Тошкентда қалбаки 20 минг АҚШ долларларини 8 минг доллар эвазига сотмоқчи бўлган шахс ушланди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати хабар қилди.
ДХХ ва шаҳар ИИББ билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, фуқаро Х.Ф. бошқа бир фуқаро А.га қалбаки 20 минг долларни сотишга келишиб, ундан 8000 долларни олиб, қалбаки доллар ҳисобидан 100 долларини берган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 176-моддаси (қалбаки пул, акциз маркаси ёки қимматли қоғозлар ясаш, уларни ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Аввалроқ Наманганда Қирғизистондан айланма йўллар орқали олиб келинган қалбаки 10,6 минг доллар муомалага киритилишининг олди олингани ҳақида ёзган эдик.

В Ташкенте задержан мужчина, пытавшийся продать поддельные 20 тысяч долларов за 8000 долларов. Об этом сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
Оперативное мероприятие по задержанию было проведено сотрудниками департамента совместно со Службой государственной безопасности и ГУВД столицы.
Как говорится в сообщении, гражданин Х. Ф., договорившийся продать гражданину А. 20 тысяч фальшивых долларов, был задержан при получении 8000 долларов и передаче поддельной банкноты 100 долларов (на фото).
Возбуждено уголовное дело по статье 176 (изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг) Уголовного кодекса Узбекистана, ведётся следствие.