Президент Шавкат Мирзиёев 8 июль куни геология соҳасидаги натижалар ва йил якунигача бўлган режалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Йиғилишда ерости қазилмаларига солиқ ставкалари пасайтирилиб, соҳада хусусий инвесторларга йўл очилгани қайд этилди. Конларни аукцион орқали сотиш ҳисобига, 1,4 млрд доллар инвестиция киритиш бошланди.
«Навойуран» давлат корхонаси трансформацияси доирасида технологик жараён ва молиявий ҳисоботларни халқаро стандартларга ўтказиш, уран ишлаб чиқариш ҳажми ҳамда захирасини 2030 йилгача 2 баробар ошириш режалаштирилган. Жумладан, қўшимча захираларни 65,8 минг тонна уранга, ишлаб чиқаришни эса 45,4 минг тоннага ошириш режалаштирилган. Бунинг учун 460 млн доллар сармоя киритилиши режалаштирилган.
Давлат раҳбари бу ишларни самарали ташкил этиш учун «Навоийуран»да лойиҳа офиси очиш, чет эллик мутахассисларни жалб қилиб, кадрлар малакасини ошириш кераклигини таъкидлади.
Рангли ва ноёб металли конларни ўзлаштириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Бу борада геологик қидирув майдонлари кенгайтирилган. Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳузурида «Янги кон» компаниясини ташкил этиш кўзда тутилган. Бу компания литий, алюминий, магний, графит ва бошқа нодир металларни ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳалари ижросини ташкиллаштиради.
Ерости сувлари масаласида сўнгги йилларда 21 та туманда ерости сувининг сатхи 20 метргача пасайиб кетгани айтилди. Шунга қарамасдан, жойларда ноқонуний сув қазиш ҳолатлари аниқланмоқда. 2021 йилнинг ўзида 1,2 мингта ноқонуний қудуқ бурғилаш ҳолати аниқланган.
Шу боис президент ерости сувларидан оқилона фойдаланишни ташкил этиш бўйича топшириқлар берган эди. Айни мақсадда ерости сувларини самарасиз ишлатганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Хусусан, жисмоний шахслар учун жазони амалдаги БҲМнинг 2−5 бараваридан (600 минг сўмдан 1,5 млн сўмгача) 30−50 бараваригача (9 млн сўмдан 15 млн сўмгача), юридик шахслар учун эса — 5 -7 та БҲМдан (1,5 млн сўмдан 2,1 млн сўмгача) 50−100 та БҲМгача (15 млн сўмдан 30 млн сўмгача) қаттиқлаштириш кўзда тутилган. Йил давомида қоидабузарлик такрорланган тақдирда, жарималар миқдори жисмоний шахслар учун 50−70 БҲМ, юридик шахслар учун 100−150 БҲМ (ҳозирги 5−7 ва 7−10 БҲМ) бўлади.
Шунингдек, Бухоро, Жиззах, Самарқанд, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида ерости суви захирасини ошириш чоралари кўрилаётгани айтилди.
Қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий қилиш, Қашқадарёда бу бўйича кластер ташкил этишга қаратилган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
«Умуман, геология иқтисодиётнинг ўсишига асосий туртки берадиган соҳа. Бу борадаги салоҳиятини тўлиқ ишга солиш керак», — деди давлат раҳбари.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 июля провел совещание по результатам в области геологии и планам отрасли на период до конца года, сообщила пресс-служба главы государства.
На мероприятии отмечалось, что снижение ставок налогов за пользование недрами открыло путь для частных инвесторов. За счет реализации месторождений через аукцион начато инвестирование 1,4 млрд долларов.
В рамках трансформации государственного предприятия «Навоиуран» планируется перевести технологический процесс и финансовую отчетность на международные стандарты, удвоить объем добычи и запасов урана к 2030 году. В частности, планируется нарастить дополнительные резервы на 65,8 тысячи тонн урана, а производство — на 45,4 тысячи тонн. Для этого намечено инвестировать 460 млн долларов.
Глава государства подчеркнул, что для эффективного выполнения этих мероприятий необходимо открыть проектный офис в «Навоиуране», привлечь иностранных специалистов и повысить квалификацию кадров.
Президент также обсудил освоение месторождений цветных и редких металлов. Площадь геологоразведочных работ по этим видам сырья была расширена. Планируется создание компании «Янги кон» при Фонде реконструкции и развития Узбекистана. Эта компания займется реализацией инвестиционных проектов по добыче лития, алюминия, магния, графита и других редких металлов.
Что касается водных ресурсов, то за последние годы уровень грунтовых вод в 21 районе понизился до 20 метров от поверхности. Несмотря на это, на местах наблюдается несанкционированное бурение скважин на воду. Только в 2021 году выявлено 1200 таких случаев.
Президент ранее поручил организовать рациональное использование подземных вод. Для этого был разработан проект закона об усилении ответственности за неэффективное пользование подземными водами. В частности, планируется ужесточить наказание для физических лиц с текущих 2−5 базовых расчётных величин (от 600 тысяч до 1,5 млн сумов) до 30−50 БРВ (от 9 млн до 15 млн сумов), а для юридических лиц — с 5−7 БРВ (от 1,5 млн до 2,1 млн сумов) до 50−100 БРВ (от 15 млн до 30 млн сумов). При повторном нарушении в течение года штраф составит 50−70 БРВ для физлиц, 100−150 — для юрлиц (вместо текущих 5−7 и 7−10 БРВ соотвественно).
Также представлена информация о широком внедрении возобновляемых источников энергии и создании соответствующего кластера в Кашкадарье.
В целом геология является основной движущей силой экономического роста. Необходимо в полной мере использовать ее потенциал, — сказал глава государства.