Қорақалпоғистон пойтахти Нукус шаҳрида 1 июль куни кундузи жамоат фаоли Даулетмурат Тажимуратовнинг ҳибсга олиниши ортидан оммавий намойишлар бўлиб ўтди. Ундан олдин эса республика аҳолиси Қорақалпоғистоннинг суверен мақомига оид ўзгартиришларни Ўзбекистон Конституциясига киритишга қарши бир неча кунлик яккахон ва жамоавий норозилик чиқишлари кузатилганди.
Ушбу кунлар давомида ҳудудда аввал мобил, кейин эса стационар интернет чекланганди. Қорақалпоғистон ва Ўзбекистон расмийлари воқеалар юзасидан изоҳ ва аҳолининг чиқишларига очиқ жавоб бермади. 1 июль кечасигача.
Жума куни Қорақалпоғистон парламенти раҳбари Мурат Камалов намойишчилар олдига келиб, Даулетмурат Тажимуратов билан бирга ўзининг машинасининг устига чиқиб, намойишчиларга мурожаат қилганида, вазият тинчлангандек туюлганди. Ўша куни одамлар «уларни эшитишгани ва ўз мақсадига эришганидан кўнгли тўлиб» тарқала бошлади, дея бизга телефон орқали маълум қилди воқеа жойида бўлган нукуслик фуқаро.
Барча суҳбатдошлар бир хил фикрни айтишмоқда: одамлар дўстона кайфиятда бўлишган, кун исиб кетгани учун яқин жойдаги дўконлар эгалари барчага, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларига ҳам сув тарқатган.
1 июль куни кечаси ИИВ «Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида айрим фуқаролар, республикада амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотларни нотўғри талқин қилишлари оқибатида, кутилмаганда кўча юришларини ташкил қилиб, Нукуснинг Марказий деҳқон бозорида тўпланиб, намойишлар уюштиришганини» маълум қилди. Шундан сўнг, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг куч ва воситалари жалб этилиб, жамоат тартиби тикланди ва «фуқароларнинг қонунбузарлик ҳолатларига йўл қўймасликлари ва барча мурожаатлари ўрнатилган тартибда кўриб чиқилиши бўйича тушунтириш ишлари олиб борилмоқда», — дейилганди хабарда.
Бироқ, кеч тушиши билан Жўқорғи Кенгес биноси олдида «биз барчамиз қўрққан ҳодиса бошланди», деб сўзлаб беради воқеага гувоҳ бўлганларнинг бири. Унинг сўзларига кўра, одамлар уй-уйига тарқалаётган вақтда Жўқорғи Кенгес томонга тахминан бошқа ҳудудлардан келаётган одамлар ҳаракатланиб кетаётганди.
Бу вақтга келиб, интернетда — асосан хорижий ресурсларда — Нукусда содир бўлаётган воқеалар тасвирланган фотосуратлар ва видеороликлар тарқала бошлади. Ишончли ахборот йўқлиги боис, турли хил тахмин ва уйдирмалар пайдо бўлди.
Барчаси бошланиб кетишига нима сабаб бўлганини айтиш қийин. Гувоҳларнинг айтишича, одамлар уларни фикридан қайтаришга уринишган бўлса-да, улар бино ичкарисига киришга ҳаракат қилган, қандайдир ёш йигитлар Бердақнинг ҳайкали устига байроқ билан чиқиб олишган ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари уларни тўхтатишга ҳаракат қилишган. Воқеалар кетма-кетлигини эса тергов жараёни аниқлаши керак.
Қайсидир вақт портлашлар овозлари эшитила бошлади — бу эҳтимол, кўздан ёш оқизувчи шашкаларнинг овози эди. Одамлар қоча бошлашди. Кимдир шашкани ушлаб олиб, қайтариб отди. Айрим шашкалар эса портлаб, одамларга жароҳат етказди. Ўша куни интернетда жароҳатланганлар ва камида икки киши ҳалок бўлгани тасвирланган видеолар тарқала бошлади.
Биз ўша куни бир қанча маҳаллий аҳоли вакиллари билан телефон орқали гаплашдик — унда портлашлар, тахминан резина ўқлар товушлари, бақир-чақир ва сирена овозларини эшитиш мумкин эди. Нукусликлар фарзандлари қўрқишгани ва уларни бу фейерверкларнинг овози эканлигини айтиб, овутишганини сўзлаб беришди.
