30 июнь куни Россия Украинанинг Қора денгиздаги «Змеиный» оролидан ўз қўшинларини олиб чиқди. РФ Мудофаа вазирлиги бу «яхши ният қадами сифатида» қилинганини ва Россия Қуролли кучлари «оролда ўз вазифаларини бажарганини» таъкидлади.
«Шундай қилиб, Россия Федерацияси БМТнинг Украина ҳудудидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш учун гуманитар йўлак ташкил этиш бўйича саъй-ҳаракатларига тўсқинлик қилмаётганини жаҳон ҳамжамиятига намойиш этди», — дея маълум қилди РФ Мудофаа вазирлиги.
Май ойида БМТ бош котиби Антониу Гутерриш Россияни Украина портларидан ғалла хавфсиз олиб чиқилишини таъминлашга чақирганди. Украина фермерларининг сўзларига кўра, урушдан олдинги даврда экспортнинг 90 фоизи — ҳар ойда 5 млн тоннага яқин дон ушбу портлар орқали олиб кетилган.
РФ Мудофаа вазирлиги баёнотида шундай дейилади: «Энди сўз Украина томонида, у ҳали ҳам ўз қирғоқлари яқинидаги Қора денгиз соҳилларини, шу жумладан порт акваторияларини миналардан тозаламаяпти».
«Змеиный» — Қора денгиздаги қуруқлик майдони 0,2 кв. кмдан иборат бўлган ва соҳилдан 35 км масофада жойлашган орол. Орол учун жанглар урушнинг биринчи куни — 24 февралда рус қўшинлари томонидан ўққа тутилиб, босиб олиниши билан бошланган. 14 апрель куни Россия Қора денгиз флотининг флагмани, уни қўлга олишда иштирок этган «Москва» крейсери «Змеиный» яқинида чўкиб кетди. Украина томони кема Украина соҳилидаги кемаларга қарши «Нептун» комплексидан иккита ракета ёрдамида урилганини маълум қилди. Россия томонининг хабар беришича, ёнғиндан кейин кемада портлаш содир бўлган.
Украина президенти Владимир Зеленский ўз баёнотида шундай деганди: «Бугунги куннинг асосий сўз — „Змеиный“. Эҳтимол, Змеиный ҳақида яна рус кемаси оролга келган вақтида кўп гапирилгандир. Кейин кема абадиятга жўнаб кетди — энди эса орол яна озод».
«Змеиный» ороли — стратегик нуқта ва бу Қора денгиздаги вазиятни сезиларли даражада ўзгартиради. Бу ҳали хавфсизликни кафолатламайди, душман қайтиб келмаслигини ҳам кафолатламайди. Аммо бу аллақачон босқинчиларнинг ҳаракатларини чеклай бошлади. Қадамба-қадам уларни денгизимиздан, заминимиздан, осмонимиздан ҳайдаб чиқарамиз", — деди у.

30 июня Россия вывела свои войска с украинского острова Змеиный в Чёрном море. Министерство обороны РФ заявило, что это сделано «в качестве шага доброй воли» и что Вооруженные силы России «завершили выполнение поставленных задач на острове».
«Тем самым мировому сообществу продемонстрировано, что Российская Федерация не препятствует усилиям ООН для организации гуманитарного коридора по вывозу сельскохозяйственной продукции с территории Украины», — отметили в Минобороны РФ.
В мае с призывом к России разблокировать порты Украины, чтобы страна могла экспортировать зерно по морю, обращался генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш. По данным украинских аграриев, в довоенный период через эти порты проходило 90% экспорта с ежемесячной отгрузкой около 5 миллионов тонн зерновых.
В Минобороны РФ заявили: «Теперь слово за украинской стороной, которая до сих пор не разминирует побережье Чёрного моря у своих берегов, включая припортовые акватории».
Змеиный — маленький каменистый остров с территорией 0,2 кв. км в Чёрном море в 35 км от побережья. Бои за остров начались в первый день войны 24 февраля, когда он был обстрелян и занят российскими войсками. 14 апреля недалеко от Змеиного затонул участвовавший в его захвате флагман российского Черноморского флота крейсер «Москва». Украинская сторона сообщила, что по кораблю попали две ракеты украинского берегового противокорабельного комплекса «Нептун». По версии российской стороны, на судне после пожара произошёл взрыв.
Президент Украины Владимир Зеленский в своём заявлении сказал: «Главное слово сегодня — „Змеиный“. Наверное, так же много говорили о Змеином только в тот день, когда туда прибыл русский корабль. Потом и корабль отбыл — навсегда, а теперь и остров снова свободен».
«Остров Змеиный — это стратегический пункт, и это значительно меняет ситуацию в Чёрном море. Это ещё не гарантирует безопасность, это ещё не гарантирует, что враг не вернется. Но это уже ограничивает действия оккупантов. Шаг за шагом мы вытесним их с нашего моря, с нашей земли, с нашего неба», — заявил он.