Самарқанд вилоятининг Булунғур туманида олтин металл қотишмаларини олиб кетаётган фуқаро тўхтатиб қолинди, дея хабар берди Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати.
Туманда ДХХ ва ИИБ ходимлари тезкор тадбир ўтказиб, «Юқори нуқта» ЙПХ масканида Hyundai Elantra русумли автомобилни тўхтатган.
Машина ҳайдовчиси Н.М. оғирлиги 1,1 кг бўлган, умумий баҳоси 703,9 млн сўмлик 10 дона олтин металл қотишмасини Тошкент шаҳрига ўтказиш мақсадида олиб кетаётганлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинган, дейилади хабарда.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 177-моддаси (валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов давом этмоқда.

В Булунгурском районе Самаркандской области задержан гражданин, перевозившего в своём автомобиле золотые слитки, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Сотрудники департамента, Службы государственной безопасности и областного УВД совместно с инспекторами поста дорожно-патрульной службы «Юкори Нуктук» установили, что гражданин Н. М. вёз из Самарканда в Ташкент 10 золотых слитков общим весом 1,1 кг. Общая стоимость ценностей составляет 703,9 млн сумов.
Слитки были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Возбуждено уголовное дело по статье 177 Уголовного кодекса Узбекистана (незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей; согласно УК, драгоценные металлы и камни входят в определение валютных ценностей), ведётся следствие.