Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев ўзининг 22 июндаги қарори билан Triumvirat-Qurilish МЧЖга қарашли «Қўйлиқ» деҳқон бозори ва «Қўйлиқ» универсал савдо мажмуаси объектлари жойлашган ер участкаларини давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйишга рухсат берди.
Ҳужжатда қайд этилишича, Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 июлдаги (387-м-сон) махсус фармойиши билан Тошкент ҳалқа автомобиль йўлининг Фарғона йўли кўчаси ва Бектемир автомобиль йўлининг «Қўйлиқ» бозори ёнидаги қисмини кенгайтиришга рухсат берилган.
Бу ерда, хусусан, айланма йўлдан чиқиш ва кириш имконини берувчи йўл ўтказгичлар қуриш режалаштирилган.
Автомобиль йўлига туташган ҳудудлар компенсация тўланганидан кейин олиб қўйилиши мумкин. «Қуйлиқ» савдо мажмуасининг ҳақиқий майдони 3,5 гектарни, деҳқон бозори объектларининг умумий майдони 5,3 гектардан ортиқни ташкил этади.
КТЯДРга мувофиқ, «Қўйлиқ» бозори ҳозирда Тошкент ҳокимлиги ҳузуридаги Муниципал мулкларни бошқариш маркази (85,2%) ва «Эркин савдо ва меҳнат жамоаси» (14,8%)га тегишли.
2008 йилдан буён нотурар жой ижараси ва бошқаруви билан шуғулланиб келаётган Triumvirat-Qurilish акциялари Шерзод Турсунмуродов (33,3 фоиз), Юсуфжон Соипов (33,4 фоиз) ва Аткҳам Мирзаҳмедов (33,3 фоиз) ўртасида тақсимланган.
«Қўйлиқ» бозори тақдири нима бўлиши ҳозирча номаълум. 2021 йил декабрь ойида Тошкент шаҳар ҳокимлиги йўл кенгайтирилиши муносабати билан деҳқон бозори ва унга туташ улгуржи савдо майдонлари Тошкент вилоятининг «Қўйлиқ» бозоридан 6,5 км узоқликда жойлашган «Food City» савдо марказига кўчирилиши ҳақида хабар берганди.
2017 йилда қабул қилинган бу қарор бозор олдидаги йўлни тўсмоқчи бўлган тадбиркорларнинг норозилигига сабаб бўлди. Улар, айниқса, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари фаол сотилаётган мавсумда бозорнинг ўтказилиши харидорларни йўқотиш ва савдо ҳажмининг пасайишига олиб келишидан хавотир билдиришганди.
2017 йилнинг кузида Қўйлиқ массиви ва шу номдаги бозоргача баланд метро линияси қурилиши бошланди. У 2020 йил август ойида ишга тушди. Тошкент ҳалқа йўлига параллель равишда ер бўйлаб ўтган чизиқ Фарғона йўли кўчасидан Ҳалқа йўлига чиқиш йўлини тўсиб қўйди. Қурилиш учун режалаштирилган алмашинув, лойиҳаларга кўра, бу алоқани тиклаши маълум қилинди. У 15 ноябрь куни Президентга тақдим этилди.
«Газета.uz» аввалроқ «Food City» компанияси Дилмуражон Ботирович Парпиев (фамилияси ва отасининг исми Давлат солиқ қўмитасининг собиқ раҳбари Ботир Парпиевнинг исми ва фамилиясига мос келади) ҳамда Тохир Мираҳимович Шариповлар билан боғлиқлиги ҳақида ҳам хабар берганди.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев своим решением от 22 июня разрешил изъять для государственных и общественных нужд земельные участки, на которых находятся объекты дехканского рынка «Куйлюк» и универсального торгового центра «Куйлюк», который принадлежит компании Triumvirat-Qurilish.
В документе отмечается, что специальным распоряжением Кабинета министров Узбекистана от 12 июля 2021 года (№387-м) разрешено расширение участка Ташкентской кольцевой автодороги, связывающий улицу Фергана йули и Бектемирское шоссе рядом с Куйлюкским рынком.
Здесь, в частности, планируется построить подъездные путепроводы, позволяющие заехать и выехать с кольцевой.
Прилегающие к автодороге площади разрешено изъять после выплаты компенсации. У ТЦ «Куйлюк» фактическая площадь составляет 3,5 га, объекты дехканского рынка имеют общую площадь более 5,3 га.
Согласно данным ЕГРПО, рынок «Куйлюк» сейчас принадлежит Центру по управлению муниципальными активами при хокимияте Ташкента (85,2%) и «Эркин савдо ва мехнат жамоаси» (14,8%).
Доли в Triumvirat-Qurilish, с 2008 года занимающейся арендой и управлением нежилыми помещениями, распределены между Шерзодом Турсунмуродовым (33,3%), Юсуфжоном Саиповым (33,4%) и Атхамом Мирзахмедовым (33,3%).
Что будет с рынком «Куйлюк», пока неизвестно. В декабре 2021 года хокимият Ташкента сообщал, что в связи с расширением автомобильной развязки дехканский рынок и прилегающие к нему площади оптовой торговли будут перенесены в торговый центр Food City, расположенный в 6,5 км от Куйлюка в Ташкентской области.
Это решение, принятое ещё в 2017 году, вызвало недовольство предпринимателей рынка, которые пытались перекрыть дорогу перед рынком. Они выразили обеспокоенность тем, что перенос рынка приведёт к потере покупателей и падению торговли, особенно в сезон, когда идёт активная продажа сельхозпродукции.
Осенью 2017 года к массиву «Куйлюк» и одноимённому рынку было начато строительство надземной линии метро. Она была запущена в августе 2020 года. Линия, проходящая по земле параллельно Ташкентской кольцевой автодороге, преградила съезд с улицы Фаргона йули на ТКАД. Планируемая к строительству развязка, судя по эскизам, восстановит эту связь. Её презентовали президенту 15 ноября.
«Газета.uz» сообщала, что Food City связан с Дилмураджоном Батыровичем Парпиевым (фамилия и отчество совпадают с именем и фамилией бывшего главы ГНК Батыра Парпиева) и Тохиром Мирахимовичем Шариповым.