12 июль куни NASA дунёдаги энг кучли космик телескопи James Webb («Жеймс Уэбб») томонидан коинотдан олинган биринчи тўлиқ рангли суратларни тақдим этди.
Бу орбитал телескоп томонидан инфрақизил диапазонда тўпланган илмий маълумотлар узатилишининг бошланишидир. Коинот телескопи 2021 йилда ишга туширилган бўлиб, лойиҳани тайёрлаш учун 25 йил вақт ва 10 млрд доллар сарфланди.
Ҳозирда телескоп Ердан 1,5 млн км узоқликдаги Лагранж нуқтаси L2 (Қуёш-Ер системасидаги тортишиш кучлари бир-бирини мувозанатлаб турадиган ва кичик объектлар қолиши мумкин бўлган беш нуқтадан бири) «туриб турибди». «Жеймс Уэбб» тасвирларининг дастлабки бештасида коинотнинг турли қисмлари ҳайратланарли даражада батафсил акс этган. NASA уларга телескоп қандай ишлаши ҳақида тафсилотларни илова қилган ҳолда уларга чиройли тавсифлар бериб чиққан.
Карина туманлигида (Carina Nebula) юлдузнинг туғилиши
Мазкур пейсаж — Карина юлдуз туркумидаги NGC 3324 эмиссия туманлигининг йирик газ пуфакчасининг чеккаси бўлиб, у қизғин юлдуз шаклланиши жараёнини бошдан кечирмоқда. Кўринишидан уч ўлчамли бўлиб кўринган расм «Космик қоялар» деб номланади — ва ойдин оқшомдаги қояли тоғларга ўхшайди.
Тасвирдаги энг баланд «чўққилар» тахминан 7 ёруғлик йили (ёруғлик йили — ёруғликнинг юлиан тақвими бўйича бир йил (365,25 кун) давомида вакуумда ўтадиган масофаси ва 9,46 трлн км га тенг). NGC 3324 туманлигининг ўзи Ердан тахминан 7600 ёруғлик йили узоқликда жойлашган бўлиб, уни жанубий яримшарда Карина юлдуз туркуми таркибида кузатиш мумкин.
Юлдуз пайдо бўлишининг энг эрта ва энг тез фазаларини тасвирга олиш қийин, бироқ «Уэбб»нинг ўта сезгирлиги, фазовий ўлчамлари ва визуализация имкониятлари ушбу мураккаб ҳодисалар хроникасини юритиши мумкин, дея қайд этди NASA.
Қора туйнук эволюцияси
Ушбу расмда 1877 йилда астрономлар томонидан кашф этилган Пегас юлдуз туркумидаги бешта визуал қўшни галактикалар гуруҳи бўлган Стивен квинтети акс этган. Расм 150 миллиондан ортиқ пикселни ўз ичига олади ва 1000 га яқин файлдан бирлаштирилган.
Гарчи улар «бешлик» деб аталса-да, фақат тўртта галактика бир-бирига жуда яқин ва ўзаро боғланган. Бешинчи, энг чап томондаги галактика қолган тўрттасига нисбатан олдинроқ туради. Ундан Ергача бўлган масофа «атиги» 40 млн ёруғлик йили, қолган тўртта галактика эса тахминан 290 млн ёруғлик йили масофасида жойлашган.
Тасвирда — миллионлаб ёш юлдузларнинг ёрқин жамланмалари ҳамда янги туғилган юлдузларнинг юлдуз ҳосил қилувчи ҳудудлари кўриниб турибди. Гравитацион ўзаро таъсирлар туфайли бир нечта галактикаларнинг газ, чанг ва юлдузларнинг кенг думлари узайиб турибди.
Гуруҳдаги энг юқори галактика — NGC 7319 — вазни Қуёшникидан 24 млн марта катта бўлган фаол галактика ядросини, супермассали қора туйнукни ўз ичига олади. У материяни фаол равишда ўзига тортади ва 40 млрд қуёшга тенг ёруғлик энергиясини чиқаради.
