Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот котиби Хаёт Шамсутдинов душанба куни АОКАда бўлиб ўтган брифингда Қорақалпоғистонда 1−2 июль кунлари бўлиб ўтган намойишларда қатнашган айрим фуқароларнинг бедарак йўқолгани ҳақидаги маълумотни «сохта» деб атади.
8 июль куни Reuters Европа инсон ҳуқуқлари ташкилоти — Open Dialogue Foundation камида 58 нафар бедарак йўқолган фуқароларнинг исм-шарифлари рўйхатини тузганини хабар қилган эди.
«Афсускин, айрим хорижий ижтимоий тармоқларда воқеада иштирок этган айрим фуқаролар бедарак йўқолганлиги ҳақида мутлақо асоссиз ва ҳақиқатга тўғри келмайдиган „фейк“ хабарлар тарқатилмоқда», «, — дея маълум қилди у.
Тармоқларда тарқатилган рўйхатда кўрсатилган бир қисм фуқаролар ўз яшаш уйларида эканликлари, бир қисми Қорақалпоғистон ҳудудидан четга чиқиб кетганликлари, айримлари эса умуман мавжуд бўлмаган шахслар эканликлари аниқланган.
«Шундай бўлса-да бу ҳолат Бош прокуратура тезкор-тергов гуруҳи томонидан назоратга олинди ва ҳозирги вақтда яна бир бор чуқур ўрганиб чиқилмоқда», — дея қайд этди Ҳаёт Шамсутдинов.
Бош прокуратура вакили барчадан «сохта ва уйдирма маълумотларга ишонмасдан, ўтказилган тергов ва тезкор қидирув тадбирлари ҳақидаги ҳаққоний маълумотларни Бош прокуратура штаби ахборот манбаларидан олишни» тавсия қилди.

Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов на брифинге в АИМК в понедельник назвал «фейком» информацию о пропаже без вести некоторых граждан, принимавших участие в демонстрациях 1−2 июля в Каракалпакстане.
8 июля Reuters сообщило, что европейская правозащитная организация Open Dialogue Foundation составила список имён минимум 58 пропавших граждан.
«К сожалению, в некоторых зарубежных социальных сетях распространяется совершенно безосновательная и не соответствующая действительности „фейковая“ новость об исчезновении некоторых граждан, принимавших участие в событии», — заявил он.
Часть граждан, упомянутых в распространенном списке, находится дома, часть из них выехали за границу, а некоторых вообще не существует, отметил представитель Генпрокуратуры.
«Тем не менее, следственно-оперативная группа Генпрокуратуры также взяла эту ситуацию на контроль и в настоящее время вновь проводит тщательную проверку», — сказал он.
Хаёт Шамсутдинов призвал «не верить фейковой и сфабрикованной информации, а получать правдивую информацию о следственных и оперативно-розыскных мероприятиях» из информационных источников Генпрокуратуры.