Ўзбекистоннинг калава-ип ишлаб чиқариш бўйича йирик корхоналари Bakan Tex ва FT Textile Group Business Social Compliance Initiative (BSCI) сертификатига эга бўлиб, ушбу халқаро стандартнинг 13 тамойили ва кодлари бўйича «B» тоифасини олди.
BSCI тизими Ташқи савдо уюшмаси томонидан ишлаб чиқарилган махсус тизимдир.
Сертификатлашнинг мақсади — таъминот занжиридаги корхоналарнинг ижтимоий кўрсаткичларини доимий равишда такомиллаштиришни рағбатлантиришдан иборат. Бу бутун дунё бўйлаб барқарор меҳнат шароитларини қўллаб-қувватлашдир.
BSCI этика кодекси таъминот занжиридаги масъулиятли бизнес амалиётларининг қадриятлари ва тамойилларини белгилайди. Компаниянинг BSCI кодексига имзоси масъулиятли бизнес бошқаруви бўйича жамоатчилик мажбуриятини ифодалайди.
Bakan Tex ва FT Textile Group корхоналари BSCI бизнес этикасининг қуйидаги 13 та асосий талаблари ва тамойиллари бўйича аудитдан ўтди:
- ижтимоий бошқарув тизими;
- ишчиларни жалб қилиш ва ҳимоя қилиш;
- уюшмалар эркинлиги ва жамоа шартномаси ҳуқуқи;
- дискриминацияга йўл қўймаслик;
- адолатли иш ҳақи;
- иш вақтини нормал муддати;
- меҳнатни муҳофаза қилиш ва хавфсизлик;
- болалар меҳнатидан фойдаланишни тақиқлаш;
- ёш ишчиларни алоҳида ҳимоя қилиш;
- муваффақиятсиз меҳнатни рад этиш;
- мажбурий меҳнатдан фойдаланишни тақиқлаш;
- атроф-муҳитни муҳофаза қилиш;
- бизнес юритишнинг этик асослари.
Бошқарув тизимини жорий этиш ва сертификатлаш корхоналарни сифат, атроф-муҳит ёки хавфсизлик нуқтаи назаридан доимий такомиллаштириш йўналишида ҳаракатланаётганининг кўрсаткичидир.
Бу сертификатни қўлга киритиш Bakan Tex`ни атроф-муҳит ёки хавфсизлик нуқтаи назаридан доимий такомиллаштириш йўлига ўтаётганидан далолат беради.
Bakan Tex юқори сифатли ип-калава ишлаб чиқариш бўйича истиқболли корхона ҳисобланади. Асосий ишлаб чиқариш маҳсулоти 100 фоизли пахта иплари: ихчам таралган калава-ип. 2018 йилда корхона 10 миллион долларлик калава-ип экспорт қилди.
Bakan Tex ва FT Textile Group маҳсулотлари биринчи даражали физик-механик параметрларга ва ГОСТ талабларига жавоб беради. Тайёр маҳсулотлар маҳаллий бозорга ва экспортга жўнатилади.
Бугунги кунда Bakan Tex`нинг йиллик ишлаб чиқариш қуввати 14 500 тоннани ташкил этади ва шу билан бирга, барча қувватлар бир ярим, икки ой олдин банд қилинган.
Фабрика етакчи хорижий ишлаб чиқарувчилар томонидан замонавий, юқори технологияли ускуналар билан жиҳозланган.
Жаҳон етакчиларининг замонавий ускуналари билан Bakan Tex Ўзбекистон бозорида ажралиб туради.
Bakan Tex фаолиятини ташкил этиш доирасида Наманган вилоятида FT Textile Group корхонаси ишга туширилди. Бу пневмомеханик йигириш усулида 100 фоизли пахта хомашёси карда ип ишлаб чиқаришга ихтисослашган.
Ушбу корхона Bakan Tex лойиҳаларидан биридир ва Германия, Бельгия, Швейцария, Ҳиндистон, Туркия каби давлатларнинг замонавий йигирув ускуналари билан жиҳозланган.
Бугунги кунда корхонада йилига 19 минг тонна калава-ип ишлаб чиқарилмоқда ва Хитой, Россия, Туркия ва Украинага экспорт қилинади. 2021 йии 7,6 миллион долларлик маҳсулот хорижга етказиб берилди. Корхона ўзини ўзи электр энергияси билан таъминлайди.
Ҳозирда Bakan Tex компанияси пахта кластерини яратишни режалаштирмоқда, бу эса янги иш ўринлари яратишга ҳам ёрдам беради.

Предприятия по производству пряжи Bakan Tex и FT Textile Group прошли сертификацию Business Social Compliance Initiative (BSCI) и получили категорию «B» по 13 принципам и кодексам данного международного стандарта.
Система BSCI (Инициатива по соблюдению социальных норм бизнеса) представляет собой специальную систему, разработанную Ассоциацией внешней торговли. Целью сертификации является поощрение постоянного улучшения социальных показателей предприятий в цепочке поставок для поддержки устойчивых условий труда во всем мире.
Кодекс поведения BSCI определяет ценности и принципы ответственной деловой практики в цепочке поставок. Подпись компанией кодекса BSCI представляет собой публичное обязательство ответственного управления бизнеса.
13 основных требований и принципов деловой этики BSCI, по которым Bakan Tex и FT Textile Group прошли аудит:
• система социального менеджмента;
• вовлечение и защита работников;
• свобода объединений и коллективное договорное право;
• недопущение дискриминации;
• справедливое вознаграждение;
• нормальная продолжительность рабочего времени;
• охрана труда и техника безопасности;
• запрет на использование детского труда;
• особая защита для молодых работников;
• отказ от ненадежной занятости;
• запрет на использование принудительного труда;
• охрана окружающей среды;
• этические основы ведения бизнеса.
Внедрение и сертификация системы менеджмента является показателем того, что предприятия вступают в путь постоянного улучшения в вопросах качества, окружающей среды или безопасности.
Bakan Tex — перспективное предприятие по производству высококачественной хлопковой пряжи. Основная производственная продукция — 100-процентная хлопчатобумажная пряжа: гребенная компакт суровая. В 2018 году предприятие экспортировало пряжу на 10 млн долларов.
Продукты Bakan Tex и FT Textile Group соответствуют физико-механическим параметрам первого сорта и требованиям ГОСТ.
Готовая продукция отправляется на местный рынок и на экспорт. Сегодня годовая производственная мощность Bakan Tex составляет 14 500 тонн. При этом все объемы мощностей заняты на полтора, два месяца вперед.
Производство оснащено современным высокотехнологичным оборудованием, изготовленным ведущими зарубежными производителями. Современное оборудование от ведущих мировых компаний выгодно отличает Bakan Tex.
В ходе организации деятельности BakanTex в Наманганской области был запущен передовой промышленный комплекс FT Textile Group. Это один из проектов BakanTex, который специализируется на выпуске 100-процентной хлопчатобумажной суровой кардной пряжи пневмомеханическим способом прядения. Данное предприятие оснащено современным прядильным оборудованием из Германии, Бельгии, Швейцарии, Индии и Турции.
Сегодня предприятие производит 19 тысяч тонн пряжи в год. Она экспортируется в Китай, Россию, Турцию и Украину. В 2021 году за рубеж поставлена продукция на 7,6 млн долларов. Предприятие само обеспечивает себя электроэнергией.
В настоящее время компания Bakan Tex планирует создание хлопкового кластера, который также послужит созданию новых рабочих мест.