1 июль ҳолатига кўра, Ўзбекистоннинг расмий захира активлари ўтган ойга нисбатан 179,8 млн долларга ошиб, 35,58 млрд долларни ташкил этди. Бунга Марказий банк маълумотлари гувоҳлик бермоқда.
Ўсиш, асосан, валюта захираларининг 157,4 млн долларга кўпайиб, 13,3 млрд долларга етгани ҳисобига таъминланди.
Олтиннинг соф ҳажми 0,3 млн трой унцияга (9,3 тонна) ўсиб, 11,7 млн троя унцияга (тахминан 363,9 тонна) ўсди ва декабр ойидан буён максимал даражага етди. Шу билан бирга, олтин захираларига қиймат жиҳатдан атиги 39,7 млн доллар қўшилиб, 21,22 млрд долларга етди.
Бу июнь ойида олтин нархининг 7,8 фоизга — 1848 дан 1704 долларгача арзонлашгани билан боғлиқ. Қимматбаҳо металлар доллар курсининг кучайиши фонида қадрсизланмоқда ва бу марказий банк вазифасини бажарувчи АҚШ Федерал захира тизими томонидан базавий фоиз ставкасининг оширилиши билан қўллаб-қувватланмоқда. 15 июнь куни ставка 1994 йилдан бери биринчи марта 75 базавий пунктга — 1,5−1,75 фоизгача оширилди. ФЗТ мамлакатдаги юқори инфляция ўтган ойда 9,1 фоизга сакраб, 40 йилдан ортиқ вақт ичида янги юқори даражани ўрнатгани туфайли туфайли пул-кредит сиёсатини қаттиқлаштирмоқда.
2020 йил октябрь ойида Ўзбекистон Марказий банки раҳбари Мамаризо Нурмуратов олтин нархининг ошиши ишлаб чиқарувчилар даромадига ва давлат бюджети рентабеллигига билвосита ижобий таъсир кўрсатганини маълум қилганди. Котировкалар пасайиб кетгани сабабли Ўзбекистон апрель ва май ойларида қимматбаҳо метални экспорт қилмади (катта эҳтимол билан июнь ойида ҳам сотув бўлмаган).
Мавжуд захиралар мамлакатнинг 2021 йилда 25,5 млрд долларни ташкил этган йиллик импортидан анча ошади. Ривожланаётган мамлакатлар учун халқаро ташкилотларнинг тавсияларига кўра, захиралар камида уч ойлик импортни қоплаши керак.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 июля составили 35,58 млрд долларов, увеличивший за прошлый месяц на 179,8 млн долларов, следует из данных Центрального банка.
Рост произошёл в основном за счёт увеличения резервов в иностранной валюте на 157,4 млн долларов — до 13,3 млрд долларов.
Физический объём золота вырос на 0,3 млн тройских унций (9,3 тонны) — до 11,7 млн тройских унций (около 363,9 тонны), достигнув максимума с декабря. При этом золотые запасы прибавили в стоимости только на 39,7 млн долларов — до 21,22 млрд долларов.
Это связано с падением котировок золота в июне на 7,8% — с 1848 до 1704 долларов. Драгметалл дешевеет на фоне укрепления доллара, который поддерживается повышением базовой процентной ставки Федеральной резервной системы США, выполняющей функции центрального банка. 15 июня повысила ставку на 75 базисных пунктов впервые с 1994 года — до 1,5−1,75%. ФРС ужесточает монетарную политику из-за высокой инфляции в стране, которая в прошлом месяце подскочила на 9,1%, установив новый максимум более чем за 40 лет.
В октябре 2020 года глава Центробанка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов сообщал, что рост цен на золото положительно отражается на доходах производителей и косвенно на доходности государственного бюджета. Из-за снижения котировок Узбекистан не экспортировал драгметалл в апреле и мае (скорее всего, в июне также не было продаж).
Имеющиеся резервы значительно превышают годовой объём импорта страны, который за 2021 год составил 25,5 млрд долларов. Согласно рекомендациям международных организаций для развивающихся стран, резервы должны покрывать хотя бы трёхмесячный объём импорта.