Эртаси куни тонгда одамлар яна Нукус марказида йиғилаётгани ҳақида хабарлар тарқала бошлади. Портлашлар ва ўқ товушлари кун давомида тўхтамади. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар одамларни тарқатиб юбориш учун сув пурковчи машиналар (водомёт), кўздан ёш оқизувчи газ, резина ўқлардан фойдаланишди — тармоқларда буни тасдиқловчи кўплаб фото ва видеолар мавжуд.
Тасвирларда, шунингдек, намойишчилар ҳуқуқ-тартибот органлари ходимларини ҳақоратлаб бақираётгани ҳамда шашкалар ва бошқа нарсаларни ўзларига қайта отаётганини кўриш мумкин. Бу қандай вазиятда юзага келгани ва ундан олдин нима содир бўлганини қисқа видеолардан англаш мушкул.
Кечаси Нукусга Ўзбекистон президенти учиб борди. У Жўқорғи Кенгес депутатлари билан учрашиб, Конституцияда Қорақалпоғистоннинг мақомини ўзгартиришни ўзлари таклиф қилгани ва тасдиқлашганини танқид қилди. Шунингдек, у одамларнинг норозилиги ҳақида хабар бермаганлиги учун депутатларга танбеҳ берди. «Қорақалпоқ халқи норози бўлса, бирорта модда ҳеч қачон ўзгармайди», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўша куниёқ республикада фавқулодда ҳолат эълон қилиш тўғрисидаги фармон имзоланди. Якшанба, 3 июль куни президент яна Нукусга борди.
Ушбу ўтган кунлар давомида Қорақалпоғистон аҳолиси бизга қўнғироқ қилиб, «у ерда нима бўлаётгани ҳақида ҳақиқатни сўзлаб беришимизни» илтимос қилишди. «Барчага биз провокатор, сепаратист эмаслигимизни, биз оддий одамлар эканлигимиз, фақатгина бизни тинглашларини хоҳлашимизни айтинглар», — дея кўз ёшлари билан сўради бир аёл.
Якшанба куни эрталаб «Газета.uz» мухбири Шуҳрат Латипов Нукусга етиб борди. У шаҳар бўйлаб юриб, сўнгги кунлардаги воқеалар оқибатларини фотокамерага мухрлади.
Ҳозирда шаҳар тинч, портлаш ва ўқ товушлари бошқа эшитилмаяпти. Кўчаларда ҳуқуқ-тартибот ходимлари ва ҳарбийларни кўриш мумкин. Эрталаб автомобиллар кўп эмас эди, кундузи эса сони орта бошлади. Интернет вақти-вақти билан ёқилмоқда, бироқ, асосан унга киришнинг имкони йўқ. Телефон алоқаси ва SMS ишлаяпти. Соат 18:00 га келиб, кўчалар блокпостлар олиниб, транспорт ҳаракати тиклана бошланди.
Марказдан узоқроқ кўчаларда шиналар ёнаётгани, қонлар излари, устки ва оёқ кийимлар, шашкалар қолдиқлари, патронларнинг гильзаларини кўриш мумкин. Тиббиёт муассасаларида яраланганлар кўп. Шифокорларнинг сўзларига кўра, 2 июль куни тез ёрдам машиналари жароҳатланганларни тез-тез олиб келиб туришган, бугун эса — камроқ.
Маҳаллий аҳоли яқинларини яраланганлар, ҳалок бўлганлар ва ҳибсга олинганлар орасидан қидирмоқда. Баъзиларнинг айтишича, уларнинг фарзандлари, эрлари, қўшнилари кўчада бўлишган ёки озиқ-овқат учун ташқарига чиқишган ва энди уларнинг қаердалиги ҳақида ҳеч нарса маълум эмас. Уларнинг барчаси қуролсиз бўлганликлари таъкидланмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев якшанба куни намойишлар оқибатида аҳоли ва ҳуқуқ-тартибот органлари ходамлари орасида қурбонлар борлигини тасдиқлади. У тартибсизликларда қатнашган айрим кимсалар ҳуқуқ-тартибот органлари ходимлари билан тўқнашувларни келтириб чиқаришга, қўриқланадиган ҳудудларга зўравонлик билан бостириб киришга, биноларга тош ва турли буюмлар отишга, «бир неча гуруҳ қуролларни қўлга киритиш мақсадида Нукус ИИББ ва Миллий гвардия бошқармаси биноларини эгаллаб олишга уринганини» маълум қилди.
