Humo ва Uzcard тўлов тизимларини ўзаро интеграция қилиш жараёни айрим қийинчиликлар билан давом этмоқда. Бу ҳақда 21 июль куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистон Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуратов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Миллий банклараро процессинг маркази (Humo) ва Ягона республика процессинг маркази (Uzcard) ҳозирда эксперимент сифатида терминалларни ҳар иккала тўлов тизимидаги карталарни қабул қилишлари учун унификация қилиш устида ишламоқда. Кейинги босқичда банкоматларни интеграциялаш режалаштирилган.
Марказий банк раҳбари Humo`да ижтимоий аҳамиятга эга бўлган кўплаб тўлов операциялари мавжуд бўлиб, улардан комиссия ундирилмаслигини таъкидлади.
«Бу [жараён] бирмунча қийин кетяпти… Чунки, қийин дегани нима учун — хусусий компания. Унинг маълум бир қўядиган шартлари бизнинг Humo`га тўғри [келмайди]… Humo`да ижтимоий аҳамиятга эга жуда кўп операциялар бор, яъни фоиз олмайди, комиссия олмайдиган операциялар кўп. Ўшалар бўйича ҳозир келув кетяпти. Шу жараён [давом этмоқда]», — деди у.
Ҳар икки тизимни интеграция қилиш бўйича биринчи бўлиб Мамаризо Нурмуратов 2020 йил сентябрида маълум қилган эди.
2021 йил декабрь ойи охирида Humo ва Uzcard ўзаро интеграциянинг биринчи босқичини якунлаётгани хабар қилинди. Унга кўра, ҳар икки тўлов тизими терминаллари иккала картани ҳам қабул қила олади. Ушбу хусусият пайдо бўлиши учун банклар терминалларини қандай янгилаш бўйича кўрсатмалар олишлари керак эди.
25 март ҳолатига кўра, Uzcard акцияларининг 51 фоизи Ташқи иқтисодий алоқалар миллий банкига (Ўзмиллийбанк), 6 фоизи «Ўзсаноатқурилишбанк», 6 фоизи «Асака» банки, 6 фоизи «Ипотека-банк» ва 6 фоизи «Алоқабанк»га тегишли. Президент қарори билан ушбу акциялар Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказилди.
Қолган 25 фоиз (ҳар бири 6,25 фоиз) тўрт нафар шахс — Мансур Пўлатович Усмонов, Камрон Анварович Акбаров, Тимур Махмуджанович Азадов ва Обид Алимжонович Ағзамхўжаев ўртасида тақсимланган.
Humo тўлов хизмати Марказий банкнинг «Ахборотлаштириш бош маркази» давлат унитар корхонасига тегишли

Процесс взаимной интеграции платёжных систем Humo и Uzcard проходит с некоторыми сложностями. Об этом на пресс-конференции 21 июля сообщил председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов.
По его словам, Национальный межбанковский процессинговый центр (Humo) и Единый общереспубликанский процессинговый центр (Uzcard) на сегодняшний день в качестве эксперимента работают над унификацией терминалов, чтобы они смогли принимать карты обеих платежных систем. На следующем этапе планируется интеграция банкоматов.
Глава ЦБ отметил, что у Humo есть много платежных операций социального значения, с которых не взимается комиссия.
«Этот [процесс] продвигается с некоторым сложностями… Почему я это говорю? [Uzcard] — частная компания. Некоторые условия, которые она ставит, [не подходят] Humo… У Humo есть много платежных операций социального значения, с которых не взимается комиссия. Сейчас по ним идёт согласование. [Процесс интеграции] не приостанавливался», — заявил он.
Впервые о планах по интеграции двух платёжных систем Мамаризо Нурмуратов сообщил в сентябре 2020 года.
В конце декабря 2021 года сообщалось, что Uzcard и Humo завершают первый этап взаимной интеграции. Терминалы двух платёжных систем смогут принимать обе карты. Банки должны были получить инструкцию о том, как обновить терминалы для появления этой функции.
По состоянию на 25 марта 51% доли в компании Uzcard принадлежали Национальному банку внешнеэкономической деятельности (НБУ), 6% — «Узпромстройбанку», 6% — банку «Асака», 6% — «Ипотека-банку» и 6% — «Алокабанку». Постановлением президента эти доли были переданы Агентству по управлению госактивами.
Оставшиеся 25% (по 6,25%) распределены между четырьмя физическими лицами — Мансуром Пулатовичем Усмановым, Камроном Анваровичем Акбаровым, Тимуром Махмуджановичем Азадовым и Обидом Алимджановичем Агзамходжаевым.
Платежный сервис Humo принадлежит государственному унитарному предприятию «Главный центр информатизации» Центрального банка.