TBC Bank Alter Ego билан биргаликда Meros лойиҳасини ривожлантиришда давом этмоқда. Ушбу лойиҳа ўзбек маданияти va санъатининг қизиқарли, бироқ баъзан кенг оммага танилмаган арбоблари билан интервьюлар cериясини ўз ичига олган. Meros меҳмонлари ўзларининг ҳаётий ва ижодий йўли, жамиятда ва мамлакатнинг маданий муҳитида рўй бераётган жараёнлар ҳақида сўзлайди.
TBC Bankўзбек маданияти соҳасидаги лойиҳаларга улкан эътибор қаратмоқда. TBC жамоаси инновацион онлайн-банкинг хизматларини тақдим этиш билан чегараланмасдан, фойдаланувчиларнинг ҳаётида ўз ўрнига эга бўлган брендни шакллантиришга интилади. Маданият вa санъат соҳасидаги ташаббусларни қўллаб-қувватлаган ҳолда маданий мероснинг аҳамияти акс этган соҳалар ривожига ўз ҳиссасини қўшади.
«Бизнингча, мамлакатнинг маданий характерини одамлар яратади. Бугун Ўзбекистонни ижоди орқали ўзи яшаб турган заминни тасвирлайдиган инсонлар бунёд этмоқда. Шундай қилиб лойиҳамизда Шавкат Болтаев, Евгений Абдуллаев va бошқа қаҳрамонлар пайдо бўлди. Бошланиши жуда ажойиб, биз бундай инсонлар ҳақида гапиришда давом этамиз», — деди TBC Bank Ўзбекистон бошқарув раиси Спартак Тетрашвили.
Meros лойиҳасида жамият учун долзарб бўлган бир қатор саволлар кўтарилди: бугунги Ўзбекистонда маданият қандай аҳволда, санъат соҳасида меҳнат қилаётганлар янги медиа шароитида ўз ўрнини топа оляптими? Шу вa шу каби бошқа саволларга Кирилл Альтманнинг Alter Ego лойиҳаси меҳмонлари жавоб беришга ҳаракат қилишди.
Лойиҳа меҳмонлари
Фотограф-документалист ва рассом Шавкат Болтаев — Бухоро фотография мактаби асосчиси. У 1980 йилларнинг ўрталарида Бухорода фотогалереяга асос солган. Болтаевнинг Бухоро яҳудийлари ҳақидаги 20 йиллик тарихга эга ҳужжатли фотолойиҳаси The New York Times журналида чоп этилган. Фотосуратчи Ўзбекистон фотосанъатини бутун дунё бўйлаб халқаро кўргазмаларда намойиш этган вa ҳар сафар ўз она шаҳрига қайтган. Болтаев билан интервью — бу кўҳна шаҳар, унинг тор кўчалари вa диққатга сазовор жойлари бўйлаб саёҳат, шунингдек санъат, тарих вa бугунги ҳаёт ҳақида мароқли суҳбатдир.
Режиссёр Зулфиқор Мусоқов. Унинг «Абдуллажон», «Осмондаги болалар», «Ватан» каби машҳур фильмлари ҳақиқий халқ кинокартиналарига айланган. Ўзбек вa халқаро кино санъати, кинодаги бизнес, шахсий ривожаниш ва бошқа мавзулар ҳақида таниқли режиссёр билан очиқ суҳбат.
Архитектор Александр Куранов. Ўзбекистоннинг машҳур архитекторларидан бири, Ўзбекистон архитекторлари уюшмаси аъзоси, 600 дан ортиқ лойиҳалар муаллифи, Париж, Нью-Йорк, Токио, Олмаота, Вена, Абу Даби шаҳарларида ўтказилган халқаро конкурслар дипломанти вa совриндори. Куранов билан суҳбат қачонлардир кўпларга таниш бўлган «Жемчуг» дўкони жойлашган кўп қаватли бинонинг томида бўлиб ўтди. Суҳбат давомида Тошкент архитектураси, унинг тарихи, бугунги ҳолати вa келажаги, хатолар ва умидлар ҳақида сўз борди.
