21 июнь куни Женева шаҳрида Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳининг бешинчи йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар берди Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати.
Тадбирда ЖСТга аъзо давлатларнинг 60 дан ортиқ делегациялари, шунингдек, халқаро ташкилотлар вакиллари ва хорижий экспертлар иштирок этди.
Сўзга чиққан барча 25 аъзо-давлат, жумладан, АҚШ, Европа Иттифоқи, Буюк Британия, Россия, Туркия, Индонезия, Корея Республикаси, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва бошқалар бир овоздан Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишини тўлиқ қўллаб-қувватлашини эълон қилди.
Давлатлар вакиллари Ўзбекистоннинг мазкур ташкилотга аъзо бўлиши мамлакатнинг кўп томонлама савдо тизимига тўлиқ интеграциялашувига имкон яратишини, барча аъзо давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантиришга туртки беришини ҳамда глобал даражадаги халқаро иқтисодий муносабатларнинг ҳуқуқий тизими кенгайиш жараёнини фаоллаштиришини таъкидладилар, дея маълум қилди ИТСВ.
Тадбирда Ўзбекистоннинг ташкилотга аъзо бўлиш жараёни доирасида, шу жумладан кенгайтирилган ҳужжатлар тўпламини тайёрлаш ва мамлакат бозорига чиқиш бўйича икки томонлама музокаралар олиб бориш доирасида ЖСТ билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссия томонидан амалга оширилган саъй-ҳаракатларнинг натижаларига ижобий баҳо берилди.
Ишчи гуруҳ йиғилишининг очилишида ЖСТ билан ишлаш бўйича идоралараро комиссия раиси — бош вазир ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков сўзга чиқиб, мамлакат ташқи иқтисодий сиёсатидаги ислоҳотларнинг асосий йўналишларидан бири сифатида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишининг муҳимлиги ва мутлақ устуворлигини таъкидлади.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари мамлакатнинг ЖСТга аъзо бўлиши жараёнини фаол илгари суриш ва яқин келажакда ташкилотга аъзо барча манфаатдор давлатлар билан икки томонлама музокараларни якунлаш бўйича қарори қатъий эканлигини тасдиқлади.
Тадбир кун тартибига кўра, ишчи гуруҳ Ўзбекистон ташқи савдо режими бўйича тақдим этилган ҳужжатлар, жумладан, Фактологик хулоса, ЖСТга аъзо-давлатлар саволларига жавоблар, иқтисодий сиёсат бўйича маълумот, давлат активларини хусусийлаштириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, божхона-тариф сиёсати, қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, саноат субсидияларининг муҳокамасига киришди.
Ўзбекистон делегацияси, шунингдек, Женевада АҚШ, Европа Иттифоқи, Канада, Бразилия, Швейцария, Индонезия, Саудия Арабистони, Мўғулистон ва бошқа ЖСТга аъзо йирик давлатлар — Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо бўлиш бўйича Ишчи гуруҳи аъзолари билан товар ва хизматлар бозорига чиқиш юзасидан қатор икки томонлама музокаралар ўтказмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ишчи гуруҳнинг тўртинчи йиғилиши деярли 15 йиллик танаффусдан сўнг 2020 йилнинг июль ойида онлайн тарзда ўтказилганди.
Сардор Умурзаков 12 июнь куни Женевада бўлиб ўтган Жаҳон савдо ташкилотининг ўн иккинчи вазирлар конференциясида сўзга чиқиб, пандемиянинг салбий оқибатлари туфайли ташкилотга аъзо бўлиш жараёни мураккаблашганини таъкидлаганди. У ЖСТга аъзо мамлакатларни янада мослашувчан бўлишга чақириб, Ўзбекистон аъзолик жараёнини имкон қадар тезроқ якунлаш ниятида эканлигига ишонтирди.

В Женеве 21 июня состоялось пятое заседание рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО), сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
В мероприятии приняли участие более 60 делегаций стран-членов ВТО, а также представители международных организаций и зарубежные эксперты.
Все 25 выступивших государств-членов, в том числе США, Европейский союз, Великобритания, Россия, Турция, Индонезия, Республика Корея, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и другие, единогласно заявили о полной поддержке вступления Узбекистана в ВТО.
Представители стран подчеркнули, что присоединение Узбекистана к организации позволит республике в полной мере интегрироваться в многостороннюю торговую систему, придаст импульс развитию торгово-экономических связей со всеми странами-членами, активизирует расширение правовой системы международно-экономических отношений на глобальном уровне, отметили в МИВТ.
На мероприятии была дана позитивная оценка результатам деятельности Межведомственной комиссии по работе с ВТО в рамках процесса присоединения Узбекистана к организации, в том числе в спектре подготовки расширенного пакета документов и ведения двусторонних переговоров по доступу на рынок страны.
Выступая на открытии заседания рабочей группы, председатель Межведомственной комиссии по работе с ВТО — заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков отметил важность и абсолютную приоритетность присоединения Узбекистана к ВТО в качестве одного из основных направлений реформ во внешнеэкономической политике страны.
Глава делегации Узбекистана подтвердил твердую решимость страны в активном продвижении процесса вступления Узбекистана в ВТО и завершении двусторонних переговоров со всеми заинтересованными государствами-членами организации в ближайшее время.
Согласно повестке дня, рабочая группа начала детальное обсуждение представленных документов по внешнеторговому режиму Узбекистана, в том числе фактологического резюме, ответов на вопросы стран-членов, информации об экономической политике, реализуемых в стране мерах по приватизации государственных активов, таможенно-тарифной политике, государственной поддержке сельского хозяйства, промышленных субсидиях.
Делегация Узбекистана также проводит в Женеве ряд двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг с США, ЕС, Канадой, Бразилией, Швейцарией, Индонезией, Саудовской Аравией, Монголией и другими ключевыми государствами-участниками ВТО, а также членами рабочей группы по вступлению Узбекистана в организацию.
Напомним, предыдущее, четвертое заседание группы прошло в июле 2020 года в онлайн-режиме после почти 15-летнего перерыва.
Сардор Умурзаков, выступая на 12-й министерской конференции (МК12) Всемирной торговой организации 12 июня в Женеве, отметил, что из-за негативных последствий пандемии процесс присоединения к организации усложнился. Он призвал стран-участниц ВТО к большей гибкости и заверил, что Узбекистан намерен завершить процесс вступления как можно скорее.