Навоий вилоятининг Кармана туманида умумий қиймати 3,285 млрд сўм бўлган AntMiner Т19 майнинг қурилмаларини ўғрилаганликда гумон қилинган икки нафар шахс қўлга олинди. Бу ҳақда Ўзбекистон ИИВ Киберхавфсизлик маркази хабар берди.
31 май куни Навоий шаҳрида яшовчи (1995 й.т.) А.Ф. иссиқхонага ўрнатилган мосламалар ўғрилангани ҳақида маълум қилган. Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 169-моддаси 3-қисми «в» банди (Ўғрилик, кўп миқдорда содир этилган бўлса) билан жиноят иши қўзғатилган.
Киберхавфсизлик маркази ва унинг вилоят бўлинмаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-техник тадбирлар натижасида икки дона қурилма Тошкент шаҳар Юнусобод туманида яшовчи антимайнер қурилмаларини таъмирловчи (1999 й.т.) уста И.А. томонидан фойдаланиб келинаётгани аниқланди.
Шундан сўнг, тезкор суриштирув олиб борилганда мазкур антимайнер қурилмалари Кармана туманида яшовчи Н.Ф. ва Р.А. (иккаласи ҳам 1995 й.т.) томонидан ўғрилангани маълум бўлди. Улар қўлга олинди.
Н.Ф.нинг яшаш хонадонидан 11 дона AntMiner Т19 қурилмалари топилди ҳамда ушбу қурилмалар ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштириб олинди.
Ҳозирда қўлга олинган шахсларнинг бошқа жиноий шерикларини аниқлаш чоралари кўрилмоқда, дейилади хабарда.

В Карманинском районе Навоийской области задержаны двое мужчин, подозреваемых в краже устройств для майнинга AntMiner Т19 на общую сумму 3,285 млрд сумов. Об этом сообщил Центр кибербезопасности МВД Узбекистана.
Житель Навои А. Ф. (1995 г. р.) заявил о пропаже устройств, которые были установлены в теплице, 31 мая. Было возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 169 (кража, совершённая в крупном размере) Уголовного кодекса.
В ходе оперативно-технического мероприятия, проведённого сотрудниками Центра кибербезопасности и его областного отделения, было обнаружено, что двумя устройствами пользовался житель Юнусабадского района Ташкента А. И. (1999 г. р.), занимающийся ремонтом таких устройств.
В продолжение расследования выяснилось, что аппараты были украдены жителями Карманинского района Н. Ф. и Р. А. (оба 1995 г. р.). Они были задержаны.
В доме Н. Ф. было найдено 11 устройств AntMiner Т19. Все обнаруженные устройства изъяты в качестве вещественных доказательств.
В настоящее время принимаются меры по установлению других подельников двух задержанных, говорится в сообщении.