Шу куниёқ аҳоли билан учрашувда Нукус ҳокими Утемурат Панаев душанба кунидан бошлаб шаҳарда бозорлар, болалар боғчалари ишлай бошлаши ва жамоат транспорти ҳаракати тикланишини айтди.
«Газета.uz» журналистиканинг барча стандартларига риоя қилишга, эълон қилинаётган барча фактларни қайта текширишга ва расмий органларда мавжуд маълумотларни тасдиқлашга интилади. Шунинг учун ҳам бизнинг мухбиримиз воқеа жойига етиб борди. Бироқ, давлат идораларининг тезкор маълумотлари бўлмаган, шу жумладан вафот этганлар ва яраланганлар статистикаси эълон қилинмаган шароитда, гарчи биз максимал даражада бунинг олдини олишга ҳаракат қилсак-да, баъзи маълумотлар тўлиқсиз ёки хато бўлиши мумкин.

В столице Каракалпакстана Нукусе 1 июля днём прошла массовая демонстрация, последовавшая за задержанием активиста Даулетмурата Тажимуратова. Ей предшествовало несколько дней одиночных и коллективных выступлений жителей республики против поправок в Конституцию Узбекистана, касающихся суверенного статуса Каракалпакстана.
Все эти дни в регионе был ограничен сначала мобильный, а потом и стационарный интернет. Власти Каракалпакстана и Узбекистана не комментировали события и не отвечали публично на выступления жителей. До вечера 1 июля.
Когда к протестующим вышел руководитель парламента Каракалпакстана Мурат Камалов и, взобравшись на свою машину вместе с освобождённым, как сообщалось, Даулетмуратом Тажимуратовым, выступил перед собравшимися, казалось, что ситуация успокоилась. Люди начали расходиться — «довольные, что их услышали и им удалось добиться своего», сообщили нам по телефону жители Нукуса, бывшие на месте.
Все опрошенные рассказывают одно и то же: что люди были настроены дружелюбно, а поскольку было жарко, продавцы близлежащих магазинов раздавали всем воду, в том числе сотрудникам правоохранительных органов.
Вечером МВД Узбекистана заявило, что «некоторые граждане Каракалпакстана в результате неправильного толкования конституционных реформ, проводимых в республике, незапланированно устроили шествия по городу Нукусу, после чего собрались на территории центрального дехканского рынка и организовали незаконную демонстрацию». После задействования сил и средств правоохранительных органов общественный порядок был восстановлен, «с гражданами проводится работа по разъяснению недопустимости нарушений законодательства», — говорилось в сообщении.
Однако с наступлением темноты у здания Жокаргы Кенеса «началось то, чего мы все так опасались», рассказал один из очевидцев. По его словам, которые совпадают со словами других собеседников, когда люди шли по домам, к зданию Жокаргы Кенеса направлялись другие люди, предположительно прибывшие из регионов.
К этому времени в интернете — преимущественно на зарубежных ресурсах — начали появляться фотографии и видеоролики с происходящим в Нукусе. В отсутствие достоверной информации появились различные предположения и инсинуации.
Что стало триггером, сказать сложно. Очевидцы сообщают, что некоторые люди пытались войти в здание ЖК, несмотря на то, что их отговаривали находившиеся рядом, что какие-то молодые ребята полезли с флагами на памятник Бердаху, что сотрудники правоохранительных органов пытались их остановить. Последовательность событий должно установить расследование.
В какой-то момент начали раздаваться взрывы — это, вероятно, были шашки со слезоточивым газом. Люди начали разбегаться. Кто-то ловил шашки и бросал обратно. Некоторые шашки взрывались в руках у людей, приводя к травмам. В тот день в интернете циркулировали видео с пострадавшими и минимум двумя умершими.
