28 июль куни журналист Хуршид Далиевнинг Telegram-каналида «Ўқитувчи мардикорми?» сарлавҳали сурат эълон қилинди. Сурат тагида Наманган вилояти Тўрақўрғон туманидаги 51-мактаб ўқитувчилари таътил вақтида мактаб ҳудудини тозалашаётгани айтилади.
«Эътироз билдирган ўқитувчилар ҳақорат қилиниб, мактабдан йўқол қабилида муносабат билдирилган. Президент, таълим вазирлиги ўқитувчилар обрўси ҳақида бот-бот гапиришганига қарамасдан, туман ҳокимлиги ва директорлар шу усулда бюрократик тизим билан ўқитувчиларни маънавий эзишмоқда», — деб ёзди муаллиф.
Ҳолат юзасидан Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги муносабат билдирди. Хабарда қайд этилишича, ҳодиса тафсилотлари Наманган вилоят Бандлик бош бошқармаси Давлат меҳнат инспекцияси томонидан ўрганилиб, Тўрақўрғон туман ХТБга қарашли 51-сонли умумий ўрта таълим мактаб директори 2022 йил июнь ва июль ойиларида 10дан ортиқ мактаб ўқитувчилари ва бошқа ходимларни ишдан бўшатиш билан қўрқитиб, уларни мактаб ҳудудида ободонлаштириш ишларига мажбуран жалб қилгани аниқланган.
Мактаб директори Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддаси 1-қисмига асосан (15 млн сўм) жаримага тортилган.

28 июля в Telegram-канале журналиста Хуршида Далиева появилось фото с надписью «Учитель — наёмный рабочий?» В подписи к фото говорится, что учителя 51-й школы в Туракурганском районе Наманганской области занимаются уборкой территории школы во время отпуска.
«Учителей, выражавших недовольство, оскорбляли и угрожали увольнением. Несмотря на то, что президент и министерства образования многократно заявляли об авторитете учителей, хокимият района и директора продолжают таким образом оказывать моральное давление», — написал автор фото.
На инцидент отреагировала пресс-служба Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана. Согласно его сообщению, специалисты Главного управления занятости населения Наманганской области изучили обстоятельство произошедшего и выяснили, что в июне-июле директор школы №51 действительно под угрозой увольнения принуждал учителей и других сотрудников убирать сорняки и наводить порядок на территории школы.
По данным Минтруда, директор школы привлечён к административной ответственности согласно части 1 статьи 51 Кодекса об административной ответственности и оштрафован на 15 млн сумов.