении пресс-службы говорится, что из-за недостаточного лекарственного обеспечения и отсутствия современных методов химиотерапии эффективность лечения в республиканском центре составляла не более 30%.
«Условия в здании также были плачевными. В одной комнате лежали по три-четыре пациента, санитарные комнаты были общими. Каждому больному на питание выделялось 11 тысяч сумов в день. Половина лабораторных анализов выполнялась в частных клиниках», — говорится в сообщении.
27 мая 2021 года постановлением президента отделение детской гематологии и онкологии было превращено в отдельный центр. Новое здание построено на улице Арнасай в Чиланзарском районе Ташкента и было открыто в январе.
Количество коек в центре составляет 160 вместо прежних 85. Здесь также созданы условия для родителей. Сегодня здесь проходят лечение 101 ребенок. Их обслуживают более 130 врачей, в том числе 38 научных сотрудников и сотни медсестёр, отмечается в сообщении.
В центре имеются отделения детской онкогематологии, гематологии, онкологии, реанимации, гемодиализа и плазмафереза, стационарные и амбулаторные поликлиники.
На снабжение центра лекарствами выделено 170 млрд сумов, или почти в 60 раз больше, чем в 2016 году — 2,8 млрд сумов. Государство безвозмездно предоставляет онкогематологические препараты 91 вида.
К деятельности центра были привлечены иностранные консультанты, обновлены стандарты лечения и диагностики. Благодаря этому здесь увеличилось количество операций по трансплантации стволовых клеток.
В самом центре теперь проводятся комплексные анализы, такие как молекулярно-генетическое и иммуногистохимическое исследование. В прошлом образцы отправляли для анализа в Индию, Турцию и Россию.
Ранее мы писали, что фонд Zamin, главой попечительского совета которого является супруга президента Зироат Мирзиёева, открыл в центре первую госпитальную школу «Мехрли мактаб» на 40 мест.
Президент выразил слова поддержки лечащимся в центре детям и их матерям.
«Цель моего очередного приезда к вам — придать вам силы, усилить ваши надежды. Это испытание для всех нас. Мы как государство должны использовать весь свой ум и потенциал для победы над этой болезнью. Нам нужно помогать родителям, поддерживать детей, делать всё возможное для их выздоровления», — сказал он
В беседе с детьми Шавкат Мирзиёев выслушал их мечты и устремления, пожелал им скорейшего выздоровления и успехов в учёбе, сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Мать Саидазизхона сообщила, что её сын готовился к поступлению в президентскую школу, но столкнулся с болезнью. В ближайшее время ему предстоит операция по трансплантации. Глава государства заявил, что после операции ребёнок будет принят в президентскую школу без экзаменов.
Пациент Алан рассказал президенту, что хочет стать начальником завода Tesla. Шавкат Мирзиёев улыбнулся и сказал: «Сейчас стремительно развивается Каракалпакстан, там ещё откроются большие заводы. Пока ты подрастёшь, Tesla к тому времени придёт в Узбекистан».
Президент также ознакомился с презентацией планов по расширению деятельности Центра детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии.
Планируется строительство 2 асептических корпусов для аллогенной и аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, общежитие на 200 мест для пациентов, прибывающих из регионов на длительное лечение. До конца года в центр будет доставлено еще 67 видов оборудования.
«Это новая для нашей страны система. Теперь необходимо связать центр с аналогичными отделениями в региональных больницах и своевременно выявлять заболевания. Следует расширить скрининг на низовом уровне и „опережать болезнь“», — сказал он.
Глава государства подчеркнута важность развития науки на базе этого центра.
«Условия в здании есть, успеха нет. Успех — в науке! Поэтому это место должно стать научным центром изучения всего — от факторов болезни до эффективных методов лечения. Пусть приезжают медицинские работники из регионов и повышают здесь свою квалификацию», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент дал указание обновить протоколы лечения на основе передового опыта Германии и привлечь новых специалистов в центр.