Мы говорили по телефону с несколькими жителями в ту ночь — в трубке можно было слышать взрывы и выстрелы — предположительно резиновыми пулями, крики и звуки сирен. Нукусцы рассказывают, что детям было страшно, они успокаивали их, говоря, что это звуки фейерверков.
На следующее утро начали поступать сообщения, что Даулетмурат Тажимуратов, отпущенный вечером, снова задержан и люди опять собираются в центре Нукуса. Взрывы и стрельба не прекращались весь день — они были слышны за несколько километров от центра. Правоохранительные органы для разгона людей применяли водомёты, слезоточивый газ, резиновые пули — в сети есть множество фотографий и видео, подтверждающих это.
На записях также видно, что демонстранты выкрикивают оскорбления в адрес правоохранительных органов и бросают в них обратно шашки, а также различные предметы. В каком контексте это происходило и что этому предшествовало, по обрывочным роликам установить сложно.
Вечером в Нукус прилетел президент Узбекистана. Он провёл встречу с депутатами Жокаргы Кенеса и отчитал их за то, что они сами предложили и одобрили поправки в Конституцию о статусе Каракалпакстана. Он также упрекнул их в том, что они не сообщили ему о недовольстве людей. «Если каракалпакский народ недоволен, ни одна статья никогда не будет изменена», — заявил глава государства. Это заявление снизило напряжение в обществе.
В тот же день он подписал указ о введении в республике на месяц чрезвычайного положения. В воскресенье, 3 июля, президент вновь прибыл в Нукус.
Все прошедшие дни нам звонили жители Каракалпакстана с просьбой «рассказать правду о том, что там происходит». «Скажите всем, что мы не провокаторы, не сепаратисты, мы обычные люди, мы просто хотим, чтобы нас выслушали», — со слезами просила одна женщина.
Утром в воскресенье в Нукус приехал корреспондент «Газеты.uz» Шухрат Латипов. Он прошёлся по городу и запечатлел последствия событий последних дней.
В городе сейчас спокойно, взрывов и выстрелов больше не слышно. На улицах видны сотрудники правоохранительных органов и военные. Автомобилей утром было не так уж много, днём их стало больше. Интернет включается периодически, но в основном он недоступен. Телефонная связь и SMS работают. К 18:00 на центральных улицах были сняты блокпосты и возобновлено движение транспорта.
На улицах подальше от центра были видны горевшие покрышки, следы крови и воды из водомётов, одежда и обувь, куски шашек и гранат, гильзы от патронов. В медучреждениях много раненых. Врачи говорят, что 2 июля скорые с ранеными приезжали очень часто, сегодня — реже.
Жители ищут родных среди пострадавших, погибших и задержанных. Некоторые рассказывают, что их дети, мужья, соседи просто находились на улице или вышли за продуктами, а сейчас о них ничего неизвестно. Они заявляют, что все они были безоружными.
Президент Шавкат Мирзиёев в воскресенье подтвердил, что в результатов протестов есть жертвы и среди мирного населения, и среди сотрудников правоохранительных органов. Он сообщил, что «отдельные участники беспорядков пытались совершить столкновения с сотрудниками правоохранительных органов, вторгнуться в охраняемые территории, бросали камни и разные предметы в здания», а «несколько групп совершили попытку захвата зданий ГУВД Нукуса и управления Национальной гвардии с целью завладения оружием».
В этот же день на встрече с жителями хоким Нукуса Утемурат Панаев сообщил, что с понедельника в городе вновь начнут работать рынки, детсады и будет ездить общественный транспорт. Между тем, горожане сообщают, что из-за отсутствия интернета в магазинах не работают терминалы, но продавцы отпускают продукты, записывая данные покупателей. Жители также переживают, как они получат зарплаты на свои карты, если интернет и дальше не будет работать.
«Газета.uz» стремится придерживаться всех стандартов журналистики, перепроверять все публикуемые факты и подтверждать имеющуюся информацию в официальных органах. Для этого наш корреспондент и отправился на место событий. Однако в условиях отсутствия оперативной информации от государственных органов, в том числе о количестве погибших и пострадавших, часть информации может быть неполной или ошибочной, хотя мы стараемся этого максимально избежать.
Как всегда, мы выступаем за максимальную открытость и постоянный диалог властей всех уровней с населением, который мог бы предотвратить трагедию.