Шри-Ланкадаги иқтисодий инқирозлар туфайли 9 июль куни содир бўлган оммавий норозиликлар фонида мамлакат президенти Готабая Ражапакса 13 июль куни истеъфога чиқишини эълон қилди. BBC нашри Шри-ланка раҳбари хотини ва қўриқчилари ҳамроҳлигида Ан-32 ҳарбий самолётига ўтиргани ва Мальдив оролларига қараб йўл олгани ҳақида хабар берди.
Шанба куни оломон президент қароргоҳига бостириб кирганидан сўнг, унинг қаерда эканлиги номаълумлигича қолаётганди. Намойишчилар давлат раҳбари ҳамда бош вазир Ранил Викрамасингхенинг истеъфосини талаб қилишганди.
BBC манбалари президентнинг укаси, собиқ молия вазири Базил Ражапакса ҳам мамлакатдан чиқиб кетганини маълум қилди.
Мамлакат парламенти янги президентни 20 июль куни сайлашни режалаштирмоқда.
Мамлакат Конституциясига кўра, давлат етакчиси истеъфога чиқса, унинг ваколатларини вақтинча бош вазир амалга ошириши шарт. Бош вазир парламентда президентнинг ўринбосари ҳисобланади. Бироқ, BBC`нинг қайд этишича, Ранил Викрамасингхе ҳам таниқли бўлмаган сиёсатчилар қаторида.
9 июль куни намойишчилар унинг шахсий қароргоҳини ҳам ёқиб юборишди. У бирлик ҳукуматига йўл очиш учун истеъфога чиқишини маълум қилди, лекин аниқ санасини айтмади.
Шри-Ланка аҳолиси норозиликларининг сабаби
Шри-Ланка 1948 йилда Буюк Британия назорати остидан чиққандан бери оғир иқтисодий инқирозни бошдан кечирмоқда. Мамлакатда ёқилғи, озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори-дармонлар етишмовчилиги юзага келган, дея таъкидлади BBC.
Ўтган ҳафтада ҳукумат мамлакатда асосий вазифаларни бажаришдан ташқари бўлган барча транспорт воситаларига ёқилғи сотишни тақиқлаб қўйди. Гап автобуслар ва поездлар, қолаверса, фавқулодда ҳолатларга тегишли автомобиллар ҳақида кетмоқда.
Мамлакатда мактаблар ёпилган, ракни даволаш ва бошқа тиббий муолажаларни ўтказиш тўхтаб қолган, кўплаб оилаларни эса қийинчилик билан бир кунда бир маҳал овқатланишга қурби етади.
Шунингдек, бензин, дизел ёқилғиси, озиқ-овқат ва дори-дармонларни ўз ичига олган зарур товарларнинг кескин етишмовчилиги мавжуд. Ҳукумат уларни чет елга сотиб ололмайди, чунки у валюта тугамоқда, деб ёзмоқда нашр. Самарасиз давлат сиёсати ва коронавирус пандемиясининг таъсири туфайли мамлакатнинг туризмдан келадиган даромадлари кескин камайиб кетган. Май ойида Шри-Ланка ўзининг тарихида илк бор давлат қарши бўйича дефолтни эълон қилди, мамлакат суверен облигацияларнинг фоизини — 78 млн долларни ўз вақтида тўлай олмади.

Президент Шри-Ланки Готабая Раджапакса заявил, что 13 июля уйдёт в отставку, после того как в стране 9 июля прошли массовые протесты на фоне экономического кризиса. Глава Шри-Ланки в сопровождении супруги и охраны сел в военный самолет Ан-32 и отправился на Мальдивы, сообщило BBC.
Местонахождение президента было неизвестно с субботы, после того как толпа протестующих ворвалась в его дворец. Протестующие требовали отставки президента и премьер-министра Ранила Викрамасингхе.
Как сообщили источники BBC, брат президента, бывший министр финансов Базил Раджапакса, также уехал из страны.
Нового президента парламент страны планирует выбрать 20 июля.
Согласно конституции, обязанности президента, если последний уходит в отставку, должен исполнять премьер-министр. Однако, как отмечает BBC, Ранил Викрамасингхе также является непопулярным политиком.
Протестующие подожгли его частную резиденцию 9 июля. Он заявил, что уйдёт в отставку, но не назвал конкретную дату.
Причины недовольства жителей Шри-Ланки
Шри-Ланка переживает тяжелейший экономический кризис с 1948 года, когда государство вышло из-под контроля Великобритании. В стране не хватает топлива, продовольствия и лекарств, отмечает BBC.
На прошлой неделе власти запретили продажу топлива для всех средств передвижения, кроме тех, которые выполняют ключевые функции в стране. Речь идет об автобусах и поездах, а также автомобилях экстренных служб.
В стране закрыты школы, остановлено лечение рака и другие рутинные медицинские процедуры, а многие семьи с трудом могут обеспечить себе один приём пищи в день.
Ощущается также острый дефицит товаров первой необходимости, в том числе бензина, дизельного топлива, продовольствия и лекарств. Правительство не может закупать их за границей, потому что у него кончается валюта, пишет издание, — из-за неэффективной политики государства и влияния пандемии коронавируса, резко снизившей доходы страны от туризма. В мае Шри-Ланка впервые за свою историю объявила дефолт по госдолгу, не сумев вовремя выплатить 78 млн долларов по процентам на суверенные облигации.