Галактикаларнинг яқинлиги астрономларга улар орасидаги қўшилиш ва ўзаро таъсирни кузатиш имкониятини беради, деб таъкидлайди NASA. Олимлар камдан-кам ҳолатларда ўзаро таъсир қилувчи галактикалар қандай қилиб бир-бирида юлдуз ҳосил бўлишини ва бу галактикаларда газнинг қандай қўзғалиши жараёнини бунчалик батафсил кўришади.
Стефан квинтети — барча галактика жараёнлари учун фундаментал бўлган тадқиқотлар учун «ажойиб лаборатория"дир. Олимлар супермассали қора туйнукларнинг озиқланиш ва ўсиш тезлигини тушунишга умид қилишмоқда.
Жанубий Рим туманлиги
«Уэбб» бортидаги иккита камера Жанубий Рим деб номланувчи NGC 3132 сайёра туманлигини суратга олди. Чапдаги тасвир инфрақизилга яқин, ўнгдаги тасвир ўрта диапазонда.
Жанубий ҳалқа Ердан тахминан 2500 ёруғлик йили узоқликда жойлашган. Газ ва чанг булутлари ўлаётган юлдуз томонидан чиқарилади. Улар минг йиллар давомида туманлик марказидаги жуфтликнинг хирароқ юлдузи томонидан чиқарилган. «Уэбб»нинг инфрақизил датчиклари туфайли тасвирлар биринчи марта юлдузнинг чангли парда билан қопланганини кўрсатди.
«Планетар туманликлар ўн минглаб йиллар давомида мавжуд бўлгани сабабли, туманлик ортини томоша қилиш худди ниҳоятда секинлаштирилган фильмни томоша қилиш билан баробар. Юлдуз чиқарган ҳар бир қобиқ тадқиқотчиларга ундаги газ ва чангни аниқ ўлчаш имкониятини беради», дейилади тасвир тавсифида.
Экзосайёра атмосферасидаги сув
Webb қуёшга ўхшаш олис юлдузлар атрофида айланиб юрувчи иссиқ газли гигант сайёралар атмосферасида сувнинг аниқ излари, булутлар ва туман мавжудлигини қайд этди.
WASP-96 b — Сомон йўлидаги (бизнинг Қуёш ва Ерни ўз ичига олган галактика) 5000 дан ортиқ тасдиқланган экзосайёралардан бири. Ушбу экзосайёра Ердан 1150 ёруғлик йили узоқликда Феникс жанубий юлдуз туркумида жойлашган. Қуёш тизимида бу сайёранинг ўхшашлари йўқ.
Спектрография усули атмосферадаги сув буғининг миқдори ва ҳароратини таҳлил қилиш имконини беради.
Коинотнинг энг чуқур ва энг аниқ тасвири
Ушбу расмни 11 июль куни АҚШ президенти Жо Байден намойиш этди. Бу коинотнинг ҳозирги кунгача олинган энг чуқур ва энг аниқ инфрақизил тасвиридир, дея маълум қилди NASA. Уни олиш учун «Жеймс Вебб» 12,5 соат давомида турли тўлқин узунликдаги тўлқинларда узоқ галактикаларнинг ёруғлигини тўплаши керак эди.
SMACS 0723 галактикалар жамланмаси минглаб объектлардан иборат — уларнинг ёруғлиги миллиардлаб йиллар давомида Ерга етиб келган. Ҳозирда ушбу галактикалар ер юзидаги томошабин олдида жуда ёш — Катта портлашдан бир млрд йил ўтгач пайдо бўлади.
«Уэбб биз ҳатто тўғри сўрай олмайдиган саволларга — коинотимиз ва ундаги ўрнимизни яхшироқ тушунишимизга ёрдам берадиган саволларга жавоб топишга кўмаклашади», — дея NASA маъмури Билл Нелсоннинг сўзларидан иқтибос келтиради BBC.
Телескоп томонидан олинган ушбу калибрланган сурат 11 июль куни чоп этилган. NASA буни инфрақизил нурда осмоннинг энг чуқур тасвири деб атади. Уни олиш учун 32 соат керак бўлди.
