Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Давлат раҳбарлари жорий йил июнь ойида Тошкент шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашув якунида эришилган келишувлар ижросининг боришини кўриб чиқдилар.
Суҳбат аввалида Тожикистон президенти Ўзбекистон раҳбарининг Қорақалпоғистонда барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади.
Дўстлик, яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Савдо, транспорт ва саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли қўшма лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Тошкент ва Душанбе шаҳарлари ўртасида йўловчи поездлари қатнови йўлга қўйилгани, Зарафшон дарёсида Яван ГЭСи қурилиши лойиҳаси бўйича амалий ишлар бошлангани мамнуният билан қайд этилди.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашуви юзасидан фикр алмашилди.
Тожикистон раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, президентлар минтақавий хавфсизлик масалалари, икки давлатнинг минтақавий ва халқаро ташкилотлар доирасидаги ўзаро ҳамкорлиги юзасидан ҳам фикр алмашган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 июля провел телефонный разговор с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, сообщила пресс-служба главы государства.
Лидеры двух стран рассмотрели ход реализации достигнутых договоренностей по итогам прошедшей в июне в Ташкенте встречи на высшем уровне.
В начале разговора президент Таджикистана выразил поддержку усилиям главы Узбекистана по обеспечению стабильности и устойчивого развития в Каракалпакстане.
Отдельное внимание уделено вопросам укрепления отношений стратегического партнерства и союзничества.
Подчёркнута важность продвижения совместных и взаимовыгодных проектов в сфере торговли, транспорта промышленности, энергетики, сельского хозяйства и в других областях.
Президенты с удовлетворением отметили запуск железнодорожного пассажирского сообщения между Ташкентом и Душанбе и начало работы по проекту строительства Яванской ГЭС на реке Зарафшан.
Состоялся обмен мнениями по предстоящей очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
По данным пресс-службы таджикистанского лидера, президенты также обменялись мнениями по проблематике региональной безопасности, а также взаимодействию двух стран в рамках региональных и международных организаций.