Қозоғистон ўзини ўзи эълон қилган Луганск ва Донецк халқ республикаларини тан олмайди. Бу ҳақда 17 июнь куни 25-Петербург халқаро иқтисодий форуми (ПХИФ)да мамлакат президенти Қасим-Жомарт Тоқаев маълум қилди. Йиғилишда Россия президенти Владимир Путин ҳам иштирок этди.
Унинг таъкидлашича, Қозоғистонда Россиянинг Украинадаги хатти-ҳаракатлари ҳамда ЛХР ва КХДР борасида турлича фикрлар мавжуд.
Замонавий халқаро ҳуқуқ Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг низомидир. Бироқ низомда белгиланган иккита асосий тамойил энди бир-бирига зид бўлиб қолди — бу давлатнинг ҳудудий яхлитлиги ва миллатнинг ўз тақдирини ўзи белгилаш ҳуқуқидир, — деди Қозоғистон президенти.
«БМТнинг асосчилари, афтидан, ўша пайтда буни ҳисобга олишмаган ва эҳтимол, атайлаб шу муросага келишган ҳамда ҳозир бир-бирига зид бўлган иккита тамойилни жорий қилгандир. Албатта, улар бир-бирига зид бўлиши биланоқ, бошқа тушунча пайдо бўлади. Айримлар давлатнинг ҳудудий яхлитлиги муқаддас тушунча, муқаддас тоифа дейишади. Бошқалар эса у ёки бу давлат таркибига кирувчи ҳар қандай халқ ўз давлатига эга бўлиш ҳуқуқига эга ва ўз хоҳишига кўра ундан ажралиб чиқиши мумкин, дея таъкидлайди», — деди Қозоғистон раҳбари.
Қасим-Жомарт Тоқаевнинг айтишича, агар миллатнинг ўз тақдирини ўзи белгилаш ҳуқуқи бутун дунёда амалга ошса, ҳозирда БМТга аъзо бўлган 193 давлат ўрнига ер юзида 500 ёки 600 дан ортиқ давлат пайдо бўларди.
«Албатта, бу тартибсизликка олиб келади. Шу сабабли биз Тайванни ҳам, Косовони ҳам, Жанубий Осетияни ҳам, Абхазияни ҳам тан олмаймиз ва катта эҳтимол билан бу тамойил, бизнингча, Луганск ва Донецк каби „квази-давлат“ ҳудудларга нисбатан ҳам қўлланилади», — деди у.
Қозоғистон ташқи ишлар вазири Мухтор Тлеуберди апрель ойи бошида Қозоғистон Украинанинг ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилишини ва «на Қрим билан боғлиқ вазиятни, на Донбасс билан боғлиқ вазиятни» тан олмаслигини, чунки БМТ уларни тан олмаётганини айтганди.
Март ойида Ўзбекистоннинг собиқ ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Сенатдаги чиқишида Украинадаги ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш ва можарони сиёсий-дипломатик йўллар билан ҳал этиш зарур, деб ҳисоблашини таъкидлаган эди. «Ўзбекистон Украинанинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини тан олади. Биз Луганск ва Донецк халқ республикаларини тан олмадик», — дея таъкидлагандиу.

Казахстан не признает самопровозглашенные Луганскую и Донецкую народные республики. Об этом 17 июня в ходе 25-го Петербургского международного экономического форума заявил президент страны Касым-Жомарт Токаев. В пленарном заседании также принимал участие президент России Владимир Путин.
Он подчеркнул, что в Казахстане разные мнения по поводу действий России в Украине и ЛНР и ДНР.
По его словам, современное международное право — это устав Организации объединенных наций. Однако два основных принципа, заложенных в устав в настоящее время пришли во взаимное противоречие друг с другом — это территориальная целостность государства и право нации на самоопределение, сказал президент.
«Отцы-основатели ООН этот момент, видимо, в свое время не учли, а возможно и специально внесли как компромисс два принципа, которые сейчас противоречат друг другу. Конечно же, коль скоро они противоречат друг другу, то есть и разное понимание. Одни говорят о том, что территориальная целостность государства — это святое понятие, святая категория. А другие утверждают, что любые народы, находящиеся в составе того или иного государства, имеют право на собственное государство и могут отделиться по собственному желанию от него», — сказал глава Казахстана.
Касым-Жомарт Токаев заявил, что если право нации на самоопределение в реальности будет реализовано на всем земном шаре, то вместо 193 государств, которые сейчас входят в состав ООН на земле возникнет более 500 или 600 государств.
«Конечно же, это будет хаос. По этой причине мы не признаем ни Тайвань, ни Косово, ни Южную Осетию, ни Абхазию, и по всей видимости, этот принцип будет применен и в отношении квазигосударственных территорий, коими на наш взгляд является Луганск и Донецк», — отметил он.
Министр иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди в начале апреля заявил, что Казахстан уважает территориальную целостность Украины и не признает «ни ситуацию с Крымом, ни ситуацию с Донбассом», потому что их не признает ООН.
В марте министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов на выступлении в Сенате подчеркнул, что считает необходимым немедленно прекратить военные действия в Украине и урегулировать конфликт политико-дипломатическими средствами. «Узбекистан признаёт независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Мы не признали Луганскую и Донецкую народные республики», — подчеркнул глава МИДа.