Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 15 июнь куни «Табиий газ бозорини ислоҳ қилишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорни имзолади.
Ҳужжатга асосан табиий газни марказлашган тартибда харид қилиш ва сотиш функциясини бажарувчи UzGasTrade акциядорлик жамияти ташкил этилмоқда. Ҳозирда бу функцияни «Ўзтрансгаз» компанияси шуғулланмоқда, энди у газни ташиш, сақлаш ва транзит ташишга ихтисослашган магистрал газ транспорти тизимининг ягона оператори бўлади.
Қарор билан 2022 йил 1 августдан бошлаб UzGasTrade:
- табиий газни давлатнинг ягона оператори сифатида республикадаги ишлаб чиқарувчилардан Идоралараро тариф комиссияси томонидан тасдиқланадиган нархларда ва импорт орқали ташқи манбалардан марказлашган тартибда харид қилиш;
- «Ҳудудгазтаъминот» АЖга ва магистрал газ узатиш тизимига уланган истеъмолчиларга табиий газни тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотиш, шу жумладан президент қарорларида кўзда тутилган ҳолатлардан ташқари ягона экспорт қилувчи функцияларини бажаради.
Бунда, маҳсулот тақсимотига оид битимларни ҳамда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар, қўшма корхоналар ва UzGasTrade АЖ ўртасидаги табиий газни харид қилиш тўғрисидаги шартномаларни расмийлаштириш ишлари 2022 йил 1 августга қадар «Ўзтрансгаз» АЖ томонидан бажарилади.
«Ўзтрансгаз» ва «Ҳудудгазтаъминот» республика бўйича газ тақсимлаш станциялари ва саноат тугунларини хатловдан ўтказиб, ушбу объектлар орқали хизмат кўрсатиладиган истеъмолчиларга боғлиқ ҳолда уларни қайта тақсимлайди. Ўзбекистонда газ узатиш тизимини, шу жумладан ер ости газ сақлаш омборлари инфратузилмасини 2040 йилгача ривожлантириш ва модернизация қилиш стратегиясини ишлаб чиқилади.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси Энергетика вазирлиги, Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси ва Давлат солиқ қўмитаси билан икки ой муддатда «Ўзтрансгаз» АЖ магистрал газ узатиш тизимидаги барча кириш ва чиқиш нуқталарида ўрнатилган газ ҳисоблагичларни хатловдан ўтказиб, уларнинг устидан онлайн назорат ўрнатади.
Белгиланишича, UzGasTrade АЖ устав капиталидаги давлат акциялари пакетлари бўйича акциядор ҳуқуқи Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан амалга оширилади. Ташкилотнинг устав капитали Давлат бюджетидан ажратиладиган субсидия маблағларининг бир қисми ҳисобидан шакллантирилади.
Табиий газни сотиб олиш ва ички бозорда уни сотиш билан боғлиқ 2022 йил 1 август ҳолатига мавжуд дебитор ва кредитор қарздорликлар бўйича барча ҳуқуқ ва мажбуриятлар «Ўзтрансгаз» зиммасида қолади.
Қарорга кўра, «Ўзтрансгаз» АЖнинг табиий газни харид қилиш ва сотиш шартномалари ҳамда битимлари, шу жумладан маҳсулот тақсимотига оид битимлар бўйича ҳуқуқ ва мажбуриятлари 2022 йил 1 августдан бошлаб UzGasTrade АЖга ўтади. Ушбу ташкилот томонидан табиий газни импорт қилиш тендер, танлов ҳамда ҳукумат қарори асосида тўғридан-тўғри музокаралар натижаларига кўра амалга оширилади.
Қайд этилишича, Молия вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан UzGasTrade АЖнинг табиий газни сотиб олиш ва сотиш нархларидаги тафовут сабабли юзага келадиган зарарларини қоплаш ва операцион фаолиятини молиялаштириш мақсадида:
- икки ҳафта муддатда UzGasTrade АЖнинг фаолиятини молиялаштириш учун зарур бўладиган маблағлар ҳисоб-китоби ва манбаи бўйича аниқ таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритади;
- бир ой муддатда «2022 йил учун Давлат бюджети тўғрисида»ги қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритади;
- кейинги йилларда ушбу мақсадлар учун субсидияларни «Давлат бюджети тўғрисида»ги қонун лойиҳаларида назарда тутилади.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзтрансгаз» 2021 йилни 2,51 трн сўм (2021 йил учун ўртача йиллик курс бўйича 236,2 млн доллар), 2020 йилни 3,57 трлн сўм (354,7 млн доллар) зарар билан якунлади. «Газета.uz»нинг ҳукуматдаги манбасига кўра, бугунги кунда компаниянинг умумий қарзи 2 млрд доллардан ошган.
