2022 йилнинг 1-ярмида Ўзбекистонда 712 мингта автотранспорт воситалари олди-сотдиси амалга оширилган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,1 баробар кўпдир, дея хабар қилмоқда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази.
Йил бошидан буён мамлакатнинг барча ҳудудларида автомобил савдоси сезиларли даражада ошди. Жумладан, энг юқори ўсиш суръатлари Наманганда 3 баробар (+45,4 минг), Андижонда 2,5 баробар (+32,2 минг), Бухорода 2,4 баробар (+24,7 минг), Сурхондарёда 2,4 баробар (+23,9 минг) ва Фарғонада 2,4 баробар (+45,7 минг) қайд этилди.
Фото: Рўйхатга ва қайта рўйхатга олинган автомобиллар сони ўзгариши.
Ўсишнинг (375 мингта) 17 фоизи республикадаги ишлаб чиқариш хажмларининг ўсиши (64,4 мингта), 1 фоизга яқини импортнинг ўсиши (2,6 мингта), ва қолган 82 фоизи иккиламчи бозор хажми ўсиши эвазига тўғри келади (308 мингта).
Бирламчи бозор
Ушбу давр мобайнида рўйхатга олинган автотранспорт воситалари умумий сонининг 24% янги транспорт воситаларидир. Бирламчи бозорда харид қилинган автомобиллар сони (маҳаллий ишлаб чиқариш — 160,3 минг, хорижий — 9,8 минг) 170 минг донани ташкил этиб, 2022 йилнинг шу даврига (103 минг) нисбатан 1,6 баробарга (+67 минг) ўсди.
Жумладан, ҳудудлар кесимида энг кўп ўсиш Тошкент шаҳрида — 1,7 баробар (+18 минг), Фарғона — 1,8 баробар (+6 минг), Самарқанд — 1,6 баробар (+5,6 минг), Хоразм — 1,8 баробар (+5,6 минг), Андижон — 1,7 баробар (+4,9 минг) ва Бухоро — 1,7 баробар (+4,8 минг) вилоятларида кузатилди.
Иккиламчи бозор
2021 йилнинг биринчи ярмида иккиламчи бозорда ўртача 224 минг дона автотранспорт воситалари сотилган бўлса, жорий йил бошидан буён ушбу кўрсаткич 542 минг донани (ўсиш 308 минг) ташкил этди.
Автомобиллар савдосининг бундай кескин ўсиши 2022 йил 1 январдан бошлаб автотранспорт воситаларини рўйхатдан ўтказиш ва қайта рўйхатдан ўтказиш учун йиғимнинг, шунингдек, олди-сотди шартномасини нотариал тасдиқлаганлик учун ундириладиган давлат божи тўлиқ бекор қилиниши билан боғлиқ.
Фото: Бирламчи ва иккиламчи автомобил бозори (2021−2022)
Хорижий автомобиллар савдоси
Жорий йилнинг 1-ярмида янги чет элда ишлаб чиқарилган автотранспорт воситалари олди-сотди шартномалари сони 9,8 мингтани ташкил қилган бўлиб, ушбу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 1,5 баробарга ошган.
Чет элда ишлаб чиқарилган янги автомобиллар савдосининг 51 фоизга яқини Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келади. Ҳудудлар кесимида бу кўрсаткич мос равишда Тошкент — 9%, Қашқадарё — 7%, Самарқанд — 6%, Бухоро — 5%, Навоий — 5%, Хоразм — 4% ва Андижон — 3% вилоятларида қайд этилди.

За первое полугодие в Узбекистане зарегистрировано 712 тысяч договоров купли-продажи автомобилей, что в 2,1 раза больше аналогичного периода прошлого года, сообщает Центр экономических исследований и реформ.
С начала года значительно выросли продажи машин во всех регионах Узбекистана. В частности, наиболее высокие темпы роста отмечены в Наманганской — 3 раза (+45,4 тысячи), Андижанской — 2,5 раза (+32,2 тысячи), Бухарской — 2,4 раза (+24,7 тысячи), Сурхандарьинской — 2,4 раза (+23,9 тысячи) и в Ферганской областях — 2,4 раза (+45,7 тысячи).
За шесть месяцев число сделок увеличилось на 375 тысяч. Основная часть прироста приходится на вторичный рынок — 82% (308 тысяч). Скорее всего, это связано с отменой сбора за покупку автомобилей, благодаря чему населению больше не приходится оформлять «генеральные доверенности».
Ещё 17% (64,4 тысячи) обеспечило увеличение объемов производства автомобилей в стране, около 1% (2,6 тысячи) — импорт.
На первичном рынке покупатели приобрели чуть больше 170 тысяч автомобилей, из которых 160,3 тысячи — отечественного производства. Это на 67 тысяч или 1,6 раза больше, чем в первой половине 2021 года (103 тысячи).
Среди регионов наибольший рост отмечен в Ташкенте — 1,7 раза (+18 тысяч), Ферганской — 1,8 раза (+6 тысяч), Самаркандской — 1,6 раза (+5,6 тысячи), Хорезмской — 1,8 раза (+5,6 тысячи), Андижанской — 1,7 раза (+4,9 тысячи) и Бухарской — 1,7 раза (+4,8 тысячи) областях.
На вторичном рынке продано 542 тысяч автомобилей, что на 308 тысяч больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Столь резкий рост купли-продажи машин обусловлен полной отменой с 1 января 2022 года сбора за регистрацию и перерегистрацию автомобилей, а также госпошлины за нотариальное удостоверение договора, отметили в ЦЭИР.
За шесть месяцев зарегистрировано около 9800 иномарок, что больше в 1,5 раза по сравнению с прошлым годом. Около 51% этих продаж приходится на Ташкент.