Ёзувчи Евгений Абдуллаев — Ўзбекистоннинг зиёли қатлами орасида Суҳбат Афлатуни тахаллуси билан танилган арбоб. Унинг шеърлари ва асарлари Россия, Корея, АҚШ ва бошқа хорижий мамлакатларнинг адабий журналларида чоп этилган. Абдуллаевнинг «Сопол ҳарфлар, сузиб юрган олмалар» қиссаси «Илҳом» театрида саҳналаштирилган. «Сеҳргарларнинг чўқиниши» асари билан Абдуллаев 2016 йил «Русский букер» нуфузли мукофотига номзодлар орасидан жой олган. Кучли зеҳн эгаси вa қизиқарли инсон билан мароқли суҳбатни томоша қилсангиз бўлади.

TBC Bank с Alter Ego реализовали совместный проект «Наследие». Это серия видеороликов с интересными, но не всегда широко известными деятелями узбекской культуры и искусств. В интервью гости проекта рассказали о своем жизненном и творческом пути, о том, что на них повлияло, о современном мире и об Узбекистане, а также процессах, происходящих в обществе и культурной среде страны.
TBC Bank уделяет огромное внимание проектам в сфере узбекской культуры. Команда TBC видит свою миссию не только в предоставлении услуг инновационного онлайн-банкинга, а прежде всего в построении бренда, который будет жить и взаимодействовать с пользователями. Поддержка инициатив в сфере культуры и искусства — это вклад банка в те сферы, в которых отражена ценность культурного наследия.
«Мы считаем, что культурный характер страны создают люди. Современный Узбекистан строят те, кто через творчество рассказывают о месте, где они живут. Так в проекте появился Шавкат Болтаев, Евгений Абдуллаев и другие герои. Это отличное начало, и мы непременно продолжим рассказывать о людях», — поделился Спартак Тетрашвили, председатель правления TBC Bank Uzbekistan.
В проекте «Наследие» поднимается ряд вопросов, актуальных для общества страны: каково состояние культуры в современном Узбекистане, как себя находят, и находят ли, люди, трудящиеся на ниве искусства в новой медийной реальности. На эти и многие другие вопросы попытались ответить гости проекта, с которыми беседовал автор канала Alter Ego Кирилл Альтман.
Приглашенные в проект деятели искусств
Фотограф-документалист и художник Шавкат Болтаев — основатель бухарской школы фотографии. В середине 1980-х он основал фотогалерею в Бухаре. Работы из 20-летнего документального фотопроекта Шавката Болтаева о бухарских евреях были опубликованы в The New York Times.
Он один из тех, кто представлял фотоискусство Узбекистана на международных выставках по всему миру, но при этом всегда возвращался в свой родной город. Интервью с ним — это медитативная прогулка по древнему городу, его улочкам и малознакомым достопримечательностям, сопровождаемая разговорами об искусстве, истории и настоящем Бухары, которая по сей день остается центром притяжения для местных жителей и многочисленных туристов, приезжающих со всего мира.
Режиссер Зульфикар Мусаков. Его фильмы, такие как «Абдуллажон», «Осмондаги болалар» («Небесные мальчики») и «Ватан» («Родина») известны многом жителям Узбекистана и по праву считаются народными. Выпуск с Зульфикаром Мусаковым — небольшой ликбез по узбекскому и международному кинематографу, откровенная беседа о бизнесе в кино, стране и самореализации.
Архитектор Александр Куранов — один из известных и заслуженных архитекторов Узбекистана, член Союза архитекторов, автор более 600 проектов, дипломант и призер международных конкурсов в Париже, Нью-Йорке, Токио, Алматы, Вене, Абу-Даби.
Выпуск с Александром Курановым — разговор о современной архитектуре Ташкенте, ее прошлом, будущем, ошибках и надеждах, а также истинном узбекском духе на крыше одного из знаковых зданий Ташкента — жилого дома, на первом этаже которого когда-то располагался известный магазин ювелирных изделий «Жемчуг».
Писатель Евгений Абдуллаев известен интеллектуальной элите Узбекистана под псевдонимом Сухбат Афлатуни. Его стихи и проза публиковались в литературных журналах России, Узбекистана, Кореи, США и других стран.
Повесть «Глиняные буквы, плывущие яблоки» была инсценирована в 2008 году в театре «Ильхом». Участник шорт-листа престижной российской премии «Русский букер» 2016 с произведением «Поклонение волхвов». Обладатель множества других литературных премий. Выпуск с Сухбатом Афлатуни — глубокое, искреннее и душевное интервью с умным и интересным человеком, от беседы с которым можно получить истинное удовольствие.