Аввал хабар берганимиздек, 1 июлдан Ўзбекистонда электр энергияси ва газ нархларини ошириш, шунингдек, энергия ресурсларини истеъмол қилишда ижтимоий нормаларни жорий этиш таклиф қилинмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 июня подписал постановление «О дополнительных мерах по реформированию рынка природного газа».
Документом создаётся акционерная компания UzGasTrade, которая будет выполнять функции по покупке и реализации природного газа в централизованном порядке. Сейчас этим занимается компания «Узтрансгаз», теперь она будет только единым оператором магистральной газотранспортной системы, специализированным на транспортировке, хранении и транзите газа.
С 1 августа UzGasTrade будет осуществлять функции:
• закупки природного газа у отечественных производителей в качестве единого оператора государства по ценам, утверждаемым Межведомственной тарифной комиссией, и в централизованном порядке посредством импорта из внешних источников;
• реализации природного газа предприятию «Худудгазтаъминот» и потребителям, подключённым к магистральной газотранспортной системе, на основе прямых договоров, в том числе единого экспортёра, кроме случаев, предусмотренных решениями президента.
Оформлением соглашений о разделе продукции и договоров между отечественными производителями, совместными предприятиями и АО UzGasTrade о закупке природного газа до 1 августа будет заниматься «Узтрансгаз».
Постановлением поручено в месячный срок внести в Кабинет министров план мероприятий по выплате кредиторской задолженности и взысканию дебиторской задолженности «Узтрансгаза», оздоровлению финансового состояния, пересмотру управленческой и организационной структуры, внедрению системы современной финансовой отчётности, принципов управления и закупок. Перед компанией поставлена задача до конца 2024 года получить международный кредитный рейтинг.
Кроме того, должны быть подготовлены предложения по перераспределению газораспределительных станций и промышленных коллекторов с учётом потребителей, обслуживаемых через эти объекты, с проведением по стране их инвентаризации совместно с «Узтрансгазом» и «Худудгазтаъминот».
Должно быть разработано техническое задание на разработку Стратегии развития и модернизации газотранспортной системы страны, в том числе инфраструктуры подземных хранилищ газа до 2040 года.
Правительству совместно с Министерством энергетики, Государственным комитетом промышленной безопасности и Государственным налоговым комитетом поручено в двухмесячный срок утвердить порядок онлайн-контроля за газовыми счётчиками, установленными во всех точках входа и выхода магистральной газотранспортной системы «Узтрансгаза», с проведением их инвентаризации.
Право акционера на пакеты государственных акций в UzGasTrade осуществляется Министерством экономического развития и сокращения бедности. Уставной капитал компании будет сформирован за счёт части средств субсидий, выделяемых из госбюджета.
Все права и обязательства по существующим дебиторским и кредиторским задолженностям, связанным с покупкой природного газа и его реализацией на внутреннем рынке, по состоянию на 1 августа остаются за «Узтрансгазом».
С 1 августа права и обязательства «Узтрансгаза» по договорам и соглашениям о закупке и реализации природного газа, в том числе о разделе продукции, переходят к UzGasTrade.
Министерство экономического развития и сокращения бедности ежегодно до 1 октября (в 2022 году — до 1 августа) исходя из баланса ресурсов и потребления природного газа будет вносить на утверждение в Кабмин предложения по объёмам экспорта газа на следующий год.
UzGasTrade будет импортировать природный газ на основе тендера, конкурса и постановления правительства по результатам прямых переговоров.
Межведомственная тарифная комиссия при Кабмине при установлении тарифов на услуги «Узтрансгаза» по транспортировке газа должна предусмотреть обеспечение погашения остающейся у него кредиторской задолженности.
В течение двух месяцев планируется внести в правительство предложения по совершенствованию порядка налогообложения энергоресурсов, реализуемых на внутреннем рынке.
Министерству финансов совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности для возмещения убытков, возникающих из-за расхождения цен закупки и реализации природного газа, а также финансирования операционной деятельности UzGasTrade поручено:
• в двухнедельный срок — внести в Кабинет министров предложения по расчёту и источнику средств, необходимых для финансирования UzGasTrade;
• в месячный срок — внести в правительство проект закона о поправках в госбюджет на 2022 год;
• предусмотреть в последующие годы в проектах законов о госбюджете субсидии на эти цели.
Напомним, компания «Узтрансгаз» завершила 2021 год с убытками в размере 2,51 трлн сумов (236,2 млн долларов по среднегодовому курсу за 2021 год), 2020 год — 3,57 трлн сумов (354,7 млн долларов). По данным источника «Газеты.uz» в правительстве, на сегодняшний день общий долг компании превышает 2 млрд долларов.
Как мы сообщали ранее, с 1 июля в Узбекистане предлагается повысить цены на электричество и газ, а также ввести социальные нормы по потреблению энергоресурсов.