Ҳиндистондаги президентлик сайловларида Миллий демократик альянсдан номзод, 64 ёшли Драупади Мурму 64,03% овоз билан ғалаба қозонди. Бу ҳақда The Indian Express нашри хабар берди. Сайланган президент 25 июль куни қасамёд қабул қилади.
Нашрнинг ёзишича, Драупади Мурму Ҳиндистон президенти лавозимини эгаллаган биринчи Адиваси (Ҳиндистоннинг абориген халқи) ва 2007−2012 йилларда ушбу лавозимни эгаллаган Пратибха Патилдан кейин иккинчи аёл киши бўлди.
Ҳиндистон президенти вакиллик функцияларини бажаради, ҳукумат қарорларини эса бош вазир қабул қилади. Ҳукуматни айни дамда Нарендра Моди бошқармоқда, у мамлакатнинг янги президентини «умид чироғи» деб атади.

Кандидат от Национально-демократического альянса 64-летняя Драупади Мурму одержала победу в президентских выборах в Индии, набрав 64,03% голосов. Об этом сообщила The Indian Express. Избранный президент примет присягу 25 июля.
Как отмечает издание, Драупади Мурму стала первой адиваси (аборигенные жители Индии) и второй женщиной на посту президентом Индии после Пратибхи Патил, которая занимала эту должность в 2007−2012 годы.
Президент Индии выполняет представительские функции, тогда как государственные решения принимает премьер-министр. В настоящее время правительство возглавляет Нарендра Моди, который назвал нового президента страны «лучом надежды».