1 июлдан бошлаб Ўзбекистон маҳаллаларида оилалар ва аёлларни камбағалликдан чиқариш учун комплекс ёндашув ва «оилабай» тамойили асосида ижтимоий хизматлар кўрсатиш тизимини босқичма-босқич жорий этиш бошланади. Бу президентнинг 30 июндаги қарорида назарда тутилган.
Маҳаллаларда ижтимоий хизматларни жорий этиш бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров бошчилигидаги Бош прокурор ўринбосари, вазир ўринбосарлари ҳамда аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, соғлиқни сақлаш, аҳолини қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича масъул бошқарма раҳбарлари, қолаверса, маҳалла ва кекса авлод вакиллари, тиббий-ижтимоий хизматлар агентлиги вакилларидан иборат республика штаблари томонидан мувофиқлаштирилади.
Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси республика штабининг ишчи органи бўлиб, ҳудудий штаблар ҳам ташкил этилади.
Аввароқ, 2022 йилда Ижтимоий ҳимоя вазирлигини ташкил этиш режалаштирилганди. БМТ агентликлари ва экспертлари аҳолининг барча қатламлари учун ижтимоий ҳимоя, ёрдам ва хизматларни мувофиқлаштириш ваколати ва функцияларига эга бўлган бундай ташкилот зарурлигини бир неча бор таъкидлаган.
Штаб маҳаллаларда оилалардаги ижтимоий муаммоларга комплекс ёндашиш тизимини йўлга қўйиш, шунингдек, оилаларни иқтисодий ночор аҳволдан олиб чиқиш ва уларни меҳнат даромади манбаи билан таъминлаш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, фаол хотин-қизлар билан мулоқот қилиш чораларини кўради.
Фаол аёлларнинг роли
Маҳалладаги фаол аёл (Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитасига бўйсунувчи) зиммасига қўшимча вазифалар юкланган:
- ҳар бир хонадоннинг аҳволини ўрганиш ва оилалардаги реал аҳволни, уларнинг ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжини аниқлаш;
- ижтимоий ёрдамга муҳтож ҳар бир оила учун индивидуал ижтимоий ҳимоя режасини ишлаб чиқиш;
- ижтимоий хизматлар кўрсатиш устидан доимий назоратни амалга ошириш;
- оилаларнинг мураккаб ва юқори технологияли тиббий операцияларга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг протез-ортопедия буюмларига ва бошқа ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжлари юзасидан тавсиялар ва аризалар бериш;
- ижтимоий ҳимояга масъул бўлган барча бўлимлар томонидан ижтимоий хизматлар кўрсатилишини назорат қилиш.
Ҳужжатда ижтимоий хизматлар кўрсатиш заруриятини ўрганиш ва қарор қабул қилиш механизми қуйидагича кўрсатилган:
- Фаол хотин-қизлар кўрсатилаётган еҳтиёжлар ва хизматларни, шунингдек оилаларнинг аҳволини ўрганади ва ҳар икки ҳафтада ҳудудий штабга маълумотлар киритади: ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёж, оилаларга аниқ ижтимоий хизматлар кўрсатиш, бу борадаги тавсия ва аризалар тўғрисида маълумот беради.
- Оилаларнинг мураккаб ва юқори технологияли операцияларга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг протез-ортопедия буюмлари ва бошқа шу каби ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжларини қондириш, шунингдек, маҳаллалардаги хонадонлар ҳолатини мониторинг қилиш, мурожаатлар асосида ижтимоий хизматларни ўз вақтида ва сифатли кўрсатади.
- Вилоят штаблари бу маълумотларни умумлаштириб, икки кун муддатда республика штабига юборади. Мувофиқлаштирувчи штаб олинган маълумотлар асосида уч кун муддатда ижтимоий хизматга ҳақиқатан ҳам муҳтож оилаларга масъул ходим — ҳудудий штаб аъзоси томонидан манзилли ижтимоий хизматлар кўрсатишни ташкил этади.
Ягона реестрда «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули
Жорий йилнинг 1 августига қадар Ягона ижтимоий ҳимоя реестри доирасида «Маҳаллада ижтимоий хизмат кўрсатиш» модулини жорий этиш режалаштирилган.