Тасвирда ёрқин юлдузларнинг олтиталик узун аниқ ажралиб турган дифракцион қирралари (нурлари) «Жеймс Уэбб» телескоп ойнасининг олти бурчакли сегментларининг таъсири ҳисобланади. Юлдузлар ортидаги ёруғ доғлар — минглаб хира галактикалар деярли бутун фонни тўлдириб турибди.
Телескоп ойнаси диаметри 6,5 метрни ташкил қилади. Ойна 18 та тилла суви юритилган олти бурчакли ёзилувчи сегментлардан иборат. Телескопда тўртта илмий ускуна мавжуд: яқин инфрақизил диапазонли камера (NIRCam), яқин инфрақизил диапазонли спектрограф (NIRSpec), ўрта инфрақизил диапазон ускуна (MIRI) ва яқин инфрақизил тепловизор ва юпқа ишора сенсорли нурсиз спектрограф.
Фото: NASA, ESA (Европа космик агентлиги), CSA (Канада космик агентлиги) ва STScI (Космик телескоп ёрдамида коинотни тадқиқ қилиш институти).

12 июля NASA опубликовала первые полноцветные снимки из космоса, сделанные самым мощным космическим телескопом «Джеймс Уэбб» (James Webb).
Это начало трансляции научных данных, собираемых орбитальным телескопом в инфракрасном диапазоне. Космический телескоп был запущен в 2021 году, на подготовку проекта ушло 25 лет и 10 млрд долларов.
Сейчас телескоп «завис» в точке Лагранжа L2 (одна из пяти точек в системе Солнце — Земля, где их гравитационные силы «уравновешивают» друг друга и небольшой объект может оставаться в ней) в 1,5 млн км от Земли. Пять первых снимков «Джеймса Уэбба» — это поражающие детализацией изображения разных уголков Вселенной. NASA дало им красочные описания, снабдив деталями работы телескопа.
Рождение звёзд в туманности Киля (Carina Nebula)
Этот пейзаж — край гигантского газового пузыря эмиссионной туманности NGC 3324 в созвездии Киля, в котором идёт интенсивное звёздообразование. Кажущаяся трёхмерной картина получила название «Космические скалы» — и действительно, она похожа на скалистые горы в лунный вечер.
Самые высокие «пики» на снимке имеют высоту около 7 световых лет (световой год — расстояние, которое свет проходит в вакууме за один юлианский год (365,25 дня) и равное 9,46 трлн км). Сама туманность NGC 3324 удалена от Земли на расстояние примерно в 7600 световых лет, её можно наблюдать в Южном полушарии в созвездии Киля.
Самые ранние и быстрые фазы звездообразования трудно зафиксировать, но исключительная чувствительность, пространственное разрешение и возможности визуализации «Уэбба» могут вести хронику этих неуловимых событий, отмечают в NASA.
Эволюция чёрной дыры
На этом снимке — Квинтет Стефана, группа из пяти визуально расположенных рядом галактик в созвездии Пегаса, открытая астрономами в 1877 году. Изображение содержит более 150 миллионов пикселей и сшито из около 1000 файлов.
Хотя их и называют «квинтетом», только четыре галактики находятся действительно близко друг к другу и взаимосвязаны. Пятая, самая левая, галактика находится на переднем плане по сравнению с четырьмя другими. Расстояние от неё до Земли «всего» 40 миллионов световых лет, в то время как остальные четыре галактики находятся на расстоянии около 290 миллионов световых лет.
На снимке — сияющие скопления миллионов молодых звёзд и области звездообразования недавно родившихся звёзд. Широкие хвосты газа, пыли и звёзд вытягиваются из нескольких галактик из-за гравитационных взаимодействий.
Самая верхняя галактика в группе — NGC 7319 — содержит активное галактическое ядро, сверхмассивную чёрную дыру, масса которой в 24 миллиона раз превышает массу Солнца. Она активно втягивает материю и излучает световую энергию, эквивалентную 40 миллиардам Солнц.
