Сузиш федерацияси мансабдор шахслари ва бошқалар мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиб, жуда кўп миқдорда жамият манфаатига зарар етказгани маълум бўлди. Бу Бош прокуратура томонидан тегишли идоралар билан билан бирга ўтказилган текширда аниқланди.
Хусусан, терма жамоа ҳамда унинг захираси таркибига киритилмаган фуқаро РФнинг Волгоград шаҳрида ўтказилган халқаро йиғинга юборилиб, 72 млн сўм бюджет маблағлари асоссиз ишлатилган, дейилади хабарда.
Шунингдек, 2021 йилнинг октябрь-декабрь ойларида жами 287 нафар спортчи «D» МЧЖга қарашли меҳмонхона хизматидан фойдаланмаган бўлсаларда, фойдаланганлик ҳақида электрон ҳисоб-фактураларга сохта ёзувлар киритган. Натижада 1 млрд сўмлик пул маблағи талон-торож қилинган.

Должностные лица Федерации плавания и другие подозреваются в злоупотреблении должностными полномочиями и хищении бюджетных средств в особо крупном размере, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Спортсмен, не вошедший в состав национальной сборной и её резерв, тем не менее был отправлен на международные сборы, проходившие в Волгограде (Россия). Таким образом, были необоснованно расходованы 72 млн сумов, отметили в надзорном органе.
Кроме того, по данным Генпрокуратуры, в октябре-декабре 2021 года некая компания «Д.» внесла в свои счета-фактуры фальшивые сведения об оказании 287 спортсменам гостиничных услуг. Таким образом был расхищен 1 млрд сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело. Ведётся следствие.
Напомним, что недавно Генпрокуратура открыла уголовное дело о хищении бюджетных средств в системе Федерации волейбола Узбекистана в особо крупном размере.