Фаол хотин-қизларнинг модул билан ишлаши учун Халқаро тараққиёт ассоциацияси иштирокида «Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини мустаҳкамлаш» лойиҳаси доирасида имтиёзли кредитлар ҳисобидан планшетлар харид қилинади.
1 августдан синов лойиҳаси сифатида Сурхондарё вилоятидаги маҳаллаларда «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули орқали хизматлар кўрсатиш жорий этилади. Бу ноябрь ойидан бутун Ўзбекистон бўйлаб тарқатилиши керак.

С 1 июля в махаллях Узбекистана начнут поэтапно внедрять систему организации социальных услуг на основе комплексного подхода и по принципу «оилабай» для выведения семей и женщин из бедности. Это предусмотрено постановлением президента от 30 июня.
Координировать внедрение соцуслуг в махаллях будет республиканский штаб под руководством заместителя премьер-министра Джамшида Кучкарова и в составе заместителя генерального прокурора, заместителей министров и руководителей ведомств, ответственных за оказание социальной помощи и защиты — здравоохранения, поддержки махалли и старшего поколения, агентства медико-социальных услуг и других.
Рабочим органом республиканского (координационного) штаба будет Государственный комитет семьи и женщин, будут созданы и региональные штабы.
Ранее планировалось в 2022 году создать единое ведомство, ответственное за социальную защиту. Агентства ООН и специалисты неоднократно указывали на необходимость такого ведомства, имеющего полномочия и функции координации социальной защиты, помощи и услуг всех слоёв населения.
Штаб будет налаживать систему комплексного подхода к социальным проблемам в семьях, а также принимать меры по выведению семей из экономически неблагополучного состояния и обеспечению их источником трудовых доходов, вести пропаганду здорового образа жизни, взаимодействовать с женскими активистами в махаллях.
Роль женских активистов
На женского активиста махалли (подчиняется Государственному комитету семьи и женщин) возложены дополнительные задачи:
- изучать состояние каждого домохозяйства и выявлять реальное положение в семьях и их потребности в социальных услугах;
- разрабатывать индивидуальный план социальной защиты каждой семьи, нуждающейся в социальной помощи;
- вести постоянный контроль за оказанием соцуслуг;
- подавать рекомендации и заявки по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных медицинских операциях, людей с инвалидностью — в протезно-ортопедических изделиях и других соцуслугах;
- вести мониторинг за предоставлением соцуслуг всеми ведомствами, ответственными за социальную защиту.
Механизм изучения и принятия решения о необходимости оказания социальной услуги прописан в документе так:
- Женские активисты будут изучать потребности и оказываемые услуги, а также состояние семей, и каждые две недели вносить в региональные штабы сведения: о потребности в соцуслугах, оказании конкретных соцуслуг семьям, рекомендациях и заявках по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных операциях, людей с инвалидностью — в протезно-ортопедических изделиях и других подобных соцуслугах, а также о наблюдении за состоянием домохозяйств в махаллях, своевременном и качественном предоставлении соцуслуг на основе обращений.
- Региональные штабы будут обобщать эту информацию и в двухдневный срок направлять в республиканский штаб. Координационный штаб на основе поступивших сведений в трехдневный срок организует оказание адресной соцуслуги ответственным работником — членом регионального штаба семьям, действительно нуждающимся в соцуслуге.
Разработка и внедрение системы организации соцуслуг в махаллях осуществляется при сотрудничестве и поддержке ЮНИСЕФ и Всемирного банка. Международные организации оказывают содействие в повышении квалификации женских активистов, разработке и внедрении модуля «Социальная служба в махалле».
Модуль «Социальная служба в махалле» в Едином реестре
До 1 августа планируется внедрить модуль «Социальная служба в махалле» в рамках Единого реестра социальной защиты.
Для работы женских активистов с модулем за счёт льготных кредитов в рамках проекта «Укрепление системы социальной защиты населения» с участием Международной ассоциации развития будут приобретены планшеты.
С 1 августа в качестве пилотного проекта оказание соцуслуг посредством модуля «Социальная служба в махалле» будет внедрено в махаллях Сурхандарьинской области. С ноября она должна быть распространена по всему Узбекистану.