Близость галактик даёт астрономам возможность наблюдать за слиянием и взаимодействием между ними, отмечают в NASA. Редко учёные видят так подробно процесс того, как взаимодействующие галактики вызывают звёздообразование друг в друге и как происходит возмущение газа в этих галактиках.
Квинтет Стефана — «фантастическая лаборатория» для изучения этих фундаментальных для всех галактик процессов, говорится в описании изображения. Учёные надеются понять скорость, с которой питаются и растут сверхмассивные чёрные дыры.
Туманность Южного кольца
Две камеры на борту «Уэбба» сделали изображение планетарной туманности NGC 3132, известной как Южное кольцо. Левый снимок — ближний инфракрасный диапазон, правый — средний.
Южное кольцо находится примерно в 2500 световых годах от Земли. Облака газа и пыли выброшены умирающей звездой. Их на протяжении тысячелетий испускала более тусклая звезда из пары в центре туманности. Благодаря инфракрасным сенсорам «Уэбба» снимки впервые показали, что звезда покрыта пылевой завесой.
«Поскольку планетарные туманности существуют десятки тысяч лет, наблюдение за туманностью похоже на просмотр фильма в исключительно замедленном темпе. Каждая оболочка, которую сняла звезда, даёт исследователям возможность точно измерить газ и пыль, присутствующие в ней», — говорится в описании снимка.
Вода в атмосфере экзопланеты
«Уэбб» зафиксировал отчётливые следы воды и свидетельства наличия облаков и дымки в атмосфере горячей газовой планеты-гиганта, вращающейся вокруг далёкой звезды, похожей на Солнце.
WASP-96 b — одна из более чем 5000 подтверждённых экзопланет в Млечном Пути (галактика, в которой находятся наши Солнце и Земля). Эта экзопланета находится в 1150 световых годах от Земли в южном созвездии Феникса. Аналогов этой планеты нет в Солнечной системе.
Метод спектрографии позволит проанализировать количество водяного пара в атмосфере и её температуру.
Самое глубокое и чёткое изображение Вселенной
Этот снимок 11 июля презентовал президент США Джо Байден. Это самое глубокое и чёткое инфракрасное изображение Вселенной, сделанное на сегодняшний день, сообщила NASA. Чтобы его получить, «Джеймсу Уэббу» пришлось собирать свет далёких галактик на волнах разной длины в течение 12,5 часов.
Скопление галактик SMACS 0723 состоит из тысячи объектов — их свет шёл до Земли миллиарды лет. Сейчас эти галактики предстают перед земным зрителем совсем молодыми — всего через миллиард лет после Большого взрыва.
BBC приводит слова администратора NASA Билла Нельсона о том, что эти изображения «наглядно демонстрируют, как „Уэбб“ помогает найти ответы на вопросы, которые мы даже не можем как следует задать — вопросы, которые помогут нам лучше понять нашу Вселенную и место в ней человека».
Этот калибровочный снимок, полученный телескопом, был опубликован 11 июля. NASA назвало его самым глубоким изображением неба в инфракрасном свете. Для его получения потребовалось 32 часа экспозиции.
На снимке яркие звёзды выделяются своими шестью длинными резко очерченными дифракционными шипами — это эффект шестигранных сегментов зеркала телескопа «Джеймс Уэбб». Пятна света за звёздами — тысячи слабых галактик — заполняют почти весь фон.
Диаметр зеркала телескопа — 6,5 метра. Зеркало состоит из 18 позолоченных шестиугольных развертываемых сегментов. У телескопа есть четыре научных инструмента: камера ближнего инфракрасного диапазона (NIRCam), спектрограф ближнего инфракрасного диапазона (NIRSpec), прибор среднего инфракрасного диапазона (MIRI) и ближний инфракрасный тепловизор и безщелевой спектрограф с тонким датчиком наведения.
Фото: NASA, ESA (Европейское космическое агентство), CSA (Канадское космическое агентство) и STScI (Институт исследований космоса с помощью космического телескопа).